fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

«جنرال طالب کش» رفت؛ پس از او چه خواهد شد؟

خبرگزاری یاش: حمله‌ای که گویا توسط طالبان به دفتر والی قندهار صورت گرفت و طی آن، جنرال رازق فرمانده محبوب و قدرتمند قندهار کشته شد، یک واقعه مهم و تکان دهنده امنیتی کشور بود.

این واقعه، میزان نفوذ طالبان در افغانستان و معادلات امنیتی جنوب را دستخوش تغییرات عمده‌ای خواهدکرد.

مرگ جنرال رازق علاوه بر افزایش حضور طالبان در قندهار و سایر ولایت‌های جنوبی، نشانی از ضعف شدید اطلاعاتی و امنیتی دولت وحدت ملی نیز دارد.

جنرال رازق کیست؟

«عبدالرازق اچکزی» مشهور به جنرال رازق، متولد ۱۳۵۸ در ولسوالی اسپین بولدک ولایت قندهار است. جنرال رازق در زمان تسلط طالبان به اسارت این گروه درآمد و سپس موفق به فرار شد، در حالی که پدر و عمویش توسط طالبان کشته شدند.

او در سال ۲۰۰۲ به نیروهای امنیتی افغان ملحق پیوست و فرمانده پولیس مرزی قندهار در اسپین بولدک مرز ناآرام افغانستان و پاکستان شد. از سال ۲۰۰۸ تلاش‌های خود برای بیرون راندن طالبان از قندهار را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۱ پس از کشته شدن خان محمد مجاهد فرمانده پولیس قندهار، به جای او منصوب شد.

جنرال رازق طی مدت فعالیتش در سمت فرماندهی پولیس، عملیات‌های زیادی علیه طالبان در ولایت‌های جنوبی قندهار، زابل، ارزگان و هلمند انجام داد و موفقیت‌های زیادی کسب کرد. از همین رو، محبوبیت زیادی در میان پشتون‌های جنوب داشت. او که تا پیش از مرگ به ۴۰ سالگی رسیده بود، سه همسر و سیزده فرزند داشت.

رازق از افراد نزدیک و همسو با حامد کرزی رئیس جمهور پیشین بود، اما روابط خوبی با اشرف غنی رئیس دولت وحدت ملی نداشت. طبق گزارش رسانه‌ها، غنی چندین بار تلاش کرد که رازق را از قدرت قندهار خلع کند اما محبوبیت و نفوذ رازق در قندهار موجب شکست اشرف غنی برای عملی کردن این تصمیم‌ها می‌شد.

جنرال عبدالرازق که در سال ۲۰۱۴ به سربازانش دستور داد که هیچ اسیری را زنده پیش او نیاورند، از سوی نهادهای حقوق بشری متهم به نقض گسترده حقوق بشر بخصوص در برخورد با افراد طالبان بود. او در مصاحبه‌ای در بی‌بی‌سی گفته بود کسی که بر روی او و افرادش از اسلحه استفاده کند را زنده نخواهد گذاشت.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی پیرامون رفتارهای جنگی جنرال رازق او را متهم به استفاده از شیوه‌های شکنجه‌های بسیار وحشتناک کرده بود. این فرمانده قدرتمند پولیس همچنین متهم به رهبری کانال‌های مواد مخدر است. عبدالرازق تمامی این اتها‌ها را رد کرده است.

تلاش‌های طالبان برای از بین بردن جنرال طالب کش

جنرال رازق طی هفت سال حضور در فرماندهی پولیس قندهار که از ولایت‌های مورد توجه طالبان است، موفق شده بود تا امنیت و آرامش نسبی را به این ولایت برگرداند.

طی سالهای گذشته، گروه طالبان دست‌کم ۱۰ بار طرح ترور او در حملات انتحاری را روی دست گرفت اما هر بار جنرال رازق از این حملات جان سالم به در برد.

طالبان در یادداشتی پس از مرگ رازق نوشت: «کشته شدن دو جنرال جنایتکار طی دو روز توسط شیرمردان امارت اسلامی دستاورد کمی نیست، بلکه یک موفقیت مهم نظامی است».

اشاره طالبان همچنین به جنرال عبدالجبار قهرمان یکی از کاندیداهای پارلمانی از ولایت هلمند است که روز چهارشنبه هفته جاری در ستاد انتخاباتی‌اش در انفجار بمب توسط این گروه کشته شد. عبدالجبار قهرمان نیز یکی از افراد بانفوذ در ولایت هلمند و از مخالفان طالبان برشمرده می‌شد.

روابط پرتنش میان اشرف غنی و فرمانده پولیس‌اش در قندهار

رئیس جمهور غنی پس از خبر مرگ جنرال رازق، طی یک پیام ویدیویی ابراز تاسف کرد. به نظر می‌رسد این اظهار تاسف از طرف آقای غنی، نوعی ظاهرسازی برای اقناع خاطر مردم است که از مرگ رازق در شوک فرو رفته‌اند.

جنرال رازق به لحاظ قومی نیز از طایفه درانی‌های پشتون است. پشتون‌های درانی بارها اعتراض کرده‌اند که اشرف غنی که از غلجایی‌های پشتون است، تلاش می‌کند تا درانی‌ها را از پست‌های کلیدی دولت حذف کند.

جنرال رازق که علاوه بر روابط نزدیک با آقای کرزی، متمایل به جبهه سابق شمال است و بارها در مورد رابطه نزدیکش با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت و عطا محمد نور والی برکنار شده ولایت بلخ صحبت کرده است.

این مسایل منجر به تنش و سردی روابط میان حکومت مرکزی و حکومت محلی قندهار که امور نظامی‌اش به دست رازق بود، گردید.

از همین رو کنترول یا برکناری جنرال رازق به یکی از دل‌مشغولی‌های اشرف غنی تبدیل شده بود، اما رازق با کنایه به تقلب‌های انتخاباتی ۲۰۱۴ در مصاحبه‌ای گفت: حکومت وحدت ملی انتخابی نیست و جز مردم قندهار، هیچ کس توانایی برکناری او از مقامش را ندارد.

وزارت داخله نیز بر اثر فشارهای اشرف غنی گفته بود که با این جنرال که تحت ساختار این وزارت کار می‌کند، در چارچوب قانون برخورد خواهد کرد؛ امری که به دلیل قدرت بیش از حد جنرال رازق، هیچ‌گاه عملی نشد.

اشرف غنی در شروع کارش در ارگ ریاست جمهوری به برچیدن جزایر قدرت به منظور مبارزه با فساد یاد کرده بود. مواردی که به برکناری عطا محمد نور، والی قدرتمند و پرنفوذ بلخ که به «امپراطور بلخ» شهرت یافته بود، منجر شد. از همین رو اشرف غنی با رازق نیز مشکلات زیادی داشت.

اما این مسئله در مورد رازق تا زمان مرگ جنرال طالب کش عملی نشد. بسیاری از کارشناسان افغان درباره این اقدامات رئیس جمهور گفتند که اشرف غنی با عنوان مبارزه با فساد، سعی در حذف برخی چهره‌های مخالف سیاسی خود دارد و مبارزه با فساد شامل افراد قدرتمند هوادار وی که متهم به فساد هستند، نشده است.

نتایج مرگ جنرال رازق در جنوب کشور

ولایت‌های جنوبی که به عنوان پایگاه اصلی و سنتی گروه طالبان یاد می‌شوند پس از کشته شدن جنرال رازق، میدانی وسیع‌تر برای گسترش نفوذ آنها خواهد بود.

جنوب کشور در حال حاضر وضعیتی مشابه ولایت بلخ را تجربه خواهد کرد. پس از کناره‌گیری آقای نور از ولایت بلخ که امنیت این ولایت جزیی از کارنامه مثبت وی و رضایت مردم این ولایت از او یاد می‌شد، در حال حاضر در وضعیتی متزلزل به سر می‌برد.

این احتمال وجود دارد که با کشته شدن جنرال رازق، برگزاری انتخابات‌های پارلمانی و بخصوص ریاست جمهوری در قندهار با مشکلات متعدد امنیتی مواجه شده و توسط گروه طالبان مختل شود.

همچنین تاثیر روانی حمله به دفتر والی ولایت قندهار که یکی از مکان‌های کاملا امن در این ولایت محسوب می‌شد، این احساس را به شهروندان این ولایت القا خواهد کرد که از این پس ولایت آنها تحت نفوذ بیشتری توسط طالبان قرار خواهند گرفت.

کشته شدن جنرال عبدالرازق، از مهمترین قتل‌هایی است که پس از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ در کشور اتفاق افتاده است.

اگرچه که کشته شدن یا حذف رازق یکی از خواست‌های ارگ ریاست جمهوری نیز بود، اما این واقعه به طور مشخص، توازن امنیتی در جنوب را به سود گروه طالبان تغییر خواهد داد و نشانی از ضعف بالای امنیتی و اطلاعاتی دولت وحدت ملی دارد.

دولت وحدت ملی توان دفاعی که نیروهای امنیتی افغان پیش از ۲۰۱۴ داشتند را به میزان بالایی از دست داده و گروه طالبان بارها حملات موفقیت‌آمیزی همچون حملاتی که منجر به سقوط ولایت قندوز شد را انجام داده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن