fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

شورای عالی صلح: نسبت به هر زمانی به صلح نزدیکیم ولی هنوز طرح مشخصی آماده نیست

خبرگزاری یاش: شورای عالی صلح می‌گوید در حال حاضر از هر زمانی به صلح نزدیک هستیم و اجماع لازم در سطح ملی و کشورهای اسلامی در این مورد وجود دارد.

اکرم خپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح امروز (سه‌شنبه، ۲۴ میزان) طی نشست مشورتی با استادان دانشگاه صاحب‌نظران و مسئولان رسانه‌ها در کابل، گفت روند صلح فعلا در مراحل مقدماتی خود قرار دارد و تاکنون گفت‌وگو‌های مستقیم میان حکومت و طالبان آغاز نشده است. وی فرصت برای موفقیت صلح را هفتاد درصد و چالش‌ها در این مورد را تنها ۳۰ درصد یاد کرد.

شورای عالی صلح می‌گوید، پروسه صلح با طالبان در حال حاضر در مراحل مقدماتی (مذاکره برای مذاکره) است و تاکنون روی هیچ آجندای مشخصی صحبت نشده است. رئیس دبیرخانه این کمیسیون می‌گوید در صورت آغاز گفت‌وگوها، حکومت یک تیم مذاکره کننده قوی و فراگیر را شکل خواهد داد.

عطاالرحمان سلیم، معاون شورای عالی صلح در این نشست گفت از آنجایی‌که تاکنون هیچ گفت‌وگویی با طالبان صورت نگرفته لذا طرح مشخصی نیز در این مورد آماده نیست. این طرح بعد از آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح و شنیدن دیدگاه‌های گروه طالبان تدوین خواهد شد.

شرکت‌کنندگان در این نشست چگونگی طرح و منشور مورد قبول برای صلح، مساله طالبان و آمریکا، شناخت ریشه‌ها، علت‌یابی و ابعاد جنگ در کشور را از مسائل و الزامات رسیدن به صلح یاد کردند.

شورای عالی صلح می‌گوید از طریق شنیدن و جمع‌آوری نظریات و دیدگاه‌های نخبگان سیاسی تلاش می‌کند تا اجماع سیاسی قوی در زمینه صلح را شکل دهد.

شرکت‌کنندگان این نشست روی تدوین یک طرح ملی و مشخص برای صلح تأکید کردند

ضرورت طرح ملی و روشن

در این نشست که ده‌ها تن از استادان دانشگاه، نخبگان سیاسی و نمایندگان رسانه‌ها حضور داشتند، کارکرد شورای صلح تاکنون را ناموفق و در بسیاری موارد پر از سئوال و ابهام یاد کردند. به گفته شرکت‌کنندگان، تا زمانی که به ابهامات و سئوالات موجود در این زمینه پاسخ داده نشود و طرح مشخص و موثری در این مورد تدوین نشود، این پروسه موفق نخواهد بود.

عبدالقیوم سجادی، از اعضای مجلس نمایندگان در این مورد گفت: «نگرانی ما این است که آیا چارچوب و میکانیزم روشنی برای صلح وجود دارد؟ سوال بعدی اینکه سرنوشت دستاوردهای گذشته تاکنون و قانون اساسی چه خواهد شد؟».

وی تأکید کرد تا زمانی‌که طرح ملی و مورد توافق همگان در این زمینه تدوین نشود، پروسه صلح به‌گونه درست مدیریت نخواهد شد.

طالبان و امریکا

از دید شرکت کنندگان این نشست جایگاه و نقش امریکا و موضوع بقا یا خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مسئله مهمی است که باید در طرح صلح با طالبان، تعریف شود. به گفته شرکت‌کنندگان، امریکا در حال حاضر یک طرف جنگ با طالبان است و تا زمانی‌که گروه طالبان و امریکا در مورد حضور نیروهای بین‌المللی به یک توافق نرسند، پروسه صلح چشم‌اندازی روشنی در پیش نخواهد داشت.

طالبان تاکنون بارها خروج نیروهای خارجی را یکی از پیش‌شرط‌های صلح یاد کرده‌اند. این گروه همچنین با رد درخواست‌های صلح‌طلبانه حکومت افغانستان، بارها تأکید کرده که تنها با امریکا وارد مذاکراه خواهند شد نه حکومت افغانستان که  به گفته آن‌ها دولت دست‌نشانده امریکا است.

از سویی هم انجام چند دور گفت‌وگوهای سری و گاه علنی میان دیپلومات‌های امریکا و طالبان، این سئوال و نگرانی را در داخل کشور مطرح کرده که رهبری و مالکیت پروسه صلح به دست کیست؟ امریکا و یا افغانستان. تازه‌ترین این مذاکرات، گفت‌وگوی زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در مورد صلح افغانستان با طالبان در قطر است.

شماری از تحلیل‌گران طالبان را یک گروه سیاسی نه بل ایدئوژیک می‌دانند که با استدلال‌های مذهبی با آن‌ها برخورد کرد

طالبان گروه ایدئولوژیک

بسیاری از سیاسیون معتقداند که طالبان گروه سیاسی‌اندیش نه بلکه یک گروه ایدئولوژیک است. لذا به باور این سیاسیون، راه‌حل جنگ افغانستان نیز تغییر ذهنیت و طرز تفکر طالبان است.

داکتر امین احمدی، استاد دانشگاه، پیشنهاد می‌کند که برای مشروعیت‌زدایی جنگ از طالبان، باید با استناد به فتواهای مذاهب اسلامی مبنی بر حرمت جنگ، مشروعیت جنگ را از آن‌ها گرفت. چیزی که شورای عالی صلح مدعی است طی چند کنفرانس از جمله کنفرانس علمای اسلامی در عربستان سعودی، جواز دینی جنگ از طالبان سلب شده است.

فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت امور خارجه اما معتقد است که دین دریچه مناسب برای جذب طالبان به روند صلح نیست. روشی که به گفته وی در حال حاضر شورای عالی صلح در پیش گرفته است. او می‌گوید تنها ده درصد طالبان عقاید ایدئولوژیک دارند و ۷۷ درصد آنها جنگ‌آوران و ۱۳ درصد باقی‌مانده نیز دزدان‌اند. او پیشنهاد می‌کند که برای موفقیت روند صلح، باید از تجارب کشورهای مانند نیپال و سریلانکا استفاده کرد.

پیشنهادها

شرکت‌کنندگان این نشست برای موفقیت پروسه صلح نظریات و پیشنهادهای متفاوتی مطرح کردند اما مهمترین آن‌ها قرار ذیل است:

۱-حکومت باید با آگاهی‌دهی به مردم و بسیج اقشار مختلف جامعه علیه طالبان و از موضع قوی وارد مذاکرات صلح شود.

۲-  آسیب‌شناسی پروسه صلح و شناخت طرف مقابل.

۳- مشوره‌ها و رایزنی‌ها ختم و گام‌های عملی برداشته شود.

۴ – از آن‌جایی‌که جنگ افغانستان ابعاد منطقه‌ای نیز دارد، در کنار شورای صلح وزارت امور خارجه نیز با سیاست فعال وارد این پروسه شود

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن