fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

اردوغان: عربستان باید ثابت کند که خاشقچی از کنسولگری خارج شده است

خبرگزاری یاش: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید که مسئولین کنسولگری عربستان نمی‌توانند با بیان این‌که (خاشقچی از اینجا خارج شد) از زیر مسئولیت شانه خالی کنند. مسئولان کنسولگری عربستان در استانبول باید اثبات کنند که خاشقچی ساختمان کسنولگری را ترک کرده است.

به گزارش آناتولی، اردوغان پس از دیدار با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک درباره معمای ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد اهل عربستان سعودی تأکید کرد که ماجرای مفقود شدن جمال خاشقچی در ترکیه و در شهر استانبول و حتی در سفارت عربستان سعودی رخ داده است،

وی افزود، جمهوری ترکیه و من به عنوان رئیس جمهور ترکیه خود را در زمینه پیگیری ماجرای ناپدید شدن خاشقچی مسئول می‌دانیم. پیگیری این ماجرا وظیفه سیاسی و انسانی ما است. کنسولگری عربستان باید خروج خاشقچی از این مکان را اثبات کند. کنسولگری عربستان سعودی مگر دوربین مدادربسته ندارد؟ چرا این را اثبات نمی‌کنید؟ شما باید اثبات کنید.

رئیس جمهور ترکیه با بیان این‌که با جدیت تمام پیگیر معمای ناپدید شدن خاشقچی است، گفت: «برخی از مسئولان عربستان که از ترکیه می‌پرسند او کجاست؟ ابتدا خودشان باید پاسخگو باشند. ما تمام پروازهای رفت و برگشت فرودگاه استانبول را مورد بررسی قرار داده‌ایم و دادستانی درباره برخی از افرادی که از عربستان سعودی به ترکیه آمده‌اند بازجویی آماده می‌کند، تمام نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و وزارت خارجه ما پیگیر این ماجرا هستند و گزارش خود را به دادستانی ارائه خواهند کرد».

در همین حال استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به مفقود شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی در استانبول ابراز نگرانی کرد.

دوجاریک با بیان این‌که آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان وضعیت خاشقچی که پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول از آن خبری نشده است را از نزدیک پیگیری می‌کند، اظهار داشت دبیر کل نسبت به مفقود شدن خاشقچی بسیار نگران است.

وی همچنین افزود: افزایش خشونت علیه روزنانه‌نگاران در دوره اخیر از جمله کشته شدن ویکتوریا مارینوا، روزنامه‌نگار بلغارستانی که در زمینه فساد مالی بسیار نگران کننده است.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار با تجربه‌ای که پیشتر مشاور دولت عربستان نیز بوده سال گذشته در پی طرح انتقادهایی نسبت به سیاست‌های «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و نیز زیر سوال بردن مداخله نظامی کشورش در یمن، از بیم دستگیری عربستان را ترک کرده و به ایالات متحده امریکا پناه برده بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن