fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

از «عید جمهوریت» در سفارت ترکیه در کابل بزرگداشت به عمل آمد

خبرگزاری یاش: از سالروز عید جمهوریت در سفارت ترکیه در کابل با حضور مقامات دو کشور ترکیه و افغانستان بزرگداشت به عمل آمد.

در این مراسم که نود و پنجمین سالروز تاسیس جمهوری ترکیه بود، اوغورخان ارطغرل، سفیر ترکیه در کابل به عنوان میزبان و عبدالرشید دوستم و سرور دانش، دو معاون رئیس جمهور غنی نیز حضور داشتند.

آقای ارطغرل در این مراسم با قرائت پیام رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به دوستی تاریخی ترکیه و افغانستان، مولانا جلال‌الدین محمد را میراث مشترک دو کشور قلمداد کرده و گفت: «روابط دوستانه دو کشور در زمان عثمانی در دوران آتاتورک و امان‌الله خان تقویت شد. ما نیز برای تقویت بیشتر آن در زمان حاضر تلاش می کنیم».

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور غنی نیز ضمن تبریک عید جمهوریت به مردم و دولت ترکیه گفت: «ترکیه همیشه در کنار مردم افغانستان بوده است. ترکیه در زمینه‌های مختلف از کشور ما حمایت کرده است. انتظار داریم ترکیه در خصوص برقراری صلح نیز به افغانستان یاری رساند».

ترکیه با نام امپراطوری عثمانی در چند سده گذشته، بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت اما پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری عثمانی، در سال ۱۹۲۳ میلادی جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال آتاترک تاسیس شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن