fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلی

ساکنان جاغوری: حملات طالبان از سر گرفته شده و پیشروی کرده‌اند

خبرگزاری یاش: در ادامه حمله طالبان به جاغوری و مالستان، گزارش‌هایی از شکسته شدن خطوط مقدم جبهه در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی و ورود طالبان به بازار انگوری منتشر شده است.

اما با وجود این وضعیت، سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور وعده داده است که به زودی عملیات بزرگ نظامی در ولایت غزنی راه‌اندازی خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی نیز اعلام کرده است: «صدها تن از نیروهای امنیتی که شامل واحدهای ویژه ارتش ملی و پولیس ملی هستند از طریق زمین امروز عازم ولسوالی‌های مالستان و جاغوری شدند».

مسئولان محلی غزنی می‌گویند، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۳ جنگجوی طالبان در جنگ‌های مالستان و جاغوری کشته شده‌اند. مقامات محلی گفته‌اند که تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان نیز حدود ۵۰ نفر بوده است.

در حال حاضر خطوط تلفن‌های همراه در این مناطق قطع است و امکان برقراری تماس با مناطق جنگی وجود ندارد و دریافت آمار دقیقی از تلفات درگیری‌ها دشوار است.

حمله طالبان به ولسوالی‌های هزاره‌نشین از حدود دو هفته قبل با درگیری شدید میان افراد طالبان و نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی ارزگان خاص آغاز شد و سپس ولسوالی مالستان و جاغوری در همجواری ولسوالی ارزگان خاص نیز آماج حملات شدید طالبان قرار گرفت.

آقای دانش گفته است: «قطعات مختلف نیروهای امنیتی متشکل از نیروهای هوایی و زمینی، با تجهیزات کافی، تحت فرماندهی محمد شریف یفتلی رئیس ستاد ارتش ملی، در هماهنگی با نیروهای ناتو، برای سرکوب شورشیان به ولایت غزنی رسیده‌اند».

شب گذشته خطوط جنگی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان آرام گزارش شده بود اما عده‌ای از ساکنان جاغوری امروز (سه‌شنبه، ۲۲ عقرب) در تماس با بی‌بی‌سی گفته‌اند که تهاجم گروه طالبان از صبح امروز از سر گرفته شده و مهاجمان توانسته‌اند تا بازار انگوری پیشروی کنند.

به گفته مردم شماری از نیروهای کماندو که به محل رسیده‌اند، در منطقه سنگماشه مرکز ولسوالی جاغوری، حضور دارند و هنوز وارد جنگ نشده‌اند.

آنان می‌گویند که مردم محل از ترس طالبان به کوه‌ها فرار کرده و شماری نیز در خانه‌های خود گیر مانده‌اند. به گفته آنان افراد طالبان شماری از پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را در مناطقی که تصرف کرده آتش زده‌اند.

ناامنی‌های این مناطق منجر به تظاهرات و تجمع اعتراضی صدها تن از شهروندان کابل در مقابل ورودی ارگ ریاست جمهوری از شامگاه یکشنبه تا بعدازظهر روز گذشته شد.

تظاهرکنندگان از آقای غنی خواستند که حمله شورشیان به مناطق مذکور را با اعزام نیروی بیشتر دفع کند. خواست دیگر آنها دستور حمله هوایی بر پایگاه‌های شورشیان بود، رسیدگی به وضعیت آوارگان و زخمی‌ها و ایجاد واحدهایی از نیروهای امنیتی افغانستان در این سه ولسوالی از دیگر خواسته‌ها بود.

زمانی که رئیس جمهور غنی، با معترضان تلفنی صحبت کرد و خواست آنان مبنی بر اعزام نیروی نظامی و آغاز حمله هوایی علیه طالبان در مناطق هزاره‌نشین را پذیرفت، اعتراضات پایان یافت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن