fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادبرگزیدهخبر داخلی

وزارت تجارت: به‌زودی صادرات کشور از طریق راه لاجورد به اروپا خواهد رفت

خبرگزاری یاش: وزارت تجارت می‌گوید که به‌زودی لاری‌هایی حامل چهار کانتینر کالاهای صادراتی از دو بندر آقینه در ولایت فاریاب در شمال، و بندر مرزی تورغندی در ولایت هرات از مسیر راه لاجورد عازم اروپا می‌شوند.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزرات تجارت به بی‌بی‌سی گفت که این کاروان قرار است حدود دو هفته دیگر از این دو بندر به سمت اروپا حرکت کند.

به گفته قوقندی، مسیر راه لاجورد برای اولین بار برای اموال افغانستان باز شده و قرار است کالاهای صادراتی کشور از طریق ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان عبور و در نهایت به شهرهای اروپایی ترکیه برسد.

قوقندی افزود که بار دو کانتیتر چهار تا قالی است و دو کانتینر دیگر سنگ تالک است که برای تهیه پودر بچه از آن استفاده می‌شود.

او تصریح کرد که با حرکت این محموله در مسیر مورد نظر، مشکلات و کمبودهای احتمالی در توافق‌نامه‌های میان کشورهای مسیر شناسایی خواهد شد و دولت‌ها برای رفع آنها اقدام خواهند کرد.

راه لاجورد از افغانستان آغاز می‌شود، به بندر ترکمن باشی در کشور ترکمنستان می‌رسد و سپس از مسیر شهر باکو در آذربایجان به منطقه تفلیس گرجستان وصل می‌شود و از تفلیس به طرف قارس درترکیه می‌رود. این مسیر از قارس به استانبول و از آنجا تا اروپا ادامه دارد.

حکومت این مسیر را یکی از کوتاه‌ترین، مطمئن‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای افغانستان توصیف کرده‌اند زیرا از مرز افغانستان تا بندر ترکمنباشی هم جاده و هم خط آهن وجود دارد. باکو نیز از طریق جاده و خط آهن به قارس و استانبول وصل است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن