fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

نشست شورای صلح با رهبران سیاسی؛ اکثریت قاطع طالبان صلح می‌خواهند

خبرگزاری یاش: شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی بی‌پیشینه‌ای‌ پیرامون پروسه صلح افغانستان شکل گرفته و حتی اکثریت قاطع طالبان نیز خواهان برقراری صلح در کشور هستند.

شورای عالی صلح افغانستان امروز (چهارشنبه، ۱۸ میزان) نشست مشورتی صلح را با رهبران سیاسی کشور پیرامون پروسه صلح برگزار کرد. در این نشست، محمد کریم خلیلی، محمدیونس قانونی، فضل الهادی مسلمیار، انوارالحق احدی، سید حامد گیلانی، عمرداوودزی، امرالله صالح و شماری از نمایندگان احزاب سیاسی حضور داشتند.

محمد کریم خلیلی، رئیس شواری عالی صلح، در این نشست گفت که مردم و تمام اقشار سیاسی افغانستان در خاتمه جنگ و ضرورت برقراری صلح در افغانستان اجماع دارند؛ اما در شیوه رسیدن به صلح میان شهروندان و سیاسیون کشور اختلاف و تفاوت دیدگاه وجود دارد.

آقای خلیلی گفت: «با طرف مقابل تبادل دیدگاه داشتیم، گرچه به صورت رسمی نبوده، به صورت‌های بالواسطه و غیرمستقیم، باورمند هستم که طرف هم با اکثریت قاطع در لایه‌های مختلفش طرف‌دار صلح هستند و آمادگی دارند که با یک میکانیزم عزت‌مندانه پروسه صلح تعقیب شود».

آقای خلیلی اظهار امیدواری کرد که شواری عالی صلح بتواند با فراهم‌آوری این میکانیزم و در مشوره با رهبران سیاسی به بحران چهل ساله در کشور نقطه پایان بگذارد. از سویی‌هم، رئیس شورای عالی صلح می‌گوید، به برقراری صلح امیدوار است و کشورهای منطقه و جهان روی آوردن صلح و ختم جنگ و حل بحران در افغانستان اجماع نظر دارند. اما وی تأکید می‌کند که این راه حل باید افغانی باشد و طالبان باید وارد مذاکرات بین‌الافغانی با دولت افغانستان شوند.

محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری در این نشست از نبود راهکار روشن و طرح مشخص برای پیش‌برد پروسه صلح انتقاد کرد. آقای قانونی گفت که مردم افغانستان در مورد صلح  اجماع دارند؛ اما در مورد چگونگی دستیابی به صلح، طرح و پیامد‌های صلح نگرانی‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی دارند که به گفته او، این نگرانی‌ها برحق است.

آقای قانونی افزود:« نیاز اول ما در کنار اجماع، داشتن یک طرح واضح، جامع و کارآمد برای صلح است. این طرح متاسفانه تاکنون از طرف هیچ جهتی مطرح نشده است. فهم ما این است که همان‌گونه که جنگ در افغانستان افغانی نیست، صلح هم نمی‌تواند صرفا افغانی باشد. جنگ ریشه منطقه‌ای و جهانی دارد».

به باور آقای قانونی، جنگ افغانستان نیازمند یک برنامه و راهکار مشخص است که مورد قبول همه طرف‌ها و گروه‌های ذینفع ملی و بین‌المللی باشد. اما وی می‌گوید، با وجود این‌که جنگ افغانستان به بن‌بست رسیده است، اما هیچ برنامه و طرحی برای  بیرون رفت از بن‌بست کنونی حتی از سوی جامعه جهانی مطرح نشده است.

گروه طالبان روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای از مردم خواسته بود که انتخابات را تحریم کنند. آقای قانونی با اشاره به این موضوع می‌گوید، انتخابات ریاست جمهوری آینده باید به‌گونه‌ای عیار شود که گروه طالبان نیز در این روند سهیم شود و این گروه خود را شریک انتخابات ببیند. به گفته قانونی، انتخابات از بحران به یک فرصت تبدیل شده و طالبان نیز حاضر به گفت‌وگوهای مستقیم با حکومت می‌شود؛ در غیر این صورت، انتخابات ریاست جمهوری، پروسه صلح را برای ۵ سال دیگر به عقب می‌اندازد.

آقای قانونی، از هر نوع تلاش برای قومی ساختن پروسه صلح و یا هم حذف اقوام از جریان گفت‌وگوهای صلح هشدار داده گفت که باید در صورت مذاکره با طالبان باید تمام طرف‌ها حضور داشته باشند.

از سویی‌ هم، عمر داوودزی، عضوی شواری حراست و ثبات و وزیر پشین داخله، بسیاری از عملکردهای شورای صلح را ناکام ‌خواند و افزود با وجود این‌که هزینه‌های گزاف صرف شده اما در عمل هیچ مذاکرات مستقیم و رسمی میان شورای عالی صلح و طالبان شکل نگرفته و این به معنای آن است که حکومت و شورای عالی صلح ناکام بوده است.

در حالی که حکومت افغانستان و شورای عالی صلح تأکید می‌کنند که برای تأمین صلح در افغانستان اجماع منطقه‌ای و جهانی به وجود آمده است؛ اما داوود زی می‌گوید، حکومت در قسمت اجماع منطقه‌ای عقب‌گرد داشته است؛ در گذشته تنها کشور پاکستان متهم به همکاری‌ با طالبان بود اما حالا چندین کشور مطنقه از طالبان حمایت می‌کنند.

آقای داوودزی از مصارف بی‌جای حکومت برای صدور فتوای عدم مشروعیت جنگ افغانستان نیز انتقاد کرد و گفت که طالبان فتوای عالمان دین را قبول ندارند.

در همین‌ حال، امر الله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی و رهبر روند سبز افغانستان، از پراکندگی و تلاش‌های گسسته در روند صلح انتقاد کرد. او گفت که این‌گونه تلاش‌های پراکنده و خودسرانه موضع دولت و شورای عالی صلح افغانستان را در برابر دشمن و گروه طالبان تضعیف می‌کند.

آقای صالح پیشنهاد کرد که برای جلوگیری از پراکندگی‌ها در این روند، نیاز است که ریاست شورای عالی صلح به عنوان عالی‌ترین مقام مذاکره کننده شناخته شود تا تمام تلاش‌ها برای تأمین صلح از مجرای این شورا و تحت رهبری این نهاد صورت بگیرد.

رهبران سیاسی و بزرگان سیاسی در حالی از نبود طرح جامع برای برقراری صلح انتقاد می‌کنند که اخیرا زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در مورد صلح افغانستان، سفرهایش را برای پیش‌برد صلح به منطقه آغاز کرده است. حکومت افغانستان و شورای عالی صلح، سفر آقای خلیل‌زاد را نشانه‌ای از تلاش‌های تازه ایالات متحده امریکا برای برقراری صلح در افغانستان می‌دانند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن