fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

لیلام کردن مدال‌های دولتی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

خبرگزاری یاش: رئیس جمهور غنی رئیس در حالی از برخی مقام‌های ارشد امنیتی‌ با اعطای مدال تقدیر کرد که نهادهای امنیتی با آمار افزایش تلفات، کاهش نفوذ و کنترول دولت بر ولایت‌ها، ناکامی در انتخابات پارلمانی و ضعف در برابر گروه طالبان روبرو هستند.

نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از مسایل را تحت شعاع قرار داده است و جناح ارگ تلاش دارد تا از هر طریق ممکن، پیروزی‌ خود را در انتخابات ۲۰۱۹ تضمین کند.

اشرف غنی در حالی به وزاری دفاع و داخله، رئیس امنیت ملی، مشاور امنیت ملی، رئیس ستاد ارتش و برخی دیگر از مقام‌های امنیتی این کشور مدال وزیر اکبرخان اعطا کرده است که افغانستان روند نزولی قدرت دفاعی و نظامی خود را تجربه می‌کند.

گزارش‌های رسمی منتشر شده توسط امریکا و نهادهای غربی، موارد مختلف این زوال قدرت نظامی را اثبات می‌کنند.

تلفات غیرنظامیان افغان در بالاترین سطح

تازه‌ترین گزارش دوره‌ای دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور افغانستان (یوناما) نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی، افزایش ۳۹ درصدی داشته و در مجموع ۶۴۹ غیرنظامی در این حملات کشته شدند و ۶۰ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان نیز زنان و کودکان بودند.

آمارهای گزارش می‌گوید، از جنوری تا سپتامبر سال جاری ۸ هزار و ۵۰ غیرنظامی در کشور کشته و یا زخمی شده‌اند.

به نقل از گزارش، عملیات نیروهای حامی دولت سبب کشته شدن ۷۶۱ غیرنظامی و زخمی شدن ۹۹۲ تن دیگر شده است.

به گفته یوناما، عملیات زمینی پس از حملات انتحاری و انفجار دومین عامل تلفات غیرنظامیان بوده و پس از آن نیز، کشتار هدفمند و حملات هوایی بزرگترین دلیل کشتار غیرنظامیان است.

سازمان ملل در این گزارش خود از کشتار هدفمند غیرنظامیان از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی ابراز نگرانی کرده است.

کاهش حاکمیت و نفوذ دولت

گزارش اداره بازرسی ویژه امریکا در امور افغانستان (سیگار) نیز نشان می‌دهد که مناطق تحت کنترول و نفوذ دولت وحدت ملی در پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۵ قرار دارد.

سیگار اعلام کرد که در ماه‌های اخیر مناطق تحت کنترول و نفوذ طالبان و تلفات غیرنظامیان در حملات نظامیان خارجی و نیروهای امنیتی افغان افزایش یافته است.

گزارش می‌گوید، نهادهای مبارزه با فساد در افغانستان عملکرد ناامید کننده‌ای داشته‌اند و تولید و سوءمصرف مواد مخدر نیز به شدت افزایش یافته است.

سیگار تاکید کرده است که نیروهای دولتی پیشرفت کم و یا هیچ پیشرفتی در اعمال فشار بر طالبان نداشتند و در به کنترول درآوردن و یا تحت نفوذ داشتن مناطق بیشتر ناکام بودند.

بازرس ویژه امریکا در این گزارش با اشاره به تلفات بالای غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغان نیز آورده است که در فاصله ماه می تا سپتامبر سال جاری ۲ هزار و ۷۹۸ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۵ هزار و ۲۵۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.

در ادامه نیز آمده است که میانگین تلفات نیروهای امنیتی افغان نیز در بالاترین سطح خود قرار دارد.

گفتنی است که ارتش امریکا اخیرا این آمار را محرمانه اعلام کرده و از انتشار آن خودداری می‌کند، اما به گزارش واشنگتن پست شمار تلفات این نیروها بطور متوسط احتمالا بین ۳۰ تا ۴۰ نفر است.

خونین‌ترین انتخابات در ۱۷ سال گذشته

حکومت وحدت ملی که یک دولت ائتلافی خارج شده از کانون بحران انتخاباتی ۲۰۱۴ بود، اصلاحات در نظام انتخاباتی و گذراندن دو انتخابات پارلمانی (۲۰۱۸) و ریاست جمهوری (۲۰۱۹) به عنوان آزمون‌هایی دشوار درنظر گرفته شد.

در حالی که گروه طالبان با تهدید روند انتخابات پارلمانی، ۱۰ نامزد را هدف قرار دادند و حتی برخی از طرفداران آنها نیز کشته شدند، مسئولان کمیسیون انتخابات نیز اعتراف کردند که ناامنی یکی از چالش‌های آنان برای برگزاری انتخابات شفاف و فراگیر بوده است.

حفیظ‌الله هاشمی عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت: «به دلیل ناامنی آنها موفق نشدند که از ۳۸۴ ولسوالی، در ۳۸ ولسوالی مواد برای ثبت نام رای‌دهندگان انتقال دهند و از ۳۳۶۰ مرکز که قرار بود ثبت نام رای دهندگان در آن مکانها انجام شود، ۳۳۰ مرکز مسدود باقی ماندند».

این در حالی است که دولت بیش از ۶۰ هزار نیروی امنیتی را برای تامین امنیت انتخابات این کشور مأمور کرده بود اما در عین حال، منابع خبری از چندین حادثه امنیتی در روز انتخابات نیز گزارش دادند.

یوناما نیز روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۵ عقرب) گفت که در نتیجه حمله‌های طالبان در جریان انتخابات پارلمانی اخیر، ۵۶ غیرنظامی کشته و ۳۳۹ غیر نظامی دیگر زخمی شده‌‍اند.

به گفته یوناما این بیشترین میزان تلفات غیرنظامیان نسبت به چهار دوره انتخابات قبلی در افغانستان است.

نتیجه

با وجود چنین ضعف بزرگی در نهادهای امنیتی که همگی مرتبط با یک یا دو ماه اخیر هستند، سوال اینجا است که چرا اشرف غنی به مسئولین بخش‌های امنیتی عالی‌ترین مدال دولتی را برای تشویق و تقدیر از آنها اعطا کرد؟

مشابه همین تناقض در پارلمان نیز در همین روزها به چشم خورد. نمایندگان مجلس افغانستان زمانی که معصوم استانکزی نامزد پیشنهادی اشرف غنی برای احراز پست وزارت دفاع بود، به او رای اعتماد نمی‌دادند اما این روزها کارکردش را در ریاست امنیت ملی مورد تقدیر و ستایش قرار می‌دهند.

این نمایندگان با این تاکتیک سعی دارند تا دل ارگ ریاست جمهوری را به دست بیاورند؛ چون باور دارند که نتایج آرای انتخابات پارلمانی با دخالت‌های اشرف غنی و تیم او اعلام خواهند شد.

ایام انتخاباتی در کشور، فصلی از ائتلاف‌ها و تکاپوهای حول محور پیروزی در انتخابات است. اشرف غنی نیز به عنوان سرقوماندان اعلی با چشم بستن بر روی تمامی شکست‌های نیروهای تحت امرش، در واقع سعی می‌کند تا کارنامه خود را برای انتخابات ۵ ماه آینده ریاست جمهوری تطهیر کند.

آقای غنی که با حمایت امریکا در انتخابات ۲۰۱۴ پیروز میدان شد، اکنون هم سعی دارد تا با سرپوش گذاشتن بر تمام بحران‌های امنیتی همچون ظهور داعش و افزایش قدرت طالبان، باز هم خود را در افکار عمومی موجه جلوه دهد و با حمایت‌های سفارت امریکا پا به میدان کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ بگذارد.

اما باید نظاره کرد که احزاب سیاسی و مردم افغانستان این بار اجازه می‌دهند کسی که در چهار سال گذشته دستاورد مشخصی برای کشورشان نداشته، بازهم با دخالت های واشنگتن به ارگ ریاست جمهوری قدم بگذارد یا خیر؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن