fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

صیاد: درباره سرنوشت آرایی که بایومتریک نشده‌اند تصمیم خواهیم گرفت

خبرگزاری یاش: کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به زودی درباره شمارش آن دسته از برگه‌های رأی که در بایومتریک ثبت نشده‌اند، تصمیم خواهد گرفت.

برخی احزاب سیاسی خواهان ابطال آرایی است که بدون استفاده از بایومتریک به صندوق‌ها ریخته شده‌اند.

کمیسیون انتخابات پیش از این اعلام کرده بود که برگه‌هایی رأی که از طریق بایومتریک ثبت نشده باشند، شمارش نمی‌شود.

در روز انتخابات گزارش‌هایی منتشر شد که به دلیل فعال نبودن دستگاه بایومتریک در برخی مراکز و یا عدم آشنایی آشنایی کارمندان با نحوه استفاده از آنها، روند رأی‌دهی بدون استفاده از بایومتریک انجام شده است.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات نیز پس از نشر این گزارش‌ها اعلام کرد که بر اساس مصوبه کمیسیون، در محل‌هایی که دستگاه بایومتریک از کار بازمانده یا نرسیده، بر اساس فهرست رأی دهندگان رأی‌دهی ادامه می‌یابد.

احزاب سیاسی امروز (دوشنبه، ۳۰ میزان) خواستار ابطال آرای تکراری و نیز بی‌اعتبار اعلام شدن آرای مراکزی شد که در آنها از دستگاه بایومتریک استفاده نشده است.

آقای صیاد در این رابطه گفته است که درباره حل این مشکل مشاوره احزاب را خواهد داشت، اما کمیسیون مستقلانه درباره سرنوشت این آرا تصمیم خواهد گرفت.

او گفت درباره سرنوشت رأی‌های بدون بارکد بایومتریک با توجه به قوانین، منافع افغانستان و زحماتی که مردم افغانستان در روند رأی‌دهی متحمل شده اند، تصمیم آزادانه‌ای خواهند گرفت.

نمایندگان احزاب سیاسی با اعتراض به روند برگزاری انتخابات پارلمانی گفته‌اند که این انتخابات با چالش‌ها و بی‌نظمی‌های زیادی همراه بوده که از قبل مهندسی شده بود.

سومین انتخابات پارلمانی پس از سه سال تأخیر از موعد قانونی، در ۲۸ و ۲۹ میزان برگزار شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن