fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

احزاب سیاسی: تعویق انتخابات اگر به صلح منجر شود، به سود افغانستان است

خبرگزاری یاش: برخی از چهره‌های احزاب سیاسی از طرح احتمالی امریکا در رابطه با به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری استقبال می‌کنند.

روز گذشته وال استریت ژورنال به نقل از منابع ارشد اداره دونالد ترامپ نوشته بود که امریکا گزینه به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به منظور بررسی جامع روند صلح با گروه طالبان بررسی می‌کند.

این احزاب و جریان‌های سیاسی می‌گویند که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، ابتدا باید حکومت موقت ایجاد شود و پس از آن انتخابات برگزار شود.

احزاب سیاسی گزینه ایالات متحده را برای به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری، مشروط بر آنکه صلح در افغانستان تامین شود، به سود کشور می‌دانند.

وال استریت ژورنال در مطلب خود افزوده است که برای پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح، گزینه نشستی را مانند نشست بن بررسی می‌کند که در آن طالبان نیز شرکت کند و پس از آن یک حکومت ایجاد شود.

محمد ناطقی، رئیس کمیته سیاسی احزاب و جریان‌های سیاسی، به طلوع نیوز گفت: «اگر اداره موقت کمک بکند یا تأخیر انتخابات کمک کند به صلح جامع نه این که یک بخشی از کشور را قتل‌عام کنند و مردم را آواره کند و بگوید ما صلح می‌کنیم. اگر تاخیر انتخابات به یک صلح جامع کمک کند در آن صورت اشکالی وجود ندارد».

جان بس، سفیر امریکا در کابل نیز در واکنش به وال استریت ژورنال در صفحه توییترش نوشته است که از آمادگی‎های کمیسیون‌های انتخاباتی و حکومت افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه حمل سال آینده پشتیبانی می‌کند، اما می‌افزاید زمان برگزاری انتخابات مربوط خود افغان‌ها است.

هارون چخانسوری، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری نیز گزینه به تعلیق افتادن انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده و در توییترش نوشته است: «حکومت افغانستان بر اساس قانون و تاریخ اعلام شده از سوی کمییسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ۱۳۹۸ کاملا متعهد است».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن