fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

اشرف غنی برنامه صلح با طالبان را در نشست ژنو اعلام کرد

خبرگزاری یاش: اشرف غنی رئیس جمهور، در سخنرانی‌اش در نشست ژنو برنامه صلح دولت را اعلام کرد و گفت که حکومت یک هیئت دوازده نفری صلح و یک بورد نه کمیته‌ای صلح را در مشورت با احزاب، جریان‌های سیاسی و نمایندگان لایه‌های گوناگون مردم تشکیل داده است.

رئیس جمهور تاکید کرد که عملی شدن طرح صلح که بازگشت چهار میلیون مهاجر بخشی از آن است، حدودا پنج سال را در بر خواهد گرفت.

آقای غنی افزود: «ما همچنان یک بورد مشورتی صلح را تشکیل داده‌ایم تا با آغاز گفت‌وگوهای صلح وارد این مذاکرات شود. بورد مشورتی شامل نه کمیته متفاوت از نمایندگان جامعه امروزی افغانستان هستند».

به گفته وی، این کمیته‌ها شامل کمیته رهبران سیاسی، کمیته احزاب سیاسی، کمیته امور جوانان، کمیته امور زنان، کمیته علما، کمیته رهبران ولایتی، کمیته جامعه مدنی و فرهنگی، کمیته سکتور خصوصی، کمیته مهاجرین و کوچیان هستند.

رئیس جمهور در سخنانش در رابطه با برنامه صلح دولت گفت: «ما در جستجوی توافقنامه صلحی هستیم که بر مبنای آن طالبان بخش از یک جامعه مردم‌سالار و همه‌شمول شوند. با درنظرداشت نکات زیر ما پیشنهاد کردیم که تامین حقوق شهروندان کشور به ویژه زنان بر اساس قانون اساسی، پذیرفتن قانون اساسی کشور یا تعدیل آن بر اساس احکام قانون اساسی، پیشبرد فعالیت‌های خدمات ملکی و نیروهای امنیتی و دفاعی بربنیاد  قانون باشد و نیز به هیچ یک از گروه‌های مسلحی که با شبکه‌های هراس‌افکن خارجی، سازمان‌های مخرب خارجی، نهادهای دولتی و یا غیر دولتی رابطه داشته باشند، اجازه فعالیت داده نمی‌شود».

اعضای تیم دوازده نفری برای مذاکرات صلح این افراد ذکر شده است: عبدالسلام رحیمی رییس دفتر رئیس جمهور، محمد میرویس بلخی وزیر معارف، حسینه صافی وزیر اطلاعات و فرهنگ، عبدالتواب بالاکرزی معین وزارت تحصیلات عالی، داکتر عالمه معین وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، جنرال عبادالله عباد معاون ریاست عمومی امنیت ملی، شاه‌گل رضایی عضو مجلس نمایندگان، عطالله لودین عضو شورای علما، شمیم خان کتوازی والی پکتیا، عبدالله عطایی عضو ستره محکمه، توریالی عیاثی رییس امور فرهنگی وزارت امور خارجه، عبدالحکیم منیب معین وزارت حج و اوقاف.

نشست دو روزه ژنو درباره افغانستان از روز گذشته آغاز شد که در آن در کنار رهبران حکومت وحدت ملی، وزیران خارجه و نمایندگان بیش از شصت کشور دیگر و نیز نمایندگان سی و پنج نهاد شرکت کرده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن