fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلی

تأکید رئیس جمهور غنی بر ثبت و حفظ آبده‌های تاریخی ولایت هرات

خبرگزاری یاش: رئیس جمهور غنی در مراسم گرامیداشت از جایگاه خواجه عبدالله انصاری و ملکه گوهرشاد بیگم، بر ثبت و حفظ تمام آبده‌های تاریخی ولایت هرات تأکید کرد.

آقای غنی در این مراسم که امروز (سه‌شنبه، ۱۷ میزان) در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، گفت که یک بحث ملی باید در مورد سبک معماری دوره تیموریان، به حیث ملی مهندسی و معماری افغانستان، آغاز شود.

به گفته رئیس جمهور غنی، بناهای سه قرن اخیر، با آبده‌هایی که در دوران تیموریان در هرات ساخته شده، قابل مقایسه نیست.

آقای غنی، گفت: «امید است که گذشته هرات را فراموش نکنیم، حداقل ۸۵۰ آبده تاریخی است که ثبت نشده، اگر این آبدات تاریخی ثبت نشود، ما در حقیقت یک فاجعه را بار می‌آوریم». وی همچنین گفت که آثار تاریخی هرات باید به زودترین فرصت ثبت شود.

رئیس جمهور کشور تأکید کرد که در بخش عصری‌سازی ساختمان‌ها، نباید گذشته تاریخی نادیده گرفته شود؛ زیرا به گفته او زمانی که افغانستان امن شود، عواید گردشگری سبک اسلامی و تاریخی در این کشور، ده برابر عواید ساختمان‌های عصری خواهد بود.

آقای غنی فرمانی را برای ضرب مدال خواجه عبدالله انصاری و ملکه گوهرشاد نیز صادر کرد.

در فرمان ریاست جمهوری آمده است: «به‌منظور تحقق کامل تعهد دولت در راستای حمایت همه‌جانبه و فراهم‌سازی بستر پیشرفت علم، فرهنگ، ادب و هنر مبتنی بر حکم ماده ۴۷ قانون اساسی افغانستان و همچنین ارج‌گذاری به جایگاه، فعالیت‌ها و دستاوردهای علمی، تاریخی، فرهنگی و ادبی شخصیت‌های خبیر و اهل قلم، ضرب و وضع مدال به نام عارف صوفی مسلک خواجه عبدالله انصاری و بانوی خیر و نیکوکار گوهرشاد بیگم، منظور است».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن