fbpx
اسلایدجهانخبر خارجیسیاست

جوزف ووتل: مسکو راهبرد رقابت با واشنگتن را در افغانستان دنبال می‌کند

خبرگزاری یاش: جنرال جوزف ووتل، فرمانده قوای مرکزی ارتش امریکا می‌گوید روسیه تلاش دارد تا با دادن اطلاعات غلط، با ایالات متحده در افغانستان رقابت کند.

او در گفت‌وگو با صدای امریکا گفت، فکر می‌کنم روسیه راهبردی را دنبال می‌کند تا در هر جایی اعم از افغانستان، سوریه و مناطق دیگر با ایالات متحده رقابت کند و نفوذش را در مناطق مذکور گسترش دهد.

به باور آقای ووتل، پشتیبانی امریکا از داعش یک روایت غلط است که توسط روسیه در راستای رقابت با امریکا ساخته شده است.

این جنرال امریکایی ابراز داشت که روسیه تلاش می‌کند نشان دهد که برای پایان جنگ در افغانستان کار می‌کند، اما این حقیقت ندارد. مسکو راهبرد رقابت با واشنگتن را در افغانستان دنبال می‌کند.

همچنین آقای ووتل، از ایران هم به عنوان کشوری که برای گسترش نفوذش در افغانستان مشغول بازی با دولت افغانستان و مخالفان دولت است یاد می‌کند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در همایشی در مرکز مطالعات سیاست خارجی اندونیزیا با انتقاد از کشورهای حامی طالبان گفت: «حکومت و مردم افغانستان صلح می‌خواهند و حکومت از مصالحه و گفت‌وگو با طالبان پشتیبانی کرده است. اما کشوری که میزبان رهبران طالبان است و به عنوان پایگاه امن برای گروه‌های هراس‌‌افکن عمل می‌کند تا هنوز گام‌های بنیادی برای صلح و تشویق طالبان به گفت‌وگوهای صلح برنداشته است».

معین سیاسی وزارت خارجه کشور نیز در هفته گذشته هشدار داد که اختلاف‌های امریکا و روسیه از اوکراین به سوی افغانستان در حرکت است و اگر این رقابت‌ها رسمی شوند، پیامدهای زیان‌باری برای افغانستان خواهد داشت.

بسیاری از آگاهان سیاسی و دولت وحدت ملی بارها تأکید کرده‌اند که جنگ افغانستان ریشه‌های بیرونی دارد و کشورهای مختلف، منافع خود را در بازی‌های استخباراتی و نظامی در خاک افغانستان دنبال می‌کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن