fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

آسیب‌پذیری‌های امنیتی؛ خرید و فروش آزاد البسه نظامی در شهر کابل

خبرگزاری یاش: خرید و فروش تجهیزات و البسه نظامی در بازار آزاد، مطابق قانون عسکری جرم است. اما در حال حاضر دیده می‌شود که نه تنها تجهیزات نظامی، بلکه لباس و پارچه‌هایی که از آن‌ها در ساخت دریشی و یونیفورم نیروهای امنیتی استفاده می‌شود، نیز به صورت آزادانه در بخش‌هایی از شهر کابل- پایتخت خرید و فروش می‌شود.

چوک (چهارراهی) پل خشتی در مرکز شهر کابل یکی از محلاتی است که در آن لباس‌‌های مربوط به نیروهای امنیتی از دریشی تا بوت عسکری در رنگ‌ها و سایزهای مختلف به صورت آزاد و علنی خرید و فروش می‌شود. تعدادی از این لباس‌ها مستعمل و متعلق به سربازانی بوده که به هر دلیلی اکنون سر از اینجا برآورده‌اند.

حداقل با دو فروشنده این نوع لباس‌ها در اینجا برخوردم که انواع مختلف از لباس‌های نظامی و ملکی می‌فروشند. در میان آن‌ها دریشی‌های نیروهای امنیتی اعم از پولیس، اردو، نظم عامه به چشم می‌خورد. تعدادی از لباس‌ها کامل است و تعدادی هم تنها پتلون و یا یک جمپر (پیرهن).

قیمت این لباس‌ها که همه مستعمل به نظر می‌رسند، حداکثر ۵۰۰ تا ۶۰۰ افغانی است. یکی از مشتری‌ها که فرد ملکی بود، در حضور ما یک کُرتی (متعلق به ارتش) را به ۳۰۰ افغانی خرید.

بوت‌های عسکری نیز در اینجا فراوان به چشم می‌خورد. هر جوره بوت را حد اکثر ۸۰۰ افغانی قیمت‌گذاری می‌کنند. ولی قیمت خرید، مربوط به رضایت و توافق طرفین است. جالب اینجاست که کار خرید و فروش این کالاها به صورت آزادانه است و در کنار افراد عادی و ملکی، شماری از سربازان نیروهای امنیتی نیز مشتریان این کالاها هستند.

کمی پایین‌تر از چوک، در مقابل مسجد پل‎خشتی نیز یک بازارچه کوچک متشکل از ده‌ها دکان کوچک، ساخت و فروش البسه نظامی را انجام می‌دهند. در این بازارچه چندین خیاطی کوچک وجود دارد که بدون مجوز و بدون هیچ تحقیق و پرسانی برای متقاضیان لباس‌های نظامی تهیه می‌کنند.

در این دکان‌های کوچک، لباس‌های نظامی در رنگ‌های مختلف (حداقل ۴ یا ۵ رنگ و متناسب با تعدد و تنوع ارگان‌های امنیتی) به صورت آماده و آویزان شده است. به یکی از این خیاطی‌ها سرزدم، گفتم «دو جوره لباس کار دارم یکی برای خودم و یکی هم برای یکی از دوستانم که نظامی نیست». خیاط بدون هیچ پرسانی موافقت کرد که هر جوره لباس را ۲ هزار افغانی بدوزد.

در نزدیکی پل باغ عمومی چندین دکان کار ساخت و فروش لباس‌های عسکری را انجام می‌دهند

در نزدیکی پل باغ عمومی نیز چندین دکان کار تهیه البسه نظامی را انجام می‌دهند. در این دوکان‌ها نیز از لباس کامل تا کلاه سربازان تهیه و فروخته می‌شود. هر چند مالک یکی از این دکان‌ها می‌گوید برای این کار مجوز دارد و هر کسی درخواست کند به شرط داشتن کارت یا مدارکی که نظامی بودن آن‌ها را اثبات کند، لباس می‌دوزند. مالک این دکان با حفظ نامش می‌گوید که پارچه و تکه‌‌های این لباس‌ها را از بازار آزاد (کابل) می‌خرند.

سوء استفاده از تجهیزات نظامی

خرید و فروش این کالاها در بازار آزاد، در شرایط فعلی که سیستم امنیتی کشور به شدت آسیب‌پذیر می‌نماید، خطرناک و جدا نگران کننده است. در سال‌های اخیر بارها تجربه شده است که تروریستان با استفاده از لباس و یونیفورم نیروهای امنیتی بر مراکز نظامی حمله کرده و دست به حملات مرگبار زده‌اند!

آگاهان و شماری از جنرالان نظامی نیز خرید و فروش تجهیزات و یونیفورم نظامی در بازار آزاد را غیرقانونی و برای امنیت کشور به شدت خطرناک می‌خوانند. عبدالهادی قریشی از آگاهان نظامی در صحبت با خبرگزاری یاش با غیرقانونی خواندن این کار، از حکومت و مسئولان ذیربط می‌خواهد هرچه زودتر این کالاها را از سطح شهر جمع‌آوری و فروشندگان و عاملان این کار را مجازات کنند.

وی می‌گوید که البسه مورد نیاز نیروهای امنیتی به جای سپردن به قراردادی‌ها و تهیه در بازار آزاد، باید در (اعمالات خانه) مربوط نهادهای امنیتی تهیه شود.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید، تاکنون بارها این تجهیزات جمع‌آوری شده و اکنون هم اگر پولیس در سطح شهر مشاهد کند، جمع‌آوری خواهد کرد. وی می‌گوید: «در حال حاضر مقداری از البسه پولیس توسط قراردادی‌ها در داخل و مقداری هم در بیرون از کشور تهیه می‌شود».

باید گفت که چوک پل‌خشتی تنها محل خرید و فروش تجهیزات نظامی نیست. احتمالا محلات مشابه متعددی از جمله «بازار بوش» بزرگترین بازار سیاه خرید و فروش تجهیزات نظامی در کابل است که حکومت تاکنون در مورد آن اقدامی نکرده است.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن