fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلیسیاست

کسی که فعلا در زندان فراه به سر می‌برد خودش را کاندید پارلمان کرده است

خبرگزاری یاش: یک فرد به نام الحاج عبدالکریم شفق در حالی کاندیدای انتخابات پارلمانی است که فعلا خودش محکوم به دو سال حبس است و در زندان به سر می‌برد.

دادستانی کل تأیید می‌کند که عبدالکریم شفق، به جرم فساد اداری محکوم به دو سال حبس است.

آقای شفق پیش از روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی به اتهام داشتن چندین کارت معلولیت و سوءاستفاده از این کارت‌ها زندانی شده بود.

وی در یک فرصت که با نامه پزشک به علت بیماری قلبی چند روزی از زندان رخصتی می‌گیرد، خودش را برای انتخابات مجلس کاندید و ثبت‌نام می‌کند.

اما پس از ثبت‌نام وی در انتخابات، محکمه او را به تحمل دو سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرده است.

احمد منیر پارسا، رئیس کمیسیون انتخابات ولایت فراه در این رابطه گفته است: «وقتی که خود را برای انتخابات ثبت‌نام می‌کرد و کاندیدا شده بود، از نهادهای کشفی و جرمی معلوماتی که داده بودند، نهادهای کشفی گفته بودند که شخص سابقه جرمی ندارد».

در حالی که آقای شفق فعلا در زندان به سر می‌برد، مبارزات انتخاباتی وی در فراه توسط پسرش به پیش برده می‌شود. عبدالرئوف شفق، پسر عبدالکریم می‌گوید که در برابر پدرش توطئه شده است.

نهادهای ناظر انتخاباتی با اشاره به این مورد از کارکرد کمیسیون انتخابات انتقاد می‌کنند که چرا این موارد به درستی بررسی نشده‌اند.

حبیب‌الله شینواری، عضو نهاد دیدبان انتخابات افغانستان می‌گوید: «این ناکارآیی کمیسیون‌های انتخاباتی است که در آغاز نفهمیدند و درست ارزیابی نکردند. باید از اول اجازه نمی‌دادند که این شخص نامش شامل فهرست نامزدان شود».

اداره دادستانی کل می‌گوید عبدالکریم شفق به کمک برادرش عبدالقیوم شفق که کارمند ریاست شهدا و معلولین ولایت فراه است، چندین کارت تنخواه معلولین را به دست آورده بود، اما چند ماه قبل هر دو برادر بازداشت و محاکمه شدند.

کمیسیون‌های انتخاباتی وعده داده‌اند که این مسئله را بررسی کرده و مطابق با قانون با این شخص برخورد خواهند کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن