fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلی

افغانستان سومین کشور خطرناک مهاجرت برای دختران است

خبرگزاری یاش: سازمان امدادی «کی‌یر» با انتشار گزارشی گفته است که ۱۷ میلیون دختر در سراسر جهان آواره هستند که با تهدیدهای جدی مواجه‌اند. در همین حال افغانستان بعد از سوریه و شاخ افریقا سومین منطقه خطرناک مهاجرت برای دختران است.

در این گزارش که روز گذشته سه‌شنبه ۹ اکتبر در شهر بن آلمان منتشر شد، آمده است که در سراسر جهان دختران بیشتر از فرار و آوارگی رنج می‌برند.

در این گزارش گفته شده است که در افغانستان ۱.۱ میلیون دختر در تهدید یا آوارگی به سر می‌برند و با خشونت‌هایی مانند آدم ربایی، تیزاب پاشی و ازدواج زیر سن مواجه‌اند.

بر اساس این گزارش خطرات متوجه دختران آواره در سوریه، شاخ افریقا، افغانستان، جنوب سودان و منطقه دریاچه چاد بیشتر است. این گزارش به مناسبت روز جهانی دختر نشر شده است که روز پنج‌شنبه تجلیل می‌شود.

کارل اتو سنتل، دبیرکل سازمان بین‌المللی «کی‌یر» می‌گوید: «نتایج این گزارش تکان‌دهنده است. در نایجریا دختران با مواد منفجره پیچانیده شده و به بمب‌های انسانی تبدیل می‌شوند. در یمن رقم ازدواج‌های زیر سن به طور چشمگیری افزایش یافته است.» براساس گفته‌های سنتل، در سوریه، دختران چشم اندازی برای آینده ندارند، زیرا آنها به جای رفتن به مکتب باید کار کنند.

در گزارش آمده است که بیش از دو سوم زنان و دختران در سودان جنوبی از خشونت جنسی یا فیزیکی رنج می‌برند. در یمن، بیش از دو سوم دختران قبل از سن ۱۸سالگی وادار به ازدواج می‌شوند.

«روز جهانی دختر» شش سال پیش توسط سازمان ملل متحد تحت شعار (توانمند سازی دختران در مناطق بحرانی) تعیین شد. سازمان «کی‌یر» ۱۳ منطقه را به عنوان خطرناک‌ترین مناطق مهاجرت برای دختران در شش سال اخیر درجه بندی کرده است که افغانستان بعد از سوریه و شاخ افریقا در جایگاه سوم قرار گرفته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن