fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

سنگ تهداب نخستین مرکز جراحی قلبی کودکان گذاشته شد

خبرگزاری یاش: حکومت افغانستان، نخستین مرکز جراحی قلبی کودکان را به هزینه ۳ میلیون یورو در شفاخانه صحت طفل اندرا گاندی در کابل تهداب‌گذاری کرد.

مقام‌ها در وزارت صحت عامه می‌گویند، بیماری قلبی در بین کودکان رو به افزایش است و همین ‌اکنون بیش از ۲۶ هزار کودک از انواع گوناگون بیماری‌های قلبی رنج می‌برند این در حالی است که برای تعدادی کمی از آن‌ها زمینه تداوی و معالجه فراهم می‌باشد. انتظار می‌رود با ساختن و بهره برداری نخستین مرکز جراحی قلبی کودکان، زمینه تداوی تمامی بیماران قلبی در کشور فراهم شود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور که امروز (سه‌شنبه، ۱۷ میزان) در مراسم، سنگ تهداب‌گذاری این مرکز صحبت می‌کرد، تهداب‌گذاری نخستین مرکز جراحی قلبی کودکانی را یک قدم مهم در راستای ارائه خدمات صحی عنوان کرد و افزود: «متاسفانه به دلیل شرایط کشور، تعداد کودکانی که مبتلا به بیماری قلبی‌اند و یا با این بیماری متولد می‌شوند، زیاد هستند.»

رئیس اجرائیه، اظهار امیدواری کرد که با ساخت و بهره برداری این مرکز، بخشی از مشکلات کودکانی که به بیماری قلبی مبتلا هستند، حل شود. آقای عبدالله همچنان گفت که حکومت در عرصه‌های ارائه خدمات صحی کمبوداتی داشته اما متخصصان طبی کشور این کمبود را رفع کرده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در این مراسم از افزایش شمار بیماران قلبی به خصوص کودکان ابراز نگرانی کرد و گفت: «مشکلات قلبی خصوصا در کودکان رو به افزایش است. در حدود بیش از ۲۶ هزار کودکی که از معیوبیت‌های ولادی قلبی رنج می‌برند، در وزارت صحت عامه راجستر است».

به گفته آقای فیروز، وزارت صحت عامه پیش از این به همکاری سره‌میاشت و بخش خصوصی، تنها قادر بود که سالانه یک هزار الی یک هزار ۲۰۰ کودک مبتلا به بیماری قلبی را معالجه کند و یا برای تداوی به خارج از کشور بفرستند. اما با تهداب‌گذاری نخستین مرکز حراجی قلبی کودکان، زمینه تداوی تمامی کودکانی که به بیماری قلبی مبتلا هستند، در داخل کشور فراهم می‌شود.  

نخستین مرکز جراحی قلبی کودکان، به کمک اداره همکاری‌های انکشافی ایتالیا تا یک سال دیگر ساخته می‌شود. وزارت صحت در نظر دارد که از این مرکز، در کنار تداوی، تشخیص و درمان بیماری قلبی به عنوان مرکز تربیه نیروهای کدری و متخصص در بخش بیماری‌های قلبی نیز استفاده کند.

آقای فیروز گفت که آموزش نیروی انسانی متخصص در بخش جراحی قلب روندی زمان‌گیر است که نزدیک به هفت سال زمان نیاز دارد. وی افزود وزارت صحت عامه در نظر دارد آن عده از مختصصان افغان را که در کشورهای بیرونی تحصیل کرده‌اند، در این مرکز استخدام کند. به گفته وی، این وزارت شماری از نرس‌ها را به کشور هند می‌فرستد تا آموزش‌های لازم را در این بخش فرا گیرند.

حکومت افغانستان در حالی سنگ تهداب نخستین مرکز جراحی قلبی اطفال را می‌گذارد که پیش از این وزارت صحت عامه اعلام کرده بود که بیش از ۵۲ هزار بیماری قلبی را در یک سال به ثبت رسانده است. بر اساس معلومات این وزارت، نیمی از بیماران قلبی پیش از رسیدن به مراکز صحی جان‌شان را از دست می‌دهند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن