fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نهادهای ناظر انتخاباتی: توجه و حضور ناظران بین‌المللی برای انتخابات کم‌رنگ است

خبرگزاری یاش: حکومت وحدت ملی بارها وجود مشکلات فنی، مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی را باعث تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی عنوان کرده بود. از سویی شفافیت انتخابات‌ در افغانستان همواره یک بحث جدی بوده است. اکنون در حالی که تنها یک هفته تا برگزاری انتخابات پیش‌رو زمان مانده، این بحث همچنان مطرح است.

یکی از راهکارهای تأمین شفافیت انتخابات، اعمال نظارت سراسری و بی‌طرفانه از این روند است. امری که در ماده ۱۰۲ قانون انتخابات نیز به آن صراحتا اشاره شده و حضور ناظران و مشاهدان احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، رسانه‌های آزاد و سازمان‌های بین‌المللی برای نظارت از پروسه انتخابات (مراجعه به آرای عمومی) را مجاز دانسته است.

نهادهای ناظر انتخابات به رغم وعده‌های حکومت و کمیسیون انتخابات، در مورد شفافیت انتخابات پیش‌رو نگران‌اند. یوسف رشید، مسئول اجرایی فیفا-موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، هم توجه و حضور ناظران بین‌المللی برای انتخابات پیش‌رو و هم کارکرد کمیسیون انتخابات در این زمینه را کم‌رنگ می‌خواند.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، برای نظارت بر انتخابات پیش‌رو ۵۳ نهاد برای نظارت بر انتخابات پارلمانی اعتبارنامه گرفته‌اند که شمار مجموعی ناظران آن‌ها بیش از ۵۲ هزار نفر است. شمار ناظران احزاب سیاسی به ۲ هزار و ۱۰۰نفر، ناظرانی‌که نامزدهای انتخابات پارلمانی معرفی کرده ۳۸ هزار، ناظران نهادهای مرتبط با انتخابات و جامعه مدنی ۱۲ هزار و  ۱۰۰ نفر و ۳۳۰ نفر نیز ناظران رسانه‌ها هستند. شمار ناظران خارجی نیز تاکنون ۹ نفر اعلام شده است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار دیروزش با سفرای کشورهای اروپایی خواهان نظارت بین‌المللی بر انتخابات شد

فیفا می‌گوید که برای انتخابات پیش‌رو تنها یک هزار ناظر را با کمک جامعه جهانی آماده نظارت خواهد کرد. در حالی که به گفته این نهاد در انتخابات‌های گذشته ۸ تا ۱۰ هزار ناظر داشته است.

این کمیسیون از تمام احزاب و نهادهایی که خواستار نظارت بر روند انتخابات هستند، خواسته است تا روز دوشنبه هفته آینده برای دریافت اعتبارنامه به کمیسیون انتخابات مراجعه کنند. اما سخنگوی این کمیسیون موضوع آموزش ناظران را از مسئولیت‌های این کمیسیون نمی‌داند.

آقای رشید با ابراز نگرانی از احتمال عدم نظارت سراسری و متوازن و نیز حضور ناظران آموزش نادیده و غیر مسلکی در محلات و مراکزی رأی‌دهی می‌گوید: «از طرف نهادهای ناظر امکان اعزام ناظران در تمامی مراکز و محلات غیرممکن است. ناظران نامزدان نیز افراد بی‌تجربه‌ای هستند که بیشتر جانب‌دارانه برخورد خواهند کرد».

همزمان کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز در نظر دارد برای دریافت شکایات احتمالی مردم در روز انتخابات، در هر مرکز یک نماینده مستقر کند که (در مجموع بیش از ۵ هزار نماینده) استخدام خواهد کرد.

علی‌رضا روحانی، منشی و سخنگوی این کمیسیون در این مورد گفت: «ما در دو بخش کار می‌کنیم. یکی ناظمین ولسوالی داریم که در هر ولسوالی یک ناظم خواهیم داشت. و دومی ناظران ما در مراکز رأی‌دهی است که برای دریافت شکایات مردم حضور خواهند داشت». آقای روحانی می‌گوید فهرست این افراد در این کمیسیون نهایی شده است.

از سویی هم با وجود طرح استفاده از سیستم بایومتریک در روز انتخابات، نگرانی شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی که به شفافیت روند انتخابات اعتراض داشتند، هنوز پابرجاست. بشیر احمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان می‌گوید هرچند استفاده از سیستم بایومتریک تحول مثبتی است ولی از آنجایی که این تجربه نخست و این سیستم تماما زیر نظر و در اختیار کمیسیون انتخابات است «هنوز هم درمورد شفافیت انتخابات نگرانی‌های خود را داریم».

آقای ته‌ینج از کمیسیون انتخابات می‌خواهد که در صورت بروز یا مشاهده مشکلات احتمالی توسط ناظران و مشاهدین در روز انتخابات، باید به صورت فوری برای حل آن اقدام کنند، در غیر آن به گفته وی نارضایتی بیشتر خواهد بود.

روز گذشته (چهار شنبه، ۱۸ میزان) سفرای امریکا، بریتانیا، دانمارک، ایتالیا، معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، شارژدافیر اتحادیه اروپا، شارژدافیر سفارت جاپان و سکرتر اول سفارت آلمان در افغانستان نیز در دیدار با سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روی شفافیت انتخابات و همچنین در مورد آمادگی کمیسیون‌های انتخاباتی برای بروز برخی از مشکلات احتمالی در فرایند انتخابات نیز تأکید کردند.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن