fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

تیفا: انتخابات پارلمانی نسبت به انتخابات گذشته پر چالش برگزار خواهد شد

خبرگزاری یاش: تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، مشکلات و چالش‌های تخنیکی، سیاسی و امنیتی انتخابات پارلمانی نسبت به دوره‌های قبلی انتخابات بیشتر است.

نعیم ایوب زاده، رئیس اجرایی تیفا امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ میزان) طی نشست خبری گفت، جامعه جهانی به دلایلی چون ناامنی و یا عدم علاقمندی، برنامه‌ای برای نظارت سرتاسری در روز انتخابات ندارد.

آقای ایوب زاده افزود، برگزاری انتخابات در غیاب ناظران بین‌المللی مشروعیت بین‌المللی انتخابات را زیر سوال برده و از میزان اعتبار آن می‌کاهد.

وی تصریح کرد: «‌یکی از مراحلی که تقلب صورت می‌گیرد مرحله شمارش آرا است. بنا حضور ناظرین جامعه جهانی در مرکز شمارش آرا برای نتیجه انتخابات سرنوشت‌ساز می‌باشد. حضور آنها کمک می‌کند که حداقل در این مرحله مانند گذشته تقلب صورت نگیرد. اگر در محل رأی‌دهی و مرکز تقلب صورت می‌گیرد ما هستیم، یافته‌های نظارتی ما کمک می‌کند حداقل تفکیک شود. اما کار اساسی در مرکز شمارش است، امیدواریم ناظرین جامعه جهانی حضور داشته باشند».

به گفته او، در دوره‌های قبلی انتخابات‌ ناظران بین‌المللی از پروسه انتخابات نظارت داشته که در مشروعیت بین‌المللی انتخابات و نیز در قسمت تضمین شدن شفافیت کمک می‌کرد.

چالش‌های انتخابات پارلمانی

یک روز تا برگزاری انتخابات پارلمانی باقی‌مانده اما به باور تیفا، چالش‌های اساسی در برابر انتخابات هنوز پابرجاست.

عدم تفاهم سیاسی برای برگزاری انتخابات شفاف، ناامنی و چالش‌های تخنیکی، مداخله زورمندان و مسؤلین حکومتی، وادار کردن رأی‌دهندگان از سوی ناظران احزاب و نامزدان به رأی‌دهی به کاندیدان مشخص از جمله چالش‌های اساسی در برابر انتخابات پارلمانی است.

آقای ایوب زاده می‌افزاید: «یکی از نگرانی‌ها در روز انتخابات مداخله مسؤلین حکومتی است، در دوره کمپاین دریافتیم که مداخله مسئولین حکومتی در پروسه به نحوی چالش‌زا بوده است. بنا نگرانی ما در روز انتخابات هم همین است که امکان دارد مداخله مسئولین حکومتی در سطح ولایات به شفافیت پروسه یک چالش بسیار بزرگ باشد و قابل قبول ساختن نتیجه را برای مردم و شرکای انتخاباتی و کسانی که بیشتر در پروسه ذی نفع، دشوار بسازد».

مسؤلان تیفا می‌گویند، آمادگی که باید برای انتخابات گرفته می‌شد، نشده است. به گفته آنها، در حال حاضر تهدیدات امنیتی چه از نطقه نظر روانی و فیزیکی از هر زمانی دیگری بیشتر است.

آقای ایوب زاده، یادآور شد که قرار بود ۷۵۰۰ از روز برگزاری انتخابات نظارت کنند؛ اما ۳۰۰ تن از این ناظران به دلیل تهدیدات امنیتی درولایت‌های بلخ، ننگرهار، هلمند، فراه، قندوز، فاریاب، جوزجان و قندهاراز پروسه انتخابات نظارت کرده نمی‌توانند.

تخلفات در مبارزات انتخاباتی

دیدبان انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، توسط ۱۶۵ ناظر از جریان مبارزات انتخاباتی نامزدان در ۳۳ ولایت نظارت کرده است.

یافته‌های نظارتی این نهاد نشان می‌دهد که از مقام‌های بلند پایه محلی گرفته تا مأموران ادارات دولتی در ۲۹ ولایت به‌گونه مستقیم و غیرمستقیم به نفع یک نامزد مشخص کمپاین کرده‌اند.

صغرا سعادت، سخنگوی تیفا می‌گوید، بیش از ۵۵ درصد نامزدان در ۲۵ ولایت از طرزالعمل‌های انتخاباتی آگاهی نداشته‌اند.

وی افزود: «کاندیدان در ۱۷ ولایت از امکانات دولتی به نفع خویش استفاده نموده‌اند که از آن جمله می‌توان از استفاده وسایط دولتی برای نصب پوسترها و انتقال حامیان در ولایت‌هایی چون فراه، لغمان، نورستان، قندهار، سمنگان، سرپل یادکرد».

به گفته او، تهدیدات امنیتی در ۱۸ ولایت در زمان مبارزات انتخاباتی موجود بوده که از این میان در ۱۲ ولایت شب‌نامه‌ها، ایجاد ترس و دلهره از سوی گروه‌های داعش و طالب در میان مردم وجود داشته است.

ایوب زاده تصریح کرد: «چند تهدید صورت گرفته، پخش شب نامه و تهدیدها در تعدادی ولایات صورت گرفته، حتی  در برخی ولایات و ولسوالی‌ها به معلمین مکاتب توسط طالبان محلی اخطار داده شده درصورتی‌که شما در انتخابات اشتراک کنید از بین خواهید رفت».

این درحالی است که پیش از این گروه طالبان انتخابات افغانستان را بازی امریکا خوانده و از تمام جنگجویانش خواسته بود مانع برگزاری انتخابات و یا هر فعالیتی که به این پروسه مرتب است، شوند.

این گروه همچنان گفته بود که بر بیش از ۵۰ درصد خاک کشور حاکمیت دارد و انتخابات پارلمانی تنها در مرکز شهرها برگزار خواهد شد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن