fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

تب کنگو؛ برای درمان بیمار نیاز به خون ۱۴ تا ۲۰ نفر است

خبرگزاری یاش: «۵ روز می‌شود که در شفاخانه بستری است. هر روز ۷ تا ۸ نفر را به بانک خون می‌بردیم تا برایش خون بدهند. در این مدت ۴۵ نفر از اعضای فامیل، خانواده و دوستان خود را آورده‌ایم و به او خون داده‌اند. روز اول که پسرم را به شفاخانه آوردیم داکتران برایش ۵ تابلیت دادند که بخورد که هنوز هم روزانه ۲ دانه از همان تابلیت استفاده می‌کند».

بانک خون از هر نفر حدود ۵۰۰ سی سی خون می‌گرفت و آن را پروسس می‌کرد تا خون سرخ را از خون سفید جدا کند. داکتران خون سفید را به بیمار تزریق می‌کردند. حالا وضعیت‌اش رو به بهبود است؛ داکتران امروز گفتند که دیگر به خون نیاز ندارد و با دارو بیمار شما صحت‌یاب می‌شود.

این بخشی از سخنان خیر محمد باشنده کابل است که پسرش به بیماری تب کنگو مبتلا شده و آن را برای درمان به شفاخانه انتانی بستری کرده است.

کمی آن طرف‌تر در صحن شفاخانه، جوانی با چهره استخوانی و ابروهای پرپشت که ماسک آبی رنگی به صورتش زده، زیر سایه‌بان نشسته است.

از چشم‌های فرو رفته‌اش می‌توان فهمید روزهاست که از بیماری رنج می‌برد. او یکی از ده‌ها بیماریست که برای درمان بیماری کنگو به این جا آمده؛ بریالی دانشجوی دانشگاه کنر می‌گوید، پس از خوردن گوشت در لیله دانشگاه به این بیماری مبتلا شده است .

وی گفت : «امروز روز ششم است که در این شفاخانه بستری هستم و وضعیتم خوب است. داکتران هر روز خونم را چک می‌کنند. تا هنوز به خون نیاز پیدا نکردم اما مریضان دیگر که به خون نیاز داشتند برای‌شان خون آوردند».

بریالی از وزارت صحت می‌خواهد با توجه به افزایش بیماری کنگو کمپاین جمع‌آوری خون را افزایش دهد تا از این طریق بتوانند زندگی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند نجات دهد.

بر اساس آمارهای وزارت صحت عامه بیماری کنگو نسبت به سال ‌های گذشته افزایش یافته است. از آغاز سال جاری تاکنون، تنها در شفاخانه انتانی در پایتخت ۲۱۵ واقعه ثبت شده که از این میان، ۳۶ تن آنان جان‌هایشان را از دست داده‌اند.

سلیم بشردوست، متخصص بیماری‌های ویروسی می‌گوید، در برخی موارد این بیماران به دلیل نرسیدن خون و پیشرفت مراحل ویروس از بین می‌روند.

برای تکمیل کردن خون ضایع شده باید ۱۴ تا ۲۰ نفر  به مریض خون دهد و نیازمندی به خون بستگی به میزان خون مریض دارد.

وی افزو: «مشکلات وجود دارد که ما با آن مواجه هستیم. مثلا در گروپ خون، زمانی که مریض به یک گروپ خون نیاز دارد و بانک خون این گروپ را نداشته باشد یا شخص مریض که از ولایات برای درمان می‌آیند در صورتی‌که در مرکز شناس نداشته باشد، سبب می‌شود که خون به موقع به مریض تزریق نشود که در نهایت باعت مرگ می‌شود. دوم، ادویه ضد ویروسی در کشورهای دیگر زرقی است اما ما به آن دسترسی نداریم و به جای آن از تابلیت استفاده می‌کنیم».

به گفته او، چندین بار ادویه تزریقی ضد ویروسی را از وزارت صحت عامه در خواست کرده اما به آن توجه نشده است.

در همین حال عنایت الله هاشمی، رئیس بانک خون می‌گوید، بانک خون در جریان ۲۴ ساعت ۲۰۰ پاکت خون را در تمام شفاخانه‌های پایتخت به‌گونه رایگان توزیع می‌کند.

وی با اشاره به متقاضیان بیماران کنگو به خون گفت: «در گذشته تهیه اجزای خون (پلادنت) با هزینه گزاف در بخش خصوصی صورت می‌گرفت. اما امروز وزارت به ماشین‌های آن دسترسی دارد و اجزای خون را به صورت رایگان در خدمت متقاضیان قرار می‌دهد. برای تهیه اجزای خون، نیاز به خون تازه است که باید خون دهنده حاضر باشد و خونی که در بانک وجود دارد از آن استفاده نمی‌شود».

مریضان کنگو مدت ۱۰ تا ۱۳ روز تحت مراقبت صحی در شفاخانه انتانی قرار می‌گیرند و پس از فراگیری کورس‌های مراقبتی از شفاخانه مرخص می‌شوند. به گفته‌ داکتران ۳۰ درصد مرگ‌ومیر در بیماری کنگو حتمی است.

راه‌های انتقال و علایم بیماری کنگو

بیماری تب کنگو یک بیماری همراه با خونریزی و تب شدید است. این بیماری خطرناک به وسیله کنه از حیوان آلوده مانند گاو و گوسفند به انسان متقل می‌شود. این بیماری از خطرناکترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان است. از آن‌ جایی كه اولين موارد شناخته شده این بيماری در شبه جزيره كريمه در روسيه و به دنبال آن در كشور كنگو آفريقا اتفاق افتاده است، این بیماری به نام تب کریمه کنگو نام‌گذاری شده است.

انتقال این بیماری از طریق نیش کنه، تماس با خون و یا ترشحات حیوان آلوده، تماس با ترشحات، خون، تنفس و نمونه بافتی افراد مبتلا، صورت می‌گیرد.

در روزهای اول نشانه‌هایی از تب، حالت تهوع (دل بدی)، استفراغ، اسهال، درد کمر، لرزه و جان دردی در بیمار دیده می‌شود.

با گذشت ۳ تا ۴ روز در بدن بیمار، لکه‌های کبود مانند و خون‌ریزی از طریق دماغ، دهن و مقعد دیده می‌شود. در صورتی‌که این افراد در مدت زمان یاد شده دسترسی به خدمات صحی نداشته باشد، سبب مرگ وی خواهد شد.

راه‌های جلوگیری از انتقال ویروس

۱ افراد مبتلا به بیماری کنگو باید تحت شرایط خاص غسل و دفن شوند تا از سرایت این بیماری جلوگیری گردد.

آقای بشردوست در این رابطه گفت: «کسانی که مریض فوت شده را غسل می‌دهند باید دستکش، عینک، چپن، پیش‌بند، موزه و ماسک مخصوص که از سوی شفاخانه برای‌شان داده می‌شود، استفاده کنند. بعد از شست‌وشوی میت باید در تابوت گذاشته و تابوت به شکلی بسته شود که مجرا نداشته باشد. وقتی که به خاک سپرده می‌شود باید قبر آن به اندازه ۲ متر عمیق‌تر در زیر زمین حفر شود».

۲ طویله‌ها یا مکان نگهداری حیوانات سم‌پاشی شود.

۳کسانی که در کشتارگاه‌ها کار می‌کنند و یا چوپان هستند باید لباس روشن بپوشند تا کنه به آسانی قابل دید باشد.

۴ هنگام کشتار حیوانات، باید از دست‌کش و ماسک استفاده شود و پس از توته کردن گوشت باید از مواد شوینده استفاده کنند.

۵ گوشت حیوانات باید در مدت ۲۴ ساعت تحت ۱ تا ۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر در یخچال‌ها نگهداری شود و پس از آن به بازار عرضه شود. به گفته آقای بشردوست در این صورت گوشت توان انتقال ویروس را از دست می‌دهد.

۶ گوشت و لبنیات باید از جای مطمئن خریداری شود.

هر چند مریضان کنگو مدعی‌اند که چند ساعت پس از گوشت خوردن مبتلا به این بیماری شده‌اند اما داکتران متخصص می‌گویند که ویروس در اثر حرارت از بین می‌رود.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن