fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

فعالیت‌های صلیب سرخ پس از تفاهم با طالبان در افغانستان از سر گرفته شد

خبرگزاری یاش: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته است پس از اینکه با گروه طالبان بر تضمین مصئونیت کارمندانش به تفاهم رسیده، فعالیت‌هایش را در افغانستان از سر گرفته است.

سخنگوی این کمیته در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است که طی جریان دو ماه گذشته، در صحبت با طالبان به یک تفاهم کلی روی حضور بشردوستانه‌شان در افغانستان رسیده‌اند.

هنوز جزئیات بیشتری از این تفاهم مشخص نشده است.

گروه طالبان حدود دو ماه قبل از بی‌تفاوتی این سازمان در قبال اعتصاب زندانیان این گروه در زندان پلچرخی کابل انتقاد کرده بودند.

طالبان از لغو تهدیدات امنیتی‌اش با صلیب سرخ خبر داده و گفته بود که امنیت کارمندان کمیته صلیب سرخ در کشور را ضمانت نمی‌کند.

اندریا کتبریتا، سخنگوی کمیته صلیب سرخ در افغانستان گفته است که روز گذشته طالبان با نشر اعلامیه‌ای به این کمیته ضمانت امنیتی داده و صلیب سرخ نیز فعالیت‌هایش در افغانستان را از سر خواهد گرفت.

خانم کتبریتا می‌گوید کمیته صلیب سرخ طی ۳۰ سال گذشته در افغانستان به قربانیان کمک کرده اما از سال ۲۰۰۳ به این طرف با ۹ رویداد جدی امنیتی در این کشور مواجه شده که موجب تا فعالیت‌شان را بازنگری کنند.

پیش از این نیز صلیب سرخ به دلیل تهدیدات امنیتی بارها خدماتش را در مناطقی از کشور محدود کرده بود و در ماه دلو ۱۳۹۵ پس از تیرباران شدن کارمندانش در ولایت جوزجان، فعالیتش را به تعلیق درآورد.

در حمله مذکور که مقامات محلی جوزجان گروه داعش را عامل آن خواندند، سه موتروان و سه کارمند صلیب سرخ کشته شدند.

در ماه سنبله ۱۳۹۶ نیز یک کارمند اسپانیایی صلیب سرخ در شهر مزارشریف توسط بیماری که ۱۹ سال از خدمات این نهاد استفاده کرده بود، با شلیک گلوله به قتل رسید.

یک کارمند دیگر صلیب سرخ نیز در سال گذشته در ولسوالی علی‌آباد ولایت قندوز ربوده شده و پس از ۴ هفته آزاد شد.

صلیب سرخ می‌گوید در صورتی که نتواند امنیت کارمندانش را تضمین کند، مصئونیت آنهایی که از خدمات این نهاد بهره می‌برند را نیز ضمانت نمی‌تواند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن