fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

جریان سیاسی تحت نام مجمع بزرگ وحدت ملی به رهبری حکمتیار اعلام موجودیت کرد

خبرگزاری یاش: شماری از رهبران احزاب سیاسی زیر چتر مجمع بزرگ وحدت ملی «میسم» گردهم آمدند تا در مورد چگونگی تأمین صلح دائمی، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و ایجاد عدالت اجتماعی با هم رایزنی ‌کنند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امروز (پنج شنبه، ۱۹ میزان) در نشست خبری گفت مجمع بزرگ وحدت ملی از احزاب سیاسی و شخصیت‌های تأثیرگذار به هدف تغییر در وضعیت کنونی، پایان دادن به جنگ کنونی و تعیین نظام آینده کشور شکل گرفته است.

گفته می شود این مجمع که ازسوی گلبدین حکمتیار رهبری می‌شود، متشکل از ۸ حزب سیاسی است.

انتخابات

رهبر حزب اسلامی می‌گوید حکومت و جامعه جهانی اراده برگزاری انتخابات شفاف را ندارد و تقلب گسترده و شرمناک در انتخابات پارلمانی جاری است .

آقای حکمتیار افزود: «متأسفانه دولت و خارجی‌ها مصمم‌اند تا انتخاباتی پر از تقلب، غیر عادلانه و بحران‌زا برگزار شود. ممکن است نتایج این انتخابات به حدی مشکلات گسترده را به‌وجود بیاورد که دولت از حل و مهار کردن آن عاجز باشد. این انتخابات یقینا که انتخابات نه بلکه یک بازی مسخره است و دست‌های بزرگ برای تقلب گسترده در آن دخیل‌اند».

به گفته او، انتخابات طوری مهندسی شده است که احزاب سیاسی و نهادهای ناظر انتخاباتی نمی‌توانند از این پروسه نظارت کنند.

حکمتیار افزود که انتخابات یگانه راه بیرون رفت از بحران است. اما برگزاری انتخابات توأم با تقلب نه تنها که نجات از وضعیت کنونی نبوده بلکه سر آغاز بحرانی تازه خواهد بود.

رهبر حزب اسلامی خاطرنشان کرد، برخی مناطق به‌گونه عمدی و به هدف سیاسی از سوی حکومت ناامن شده تا باشندگان آن در انتخابات نتوانند شرکت کنند. به گفته او، حدود ۵۰ درصد واجدین شرایط رأی‌دهی از شرکت در انتخابات باز مانده‌اند.

در بخشی از اعلامیه که از سوی این جریان به نشر رسیده آمده است که این جریان به تغییر قانونمند و مسالمت‌آمیز نظام باورمند و معتقد است و این تغییر باید به رضایت ملت و از طریق انتخابات عادلانه و شفاف صورت بگیرد.

آقای حکمتیار تأکید کرد این جریان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نامزد واحد خواهد و در صورت پیروزی تا زمانی مورد حمایت محور میسم خواهد بود که به زعیم مطلق العنان و دیکتاتور مبدل نشود.

طرح ایجاد حکومت موقت؛ دستیابی به صلح

هر چند رهبر حزب اسلامی برای گذار از وضعیت کنونی با طرح ایجاد حکومت موقت آن هم با اپوزیسیون درون حکومتی مخالف است اما می‌گوید در صورتی‌که شورای محور میسم به آن رأی موافق بدهد مشکلی ندارد.

آقای حکمتیار می‌افزاید: «لزوم ندارد که فعلا موضوع حکومت موقت مطرح شود حکومت فعلی خودش حکومت موقت است، بگذاریم حکومت موعود خود را تکمیل کند و اقتدار از این حکومت به یک حکومت منتخب دیگر انتقال شود. برای ریاست یک حکومت موقت ارائه یک شخص مستقل آن هم برای یک مدت کوتاه و به این منظور که در کنار آن انتخابات برگزار شود، این کار ممکن و حتی در بعضی موارد مفید هم است».

 به باور رهبر حزب اسلامی، یک حکومت قوی تنها از طریق یک حزب مقتدر ممکن است که تجربه مبارزه طولانی را داشته باشد.

این در حالی است که پیش از این ائتلاف بزرگ ملی نیز برای گذار از بحران کنونی طرح ایجاد حکومت موقت را پیشنهاد کرده بوده اما آقای حکمتیار به عنوان رهبر حزب اسلامی با این طرح مخالفت کرد.

اعلام موجودیت مجمع بزرگ وحدت ملی«میسم»

رهبر حزب اسلامی در بخش دیگر سخنانش‌ می‌گوید، حکومت، جامعه جهانی و مخالفان مسلح هیچ اراده، طرح  مشخص، ظرفیت و استعداد برای تأمین صلح در کشور ندارند.

آقای حکمتیار تصریح کرد: «برای تأمین صلح باید جرگه مستقل معتبر، مورد اعتماد همه و نیرومند مورد حمایت و تأیید ملت تشکیل شود. اعضای این جرگه باید هیچ نوع وابستگی و تعهدی به طرف‌های درگیر جنگ نداشته باشند. امیدوارم این جرگه بتواند، جرگه معتبر و مستقل صلح را که مورد تأیید همه شخصیت‌های تأثیرگذار و ملت را بسازد. این جرگه طرح برای صلح ارائه کند و کار صلح بعد از این، از طریق جرگه تعقیب شود».

به گفته او، این طرح باید جامع، عملی، ضامن ثبات و عدالت باشد و از تمامی اطراف ذیدخل بخواهد که با این طرح توافق کند. وی خاطرنشان کرد، هر گروه و طرفی که برای ادامه جنگ اسرار داشته باشد باید آن را به ملت معرفی کرد تا در مورد آن مردم تصمیم بگیرند.

در همین حال سید حامد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی می‌گوید، مردم نباید اجازه دهند که برخی از رهبران احزاب سیاسی موضوع صلح را منطقه‌ای و قومی بسازند.

آقای گیلانی افزود: «همه اقوام ساکن کشور باید هوشیار باشند و نگذارند که رهبران‌شان تخم نفاق و فتنه را زرع کنند و ملت ما در رسیدن به یک صلح پایدار و با عزت تلاش کند تا برخی افراد به آن حالت منطقوی و قومی ندهند».

طرح صلح باید شامل بندهای زیر باشد

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در ادامه سخنانش افزود که این موارد باید در طرح صلح در نظر گرفته شود:

۱ توافق تمامی طرف‌های درگیر با آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط و آغاز مذاکرات بدون پیش شرط.

۲ ارائه تقسیم اوقات معقول و عملی برای خروج کامل نیروهای خارجی از کشور.

۳ ایجاد ساحه غیر جنگی که در آن نیروهای طرف‌های درگیر جنگ قرار نداشته باشد، زمین و فضای آن از هر نوع فعالیت نظامی و جنگی به‌گونه کامل فارغ و مصئون باشد.

 به گفته آقای حکمتیار، کسانی در این ساحه می‌توانند زندگی کنند که از جنگ دست بکشند و به روند صلح بپیوندند؛ این اشخاص باید از هر نوع تعقیب و تهاجم مصئون بوده و به دلیل فعالیت جنگی قبلی مورد مواخذه و تعقیب قرار نگیرند.

۴ در این طرح باید از کشورهای همسایه و ذیدخل خواسته شود که از مداخله مزید در امور داخلی خودداری کنند.

۵ توافق طرف‌های درگیر به توافق حکومت موقت.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن