fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نی: استخبارات منطقه در پی استفاده از رسانه‌های ولایت نیمروز هستند

خبرگزاری یاش: مسئولان نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد از وضیعت اقتصادی نگران کننده رسانه‌های ولایت نیمروز هشدار می‌دهند.

این مسئولان می‌گویند در صورتی‌که حکومت به وضعیت اقتصادی رسانه‌ها در ولایت نیمروز رسیدگی نکند، ممکن است فعالیت رسانه‌های این ولایت متوقف شود و یا هم نهادهای استخباراتی کشورهای همسایه از این رسانه‌ها برای منافع‌شان استفاده کنند.

مجیب خلوتگر، رئیس اجرائیوی نی که امروز (پنج‌شنبه، ۱۹ میزان) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، عدم دسترسی به اطلاعات، چالش اقتصادی و برخورد تبعیض آمیز مقام‌های محلی ولایت نیمروز با رسانه‌ها را از جمله سه چالش عمده کار رسانه‌ای در این ولایت برشمرد و از پیامدهای بی‌توجهی حکومت نسبت به وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان در نیمروز هشدار داد.

آقای خلوتگر گفت: «مدیران رسانه‌ها در نیمروز ادعا دارند که نهادهای استخباراتی همسایه به آن‌ها تماس می‌گیرند و می‌گویند ما به شما کمک اقتصادی می‌کنیم». به گفته رئیس اجرائیوی نی، این نهادهای استخباراتی به‌دنبال استفاده از رسانه‌ها به سود منافع کشورهایشان هستند و از ناتوانی اقتصادی رسانه‌ها ولایت نیمروز استفاده می‌کنند.

رئیس اجرائیوی نی، در مورد هویت این نهادهای استخباراتی چیزی نگفت. ولایت جنوب غربی نیمروز با کشورهای پاکستان و ایران مرز مشترک دارد.

عدم دسترسی به اطلاعات یکی دیگر از چالش‌های کار رسانه‌ای در ولایت نیمروز عنوان می‌شود که به گفته خلوتگر، مدیران رسانه‌های این ولایت در نامه‌ای آن را با مسئولان نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان شریک کرده است.

رئیس اجرائیوی نی در این مورد گفت: «ما دیروز نامه‌ای از مدیران تعدادی رسانه‌ها در ولایت نیمروز دریافت کردیم؛ مدیران رسانه‌ها در این نامه گفته‌اند که گزارش‌هایشان نامتوازن به نشر می‌رسد، به این دلیل که هیچ کسی حاضر نیست، با رسانه‌ها اطلاعات را شریک کند».

نهاد نی مدعی ‌است که مقام‌های محلی ولایت نیمروز با رسانه‌های این ولایت حاضر به مصاحبه نمی‌شوند. این نهاد، رفتارهای این چنینی مقام‌های محلی ولایت نیمروز به خصوص سید ولی سلطان، والی این ولایت را نقض قانون اساسی، قانون رسانه‌ها و احکام صریح رئیس جمهور می‌داند.

مدیران رسانه‌های ولایت نیمروز همچنان به نهاد نی گفته‌ است که به دلیل کمبود بودجه تنها می‌تواند، رسانه‌هایشان را تا ۳ الی ۴ ماه دیگر فعال نگهدارند. حالا مسئولان نی از حکومت می‌خواهند که برای جلوگیری از مسدود شدن فعالیت رسانه‌ها و خاموش نشدن ندای آزادی بیان در ولایت نیمروز رسانه‌ها را مورد حمایت اقتصادی قرار دهد.

بر اساس معلومات نی، در سه ماه گذشته در ولایت نیمروز ۱۶ رسانه فعالیت داشت اما حالا فقط ۱۰ رسانه فعالیت نشرانی دارد و احتمال متوقف شدن فعالیت این رسانه‌ها نیز دور از تصور نیست.

از  سویی هم، یک عضو شورای ولایتی نیمروز، مشکلات اقتصادی رسانه‌ها در ولایت نیمروز را می‌پذیرد، اما نسبت به تلاش‌های نهادهای استخباراتی برای انجام کمک‌های اقتصادی به رسانه‌های این ولایت اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

بی‌بی خیرالنسا غمی، عضو شورای ولایتی نیمروز به خبرگزاری یاش گفت: «رسانه‌ها در ولایت نیمروز فعالیت گسترده دارند اما وضعیت اقتصادی‌شان خوب نیست. در مورد پیشنهاد کمک‌های اقتصادی نهاد‌های استخباراتی اطلاع ندارم، اما این مسئله را پیگیری می‌کنم».

در همین حال، مسئولان محلی ولایت نیمروز ادعای مدیران رسانه‌ها در خصوص عدم دسترسی به اطلاعات را رد می‌کند. فیض‌الله غم‌خور مشاور مطبوعاتی والی نیمروز می‌گوید، اداره محلی همکار دائمی و همیشگی رسانه‌های این ولایت است و ادعای شریک نکردن اطلاعات از سوی مقام‌های محلی با رسانه‌ها واقعیت ندارد.

مشاور مطبوعاتی والی نیمروز، ادعاها در مورد درخواست‌های کمک‌های مالی استخبارات منطقه به رسانه‌های ولایت نیمروز را رد و تأیید یا رد نکرد، اما گفت که اداره محلی در این مورد تحقیق می‌کند.

مدیران رسانه‌های ولایت نیمروز در حالی از عدم دسترسی به اطلاعات شاکی‌اند که اخیرا یک نهاد بین‌المللی به نام «مرکز قانون و دموکراسی» قانون حق دسترسی به اطلاعات افغانستان را یکی از بهترین قانون‌ها در سطح جهان بر شمرده است.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن