fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

سازمان ملل به افغان‌ها: در صورت مشاهده تقلب در روز انتخابات شکایت کنید

خبرگزاری یاش: یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با تأکید بر برگزاری انتخابات شفاف، از تمام شهروندان افغان خواسته که در صورت مشاهده تقلب و یا اعمال مشکوک در روز انتخابات، شکایت درج نمایند.

بر اساس بیاینه‌ای که امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ میزان) از سوی یوناما منتشر شده، تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «تمام شهروندان باید نقش فعال، آگاهانه و سازنده را در ریشه کنی تقلب بازی نمایند. افغان‌ها سزاوار انتخابات فراگیر، معتبر، شفاف و عاری از هر گونه فعالیتی که می‌تواند نتایج را متأثر سازد، می‌باشند».

یوناما در بیانیه‌ای خود گفته است که کاندیدان نیز مسئولیت عمده جلوگیری از تقلب را به دوش دارند و مسئولیت دارند تا اطمینان حاصل نمایند که حمایت‌کنندگان ایشان تحت نام آنها به تقلب متوصل نمی‌شوند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که مسئولین انتخاباتی افغان اقدامات جدی را برای جلوگیری از تقلب روی دست گرفته است.

آقای یاماموتو گفته است که تقلب منتهی به سرقت رأی یک شهروند افغان می‌گردد که به باور او این عمل قابل قبول نیست.

وی افزوده است: «تقلب به نفع کاندیدان نیست، آنها در سرقت آراء همراه خواهند بود و اعتبار حمایت کنندگان خود را خدشه دار خواهد ساخت، از این‌رو حمایت کنندگان باید از طرف خود کاندیدان در این رابطه اخطار داده شوند. هیچ افغان نباید تقلب را تحمل نمایند».

این مأموریت از حضور ۴۰۰ هزار ناظر از نمایندگان کاندیدان و همچنان ناظرین احزاب سیاسی در مراکز رأی‌دهی برای شفافیت در انتخابات اطمینان داده است.

یوناما از تمام نهاد‌های ناظر، احزاب سیاسی، و کمپاین‌کنندگان می‌خواهد که یک نقش فعال، آگاهانه و سازنده را در حفظ شفافیت پروسه انتخابات بازی نمایند. انتخابات پارلمانی کشور به تاریخ ۲۸ میزان در ۳۳ ولایت کشور برگزار خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن