fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلیسیاست

نشست‌ها و رایزنی‌های جریان‌های سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

خبرگزاری یاش: نشست‌ها و رایزنی‌های احزاب و جریان‌های سیاسی در سه محور ائتلاف بزرگ ملی، شورای حراست و ثبات و حزب اسلامی حکمتیار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، در روزهای اخیر جریان دارد.

نمایندگان این احزاب می‌گویند در حال حاضر اشرف غنی رئیس دولت وحدت ملی، محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی، عمر داوودزی رئیس کمیته سیاسی شورای حراست و ثبات و رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند، اما این احزاب سیاسی درباره اینکه از کدام یکی از این نامزدان پشتیبانی کنند و یا فرد دیگری را معرفی کنند، رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد.

جریان‌های سیاسی می‌افزایند در حال حاضر رایزنی‌ها با حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و دیگر شخصیت‌های سیاسی کشور هستند و هفته آینده تصمیم نهایی‌شان را درباره نامزدان اعلام خواهند کرد.

محمد عمر داوودزی در این باره گفته است: «با حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین هم داخل مذاکر هستند. بعضی از محورها با رئیس جمهور فعلی هم در مشوره هستند با رئیس اجرایی هم مشوره دارند و این مشوره‌ها مفیدند و این نشان می‌دهد که دموکراسی آهسته آهسته پخته می‎شود».

احزاب سیاسی بر تغییر نظام انتخاباتی و فراهم‌سازی زمینه برای برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری تاکید کرده و می‌گویند، تا چند روز دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری معرفی خواهند شد.

همایون جریر، عضو شورای رهبری حزب اسلامی حکمتیار می‌گوید: «حزب اسلامی افغانستان و هم چنان احزاب دیگر آمادگی گرفته‌اند برای ساختن تیم‌های انتخاباتی، ما ترجیح می‌دهیم که تمامی احزاب موثر در یک تیم انتخاباتی جمع شوند و کاندیدای واحد داشته باشند، اگر مقدور نبود امکان دارد یکی یا دو تیم انتخاباتی تشکیل شود».

عبدالله قرلق، عضو هیئت رهبری حزب جنبش ملی نیز می‌گوید حزب جنبش تاکنون درباره اینکه آیا در این انتخابات از رئیس جمهور غنی حمایت خواهد کرد یا نه، تصمیم گرفته نشده است: «رهبری حزب جنبش تا کنون تصمیم نگرفته‌اند به این که آیا در انتخابات ریاست جمهوری آینده هم با جناب اشرف غنی با حکومت فعلی کنار بیایند یا خارج از حکومت فعلی».

احزاب و جریان‌های سیاسی، کمیسیون مستقل انتخابات را در مدیریت انتخابات ریاست جمهوری ناتوان دانسته و هشدار می‌دهند که اگر این کمیسیون، انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را نیز مانند انتخابات پارلمانی مدیریت کند، کشور به بحران خواهد رفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن