fbpx
اسلایدجهانخبر خارجیسیاست

دستور آزادی کشیش برانسون شهروند امریکایی در ترکیه صادر شد

خبرگزاری یاش: کشیش اندرو برانسون، شهروند امریکایی که به جرم همکاری با جنبش فتح‌الله گولن از دو سال بدین‌سو در ترکیه زندانی شده بود، آزاد شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است که با لغو حکم حبس خانگی و ممنوع‌الخروجی آقای برانسون، وی آزاد شده است.

امروز (جمعه، ۲۰ میزان) رسانه‌های امریکایی خبر از توافقاتی میان مقامات این کشور و ترکیه دادند که بر مبنای آن قرار شد کشیش برانسون با حضور دادگاهی در ترکیهف از برخی اتهاماتی که علیه او وارد شده، تبرئه شود و زمینه آزادی برای وی فراهم آید.

نایب رئیس شورای قضات و دادستان‌های ترکیه نیز در رابطه با این پرونده گفته بود: «به حکم دادگاه اعتماد کنیم، عادلانه‌ترین تصمیم را آنها اتخاذ خواهند کرد».

این شهروند امریکایی دو سال قبل در ترکیه به اتهام ارتباط با طرفداران فتح‌الله گولن بازداشت شد. فتح‌الله گولن از دید دولت ترکیه متهم به طراحی کودتای نافرجام تابستان دو سال قبل است.

آقای برانسون حدود بیست سال مقیم ترکیه بوده و هر نوع ارتباط با کودتاچیان را تکذیب کرده است.

در واکنش به ادامه بازداشت کشیش برانسون، دولت امریکا برخی مقامات ترکیه را هدف تحریم قرار داد و روابط دو کشور اخیرا به سردی گرایید.

با انتشار خبر آزادی آقای برانسون، چهار تن از سناتوران امریکایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها با صدور بیانیه‌ای گفتند که چنین تحولی قطعا باعث بهبود روابط دو کشور خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن