fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

کمپاین ملی واکسین بیماری محرقه حیوانی آغاز شد

خبرگزاری یاش: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور، کمپاین واکسیناسیون بیماری محرقه حیوانی را امروز (شنبه، ۱۴ میزان) در کابل آغاز کرد. این کمپاین به هدف پیش‌گیری و محو این بیماری و رشد سکتور مالداری راه اندازی شده و قرار است در سراسر کشور به صورت گسترده تطبیق شود.

محمد طاهر ایوب، معین مالی و اداری این وزارت هنگام گشایش این کمپاین گفت: «کمپاین امروز علیه بیماری محرقه حیوانی یا بروسلوز می‌باشد که یک بیماری مشترک انسان- حیوانی است و می‌تواند به سادگی از حیوانات به انسان سرایت کند. با آغاز  کمپاین امروز گام بلندی برای از بین بردن این بیماری بر می‌داریم و ما را به هدفمان که داشتن مالداری مصئون است، نزدیکتر می‌سازد».

به گفته آقای ایوب، این کمپاین نزدیک به ۳۵ میلیون افغانی هزینه بر می‌دارد که به‌گونه مشترک از سوی وزارت زراعت و بانک جهانی پرداخته می‌شود. از مجموع ۳۴ ولایت کشور، بانک جهانی در ۱۹ ولایت و وزارت زراعت در ۱۵ ولایت مسئول تمویل منابع مالی این برنامه است.

معین وزارت زارعت می‌گوید، این برنامه یک ماه دوام می‌کند و در تمام نقاط افغانستان به شکل وسیع و کاملا رایگان تطبیق می‌شود. هم‌چنان وی گفت که ۷۰۰ نفر از سوی وزارت زارعت و آبیاری برای تطبیق این پروژه آموزش دیده و مسئولیت این کمپاین را در قالب تیم‌های سیار و ثابت به پیش می‌برد.

ایوب در این مورد گفت: «این کمپاین به شکل وسیع در تمام نقاط افغانستان، از سوی تیم سیار و ثابت ما تطبیق خواهد شد، هر رأس مواشی که واکسین می‌شوند، ثبت و راجستر می‌شود و بعد شامل بانک اطلاعاتی پروژه مربوطه در وزارت زراعت خواهند شد».

به گفته معین وزارت زراعت، پروسه واکسین محرقه حیوانی و یا بروسلوز از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و تاکنون ۱۳٫۸ میلیون مواشی در جریان این پروسه واکسین شده است. انتظار می‌رود، در جریان واکسین محرقه حیوانی در سال جاری نزدیک به ۳ میلیون گوساله، بز و گوسفند واکسین شود.  

براساس معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از هر ۱۰۰ رأس مواشی در کشور، ۴ رأس آن به بیماری ساری محرقه مبتلا می‌باشد. مسئولان این وزارت می‌گویند، این بیماری تاکنون تلفات زیادی نداشته و فقط در چند روستای ولایت بادغیس تلفات حیوانی ناشی از این بیماری به ثبت رسیده است. اما در مورد تلفات انسانی آن، تاکنون گزارشی به ثبت نرسیده است.

از سویی ‌هم، افغانستان در سال جاری با با کم‌آبی و خشکسالی کم‌ پیشینه روبه‌رو است. مسئولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند خشکسالی یکی از عوامل عمده شیوع بیماری‌های حیوانی است، اما وزارت زراعت برای مقابله با تمامی انواع امراض حیوانی آمادگی دارد.

بیماری محرقه حیوانی یا بروسلوز  

بروسلوز یا محرقه حیوانی، بیماری مشترک میان انسان و حیوان است. بیماری بروسلوز توسط باکتری به‌نام بروسیلا به وجود می‌آید. این باکتری قدرتمند در بین حیوانات موجود است و می‌تواند حیوانات مانند گوسفند، بز، گاو، اشتر، سگ و دیگر انواع حیوانات را  به بیماری محرقه مبتلا کند.

این بیماری، از حیوان به انسان در اثر تماس با حیوانات و استفاده از محصولات حیوانی انتقال می‌یابد. از علائم آن، تب، درد عضلات، ورم و درد مفاصل، خستگی عضلاتی، دلبدی، خارش بدن، عرق شبانه، سردردی، دردهای کمر نامبرده می‌شود. بیماری محرقه حیوانی قابل تداوی است. اما تداوی آن پر چالش و زمان‌گیر خوانده می‌شود.

علی‌شاه حقمل  

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن