fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

مجلس نمایندگان: علی‌پور همکار دولت است نه مسلح غیر مسئول

خبرگزاری یاش: شماری از اعضای مجلس نمایندگان در واکنش به حمله قطعه خاص ۲۲۲ وزارت امور داخله بر اقامتگاه علی‌پور، فرمانده خیزش مردمی در لعل‌ و سرجنگل می‌گویند، وی نه تنها فرمانده مسلح غیر مسئول نیست بلکه همواره در تأمین امنیت همکار دولت بوده است.

غلام حسین ناصری، نماینده مردم میدان ورک امروز  (دوشنبه، ۱۶ میزان) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت، حکومت مرکزی و وزارت امور داخله باید پاسخ روشنی در مورد حمله بر علی‌پور به مردم بدهند و عامل اصلی این حمله را به مردم معرفی کنند.

به گفته او، حکومت در ۱۷ سال گذشته به باشندگان مناطق مرکزی وعده‌های دروغین داده و به تعهدات خود که حل معضل کوچی‌ها، ده‌نشینان و نیز ولایت ساختن ولسوالی‌های بهسود، جاغوری و لعل ‌و سرجنگل بوده به آن عمل نکرده است.

آقای ناصری افزود: «در نتیجه حمله کوچی‌ها بر ده‌نشینان، ۱۰۸ تن از ده‌نشینان در ولسوالی‌های دایمیرداد، حصه اول بهسود و مرکز بهسود، در منطقه خوات ولسوالی ناهور، جان خود را از دست داده و به مردم این مناطق بیش از ۷۵ میلیارد افغان خسارت مالی وارد شده زیرا منطقه ناامن بوده است؛ حداقل ۱۴۰۰ خانه از سوی کوچی‌ها به آتش کشیده شده و در سال ۱۳۹۱، ۱۲۰ رنجر از ولایت میدان وردک با ۲ هزار مسلح بر ولسوالی‌های دایمیرداد، خوات و منطقه کجاب ولسوالی مرکز بهسود حمله کردند».

نیروهای امنیتی فرماندهی امنیه ولایت غور به شمول قطعه خاص ۲۲۲ وزارت امور داخله بامداد روز شنبه بر اقامتگاه علی‌پور فرمانده خیزش‌های مردمی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور حمله کردند. در نتیجه این حمله دست‌کم ۱۷ تن به شمول یک زن و ۴ نظامی در این درگیری کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شدند. وی برای دیدوبازدید با مردم به این ولایت رفته بود.

عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی، حمله بر علی‌پور را اقدام وحشیانه و تروریستی منشانه از سوی ریاست جمهوری خواند. به گفته او، در نتیجه همکاری علی‌پور با نیروهای امنیتی شاهراه کابل-بامیان که در سال‌های گذشته به جاده مرگ مسمی شده بود، در حال حاضر به امن‌ترین شاهراه مبدل شده است.

وی افزود: «تا هنوز یک مورد قتل، اختطاف و جنایت توسط علی‌پور گزارش نشده، بلکه علیه طالبان، گروه داعش و گروههای سازمان یافته مبارزه کرده و با امنیت ملی و ارگان‌های کشفی کار می‌کند و رفت و آمد دارد. یک دفعه قطعه خاص ۲۲۲ در غور از لعل‌ و سرجنگل سر در می‌آورد و آنجا قتل عام راه می‌اندازد. رئیس جمهور از جان مردم هزاره‌جات چه می‌خواهد، چرا می‌خواهد هزاره‌جاتی که در ۱۷ سال گذشته در آن یک فیر نشده، به‌خاطر دفاع از جان، مال و ناموس خود سلاح بردارند».

گفته می‌شود رئیس جمهور غنی فرمان دستگیری علی‌پور فرمانده خیزش مردم در مناطق مرکزی را داده بود. اما ریاست جمهوری در این مورد تاکنون چیزی نگفته است.

در همین حال عبدالودو پیمان، نماینده مرد کندز می‌گوید فرماندهان خیزش‌های مردمی که در برابر گروه طالبان و داعش می‌رزمند از سوی ریاست جمهوری تهدید، توهین و یا بازداشت می‌شوند.

به گفته او، طالبان که از زندان گوانتانامو آزاد می‌شوند از سوی شورای امنیت به جنگ افزار و امکانات تجهیز می‌شوند، اما مجاهدینی که داوطلبانه جنگ افزار خود را به حکومت سپرده و آماده همکاری با دولت است، به دادستانی معرفی می‌‎شوند. به گفته او، نیت خیر مردم در دیانت رئیس جمهور غنی دیده نمی‌شود.

در همین حال شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند باید جلوتاخت و تازهای حکومت گرفته شود.

پیش از این نیز شماری از رهبران جهادی حمله بر اقامتگاه علی‌پور فرمانده خیزش مردمی را فاصله میان حکومت و مردم عنوان کرده و از حکومت خواسته بودند تا از این گونه اقدامات دست بردارد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن