fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاست

انتخابات پارلمانی؛ رأی زنان چه تأثیری بر زندگی آنها داشته است؟

نازنین شفایی

خبرگزاری یاش: انتخابات پارلمانی قرار است تا چند روز دیگر در سراسر کشور برگزار شود. در این انتخابات در کنار مردان، شمار زیادی از زنان نیز به پای صندوق رأی خواهند رفت و نماینده خود را انتخابات خواهند کرد. اما آیا رأی زنان تأثیری بر وضعیت زندگی آنها داشته است؟ حضور زنان در پارلمان و ادارات دولتی، آیا تأثیری بر وضعیت زندگی زنان داشته است؟

با توجه به شعارهای نامزدان انتخابات پارلمانی،نامزدان این دوره این انتخابات، کمتر برای جلب توجه و رأی زنان، تلاش کرده‌اند و بیشتر توجه روی موضوعات کلی و در نهایت جلب توجه مردان جامعه داشته‌اند. حتی زنانی که برای انتخابات پارلمانی نامزد شده‌اند، نیز، برنامه جدی برای بدست آوردن رأی زنان ندارند و در تلاش جلب توجه و رأی مردان جامعه هستند.

با توجه به این مسئله، گمان می‌رود که زنان نیز خود پذیرفته‌اند که بدون حمایت مردان قشر ضعیفی هستند و نمی‌توانند خود مستقل باشند.

زنان به دنبال این هستند که با پشتیبانی یک مرد به قدرت برسند و برای ادامه و ماندن در قدرت به تأیید و حمایت یک مرد نیاز دارند. همین امر باعث شده تا در شعارهای انتخاباتی زنانی که کاندیدا هستند، هیچ اشاره‌ای به بهبود وضعیت زنان در جامعه نشود.

از آن‌جایی‌که زنان افغانستان در قوانین و در اجتماع با تبعیض‌های گوناگونی مواجه‌اند، تاکنون کاری عملی برای برطرف کردن این تبعیض‌ها صورت نگرفته است. هنوز هم بیش‌تر زنان در سراسر کشور از حقوق اساسی‌شان محروم‌اند. وضعیت برای آنان به‌گونه‌ای بوده است که آن‌چه را که با آن مواجه‌اند از روی ناچاری پذیرفته‌اند. حتی اگر این ناچاری‌ها شامل مرگ و یا ناقص شدن عضوی از بدنشان بوده است.

در شعارهای کاندیدان زن، زنان محکوم و محروم از هر نوع حقوق، جایی ندارند. از این رو به نظر می‌رسد که زنان در شعارها و کمپاین‌های فعالان حقوق زنان که نامزد مجلس‌اند، نیز به فراموشی سپرده شده‌اند.

زنان و سنت‌های حاکم در جامعه مردسالار

در تمام دوره‌های انتخاباتی که در کشور برگزار شده، زنان حدود سی درصد رأی‌دهندگان را تشکیل داده‌اند. رأی زنان همواره برای انتخاب مقام‌ها مهم بوده اما تأثیر چندانی بر زندگی خودشان نداشته است.

از آن‌جایی‌که جامعه افغانستان یک جامعه مرد سالار است، مرد سالاری باعث شده تا همه چیز با محوریت مرد معنی و مفهوم پیدا کند. از این رو مشارکت زنان در انتخابات بستگی به اجازه و یا شرکت کردن مردان در انتخابات دارد. این‌جاست که در این جامعه، وجود زن در کنار وجود مرد معنی پیدا می‌کند.

اگر مردی در انتخابات شرکت کرد و یا اجازه شرکت زن را در انتخابات داد، ممکن است که زنان بتوانند در انتخابات مشارکت کنند.

سنت‌های حاکم در جامعه یکی از بزرگترین و مهم‌ترین چالش‌ها فراروی مشارکت زنان در انتخابات است. سنت‌هایی که از دیرباز تاکنون در درون خانواده‌ها بوده و هنوز با گذشت چندین سال این اجازه را به زنان افغان نداده است که بدون اجازه مرد خانواده در انتخابات شرکت کنند.

هر چند گمان برده می‌شود که بیشتر زنانی که در روستاها زندگی می‌کنند حق شرکت در انتخابات را نداشته باشند، اما این دیدگاه در شهرها نیز وجود دارد.

اکثریت زنان روستایی سواد کافی و همچنین صلاحیت برای انتخاب کردن ندارند. اکثر آنها به خواست مردان خانواده در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند و به خواست آنها رأی می‌دهند.

در آخرین سرشماری، نفوس کشور ۳۱.۶ میلیون اعلام شده است. گفته می‌شود نزدیک به ۲۰ میلیون آن روستایی هستند.

حفیظ الله هاشمی، دبیر کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید توقع کمیسیون این بود که ۴۰ تا ۴۵ درصد رأی‌دهندگان انتخابات پیش‌رو زنان باشند، اما اکنون این رقم بیش از ۳۰ درصد است.

حضور پررنگ زنان در انتخابات اما تأثیر گذاری کمرنگ آنها در روندهای سیاسی

در افغانستان پس از دوره طالبان، زنان به‌شکل گسترده‌ای در صحنه‌های مختلف اجتماعی سهیم شدند و از آن‌ جمله میزان مشارکت سیاسی زنان تا حدی بیشتر شد.

در چند دوره انتخابات‌، زنان به صورت چشم‌گیر و گسترده شرکت و از حق رأی‌شان استفاده کردند. حتی زنان زیادی نیز پا به صحنه رقابت در انتخابات گذاشتند.

اما با وجود این‌که زنان زیادی در انتخابات شرکت کردند، رأی دادند و یا توسط رأی انتخاب شدند؛ بهبود چندانی در وضعیت زندگی زنان بوجود نیامد و این موضوع نشان نداد که زنان نماینده و زنانی که در چوکات قدرت راه یافته بودند، تأثیر گذاری چندانی نداشته اند.

یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا با ابراز نگرانی از وضعیت تأثیرگذاری زنان می‌گوید زنان نتوانستند یک فراکسیون منظم بین خود تنظیم کنند، کار کنند، لابی‌گری کنند و تغییر بنیادی در مسایل زنان به میان آورند. آنها حتی نتوانستند در ذهنیت مردان این تغییر را بیاورند که زنان هم می‌توانند مانند مردان در رهبری نقش موثر داشته باشند.

تصویب نشدن قانون منع خشونت علیه زنان پس از گذشت سالها که هنوز به شکل فرمان تقنینی باقی‌مانده است یکی از نمونه‌های بهبود نیافتن وضعیت زنان است.

از این رو توانمند سازی سیاسی زنان برای انکشاف کشور یک اصل مهم است. به همین دلیل مشارکت زنان در انتخابات به عنوان رأی دهنده و کاندیدا، حیاتی شمرده می‌شود.

زمانی که از مشارکت زنان در انتخابات کاملا حمایت شود، افغانستان فرصت‌هایی را برای استفاده از ظرفیت عالی زنان و سهم‌گیری در ایجاد قوانین و پالیسی‌هایی که می تواند بر زندگی زنان و دیگر افغان ها تاثیر بگذارد را به دست می‌آورد.

در این دوره از انتخابات نیز زنان زیادی با امید به راه یافتن به پارلمان پا به صحنه رقابت گذاشته‌اند. آنان وعده‌های زیادی داده‌اند و بر این باورند که با حضور یافتن در این دوره پارلمانی قادر به آوردن تغییرات هستند. اما این تغییرات زمانی شکل می‌گیرد که زنان به قدرت و توانایی خویش باور داشته باشند.

زنان باید بپذیرند که برای دست یافتن به قدرت و بهبود وضعیت‌شان باید از یکدیگر حمایت کنند. بر توانایی و رهبری هم نوع خود باور داشته باشند و با هم‌پذیری و اعتماد وضعیت را برای سایر زنان بهبود بخشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن