fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

مشکلات پایان‌ناپذیر بخش خصوصی؛ فساد و بروکراسی به صنعت کشور آسیب رسانده است

خبرگزاری یاش: صنعت‌کاران و نمایندگان سکتور خصوصی فساد و قوانین دست و پاگیر برای طی مراحل اسناد و همچنین تصفیه‌حساب‌های مالی فابریکه‌داران را یکی از چالش‌های مهم در بخش صنعت می‌خوانند.

انجمن صنایع افغانستان و فابریکه‌داران امروز (سه شنبه، ۱۷ میزان) در نشست خبری با حضور مسئولان ذیربط دولتی، خواهان توجه و همکاری بیشتر حکومت، برای حل این مشکلات شدند. صنعت‌کاران، نبود برق کافی و دوامدار، نبود زمین برای ساخت فابریکه، قوانین دست و پاگیر، مواد خام، کمبود کارگران مسلکی و عدم حمایت و استفاده لازم از تولیدات داخلی را از چالش‌های مهم در این زمینه یادکردند.

سخی احمد پیمان، رئیس انجمن صنایع افغانستان می‌گوید در حال حاضر از میان حدود ۷۰۰ فابریکه در پارک‌های صنعتی در پلچرخی، حدود ۲۰۰ فابریکه در زمین‌های کرایی فعالیت دارند و وعده رئیس جمهور برای توزیع زمین به صنعت‌کاران هنوز عملی نشده است.

وی، نبود سرک، کانالازیسیون و همچنین قوانین و طرزالعمل‌های دست و پاگیر برای گرفتن جواز و یا تصفیه‌ حسابات مالی را از چالش‌های دیگر برشمرد و از حکومت و مسئولان ذیربط خواست که این مشکلات را برطرف کنند.

نبود برق کافی و دوام‌دار که نیروی محرک صنعت به حساب می‌آید، نیز از مشکلات دیگر صنعت‌کاران است. فابریکه‌داران نیازمندی برق فابریکات در پارک‌های صنعتی پلچرخی را حدود ۱۳۰ میگاوات می‌خوانند، اما می‌گویند در حال حاضر تنها بین ۸۰ تا ۹۰ میگاوات برق در اختیار دارند. آن‌ها همچنین نگران‌اند که با آمدن فصل زمستان قطع برق بیشتر شود.

در همین حال امان الله غالب، رئیس شرکت برشنا وعده داده است که برای رفع کمبود برق در پارک‌های صنعتی پلچرخی، در آینده نزدیک حدود ۲۰ میگاوات برق به مقدار موجود افزوده خواهد شد. اما وی شماری از فابریکه‌داران را متهم کرد که صرفیه برق خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند و شماری از آنها بیش از مقدار نیاز خود، برق درخواست کرده‌اند.

شیرباز کمین‌زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن نیز در سخنانی انتقادآمیز، حکومت و ادارات دولتی را متهم کرد که به دلیل فساد در رده‌های پایین، روند سرمایه‌گذاری و پیشرفت بخش صنعت را صدمه زده‌اند. آقای کمین‌زاده یادآور شد که با وجود وعده رئیس جمهور و دادن امتیاز از ۱۰ تا ۱۵ درصد برای استفاده از تولیدات داخلی، اما مأموران ادارات فریب‌کاری می‌کنند و به جای استفاده از تولیدات داخلی، در قراردادی‌ها از کالاهای مشابه خارجی می‌خرند.

رئیس اتاق صنایع و معادن هشدار داد اگر از تولیدات داخلی در ابعاد مختلف آن حمایت نشود، هزاران فابریکه‌ و کارگرانی که با سرمایه‌گزاری‌های هنگفت ایجاد و فعال شده از دست خواهد رفت.

فیض الله ذکی، وزیر کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولین و معین صنایع وزارت تجارت و صنایع می‌گویند که در بخش آموزش و تربیه کارگران مسلکی و نیز گسترش پارک‌های صنعتی در ولایات برنامه‌هایی روی دست دارند و با همکاری سکتور خصوصی در این راستا کار خواهند کرد.

در حال حاضر حدود ۳ هزار فابریکه در سراسر کشور وجود دارد و حدود ۷۰۰ فابریکه در پارک‌های صنعتی پلچرخی فعالیت دارند. این فابریکه‌ها در مجموع برای حدود ۳۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

اتاق صنایع و معدن می‌گوید که سکتور صنعت در ۳۳ بخش از جمله تولید نوشیدنی‌ها و آب معدنی به خودکفایی و در ۲۲ بخش دیگر به حالت نیمه ‌خودکفایی رسیده است.

غلام حسین الهام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن