fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نگرانی مجلس از دخالت موسسه دموکراسی برای افغانستان در انتخابات پارلمانی

خبرگزاری یاش: در ادامه انتقادها از دخالت موسسه دموکراسی برای افغانستان در انتخابات پارلمانی، شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند حکومت در تلاش است تا از این طریق زمینه راه‌یابی نمایندگان دلخواه خود را به مجلس فراهم کند.

هاشم مهدوی، نماینده مردم کابل امروز (دوشنبه، ۱۶ میزان) در نشست عمومی مجلس گفت، حکومت انتخابات تقلبی و حکومتی را بر مردم تحمیل می‌کند.

آقای مهدوی افزود: «موسسه دموکراسی برای افغانستان شماری از نامزدان جوان اعم از زنان و مردان را جمع‌آوری کرده و مدت ۶ ماه است که آنها را آموزش می‌دهد تا در پارلمان راه پیدا کند. برای این نامزدان از ۳۰ تا ۵۰ هزار دالر داده است تا مصارف انتخاباتی‌شان را تأمین کنند. حکومت می‌خواهد انتخابات را به شکل تقلبی به طرف دیگر سوق بدهد و آن‌را میکانیزه کند تا زمینه راه‌یابی طرفداران خود را در پارلمان آینده فراهم کند». به گفته او، کمیسیون‌های انتخاباتی در این مورد خاموشی اختیار کرده‌اند.

مولوی عبدالرحمان رحمانی، نماینده مردم بلخ در این رابطه گفت: «موسسه دموکراسی برای افغانستان تمام امکانات، ۱۵۰ نامزد مجلس نمایندگان را از چاپ عکس گرفته تا پول مبارزات انتخاباتی آنها را فراهم کرده و وعده برنده شده در انتخابات را به آنها داده است. برای این نامزدان گفته است که سیستم بایومتریک ناقص است و ما می‌توانیم با استفاده از تکرار آرا به نفع شما کمک کنیم».

گفته می‌شود موسسه دموکراسی برای افغانستان از سوی یوسف نورزی و اجمل غنی که از نزدیکان رئیس جمهور غنی است مدیریت می‌شود.

انتقاد از مصارف گزاف در مبارزات انتخاباتی

اعضای مجلس نمایندگان از مصارف گزاف در مبارزات انتخاباتی انتقاد کرده می‌گویند شماری از نامزدان تنها برای چاپ و نشر عکس‌های‌شان ده‌ها هزار دالر امریکای را به مصرف رسانده‌اند.

مولوی رحمانی می‌گوید، یکی از نامزدان مجلس نمایندگان برای نشر تبلیغات ۲۰ ثانیه‌ای‌اش به یک شبکه تلویزیونی ۳۵ هزار دالر امریکایی پرداخت می‌کند تا آن را ۴ بار در روز نشر کند.

وی افزود: «وقتی یک نامزد مجلس ۲۰ میلیون دالر را در مبارزات انتخاباتی اش مصرف می‌کند تا به چوکی پارلمان برسد؛ چوکی پارلمان این قدر ارزش ندارد، به‌خاطر این‌که معاش ماهانه یک وکیل ۱۵۰ هزار افغانی است. البته ارزش آن، طرف دیگر است که دست باز به قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و قراردادهای خطرناک داشته باشد».

به گفته او، این نامزدان تنها به‌خاطر کسب مصئونیت قضایی اعضای پارلمان میلیون‎ها دالر را هزینه می‌کنند.

عرفان عرفان، نایب منشی مجلس نمایندگان می‌گوید، اسنادی در دست دارد که یکی از نامزدان مجلس نمایندگان تنها در چاپ عکس تبلیغاتی‌اش ۲۰۰ هزار دالر امریکایی را مصرف کرده است.

آقای عرفان افزود: «وقتی ما به بیلبوردهایی که درجاده‌های شهر نصب شده می‌بینیم، مصارف عکس‌هایی که در یک جاده نصب شده را بسنجیم، مصارفش به ۲ میلیون افغانی می‌رسد. یکی از کاندایدان تنها چاپ عکس‌هایش ۲۰۰ هزار دالر مصرف برداشته است، کدام قانون چنین اجازه را می‌دهد که یک کاندید بتواند تنها ۲۰۰ هزار دالر را عکس چاپ کند».

مطابق قانون، مصارف نامزدان در زمان مبارزات انتخاباتی ۲٫۵ میلیون افغانی تعیین شده و هر نامزد که از آن سرپیچی کند از سوی کمیسیون انتخابات جریمه می‌شود.

این نمایندگان از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند تا در برابر این گونه تخطی‌های انتخاباتی خاموش نبوده و در سراسر کشور از مصارف مبارزات انتخاباتی نامزدان نظارت جدی داشته باشند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن