fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

احزاب سیاسی: اگر تصاویر رأی‌دهندگان ثبت بایومتریک نشود احتمال تقلب گسترده وجود دارد

خبرگزاری یاش: احزاب سیاسی با تأکید بر انگشت‌نگاری و درج تصویر رأی‌دهندگان در سیستم بایومتریک می‌گویند در صورتی‌که تصویر رأی دهندگان درج سیستم نشود احتمال تقلب گسترده در آن جود دارد.

نورالرحمن اخلاقی، عضو کمیته سیاسی احزاب و جریان‌های سیاسی امروز (شنبه، ۱۴ میزان) در نشستی خبری گفت، متأسفانه در سیستم بایومتریک راه‌های متفاوت تقلب وجود دارد و در صورتی‌که کمیسیون این خلاها را پر نکند، انتخابات پارلمانی توأم با تقلب خواهد بود.

آقای اخلاقی افزود: «برای بایومتریک رأی‎دهندگان، ثبت نشان انگشت، عکس رأی‌دهنده و تذکره وی بسیار مهم است و این می‎تواند از بروز تقلب در انتخابات جلوگیری کند».

اخلاقی در ادامه گفت، عکس چهره باید به‌گونه اتوماتیک درج سیستم شود درصورتی‌که چنین نباشد هر رأی دهنده می‌تواند دو انگشت خود را بگذارد و عکس چهره‌اش را نگیرد. سیستم باید طوری باشد که غیر از عکس چهره، تصویر دیگر را نپذیرد». به گفته او، در صورتی که تصویر خانم به دلیل سنتی بودن جامعه گرفته نمی‌شود باید تمام انگشتان آنها درج سیستم شوند.

با توجه به واکنش‌های احزاب سیاسی در مورد چگونگی استفاده از بایومتریک رأی‌دهندگان دیده می‌شود که آنان هنوز هم بر حکومت و شفافیت انتخابات پارلمانی باورمند نیستند.

آقای اخلاقی خاطر نشان کرد، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی باید نظارت کامل در سرور و دیتای مرکزی داشته باشند تا مطمئن شوند که در تفکیک آرای سالم و آرای تکراری از سوی کمیسیون دخالتی صورت نمی‌گیرد.

از سویی هم احزاب سیاسی از حکومت می‌خواهند جزئیات قرارداد را که در مورد تهیه سیستم بایومتریک با شرکت آلمانی امضاء کرده، با احزاب سیاسی و مردم شریک کند.

همایون جریر، عضو حزب اسلامی می‌گوید حکومت و کمیسیون باید زمینه رأی ‌دهی را برای واجدین شرایط که خود را ثبت نام نکرده‌اند نیز فراهم کنند.

آقای جریر می‌افزاید: «به دلایلی که در ثبت‌نام رأی‌دهندگان مشکلاتی وجود داشت ما این را لازم می‌دانیم که هر افغان واجد شرایط باید حق رأی را داشته باشد. وظیفه کمیسیون انتخابات و حکومت است که شرایط را برای هر افغان که واجد رأی‌دهی است و می خواهد رأی بدهد فراهم کند که از حق رأی خود استفاده کند». به گفته او، در مناطقی که بایومتریک صورت نمی‌گیرد نتیجه آن برای احزاب و جریان‌های سیاسی قابل قبول نیست.

این در حالی است که پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود، کسانی در انتخابات پارلمانی رأی داده می توانند که خود را ثبت‌نام کرده باشند.

احزاب سیاسی همچنان بر تغییر نظام انتخاباتی تأکید می‌کنند. به باور آنان، نظام انتخاباتی کنونی که در آن ۹۰ درصد آری رأی‌دهندگان هدر می‌رود، از آن پارلمانی ضعیف و ناکارآمد شکل می‌گیرد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن