fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

دیدبان حقوق بشر: خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان به ضرر مردم است

خبرگزاری یاش: دیدبان حقوق بشر هشدار داد که سپردن جنگ افغانستان به شرکت امنیتی بلک واتر، غیرنظامیان را در معرض خطر بیشتر قرار خواهد داد.

اریک پرنس، بنیانگذار شرکت امنیتی بلک واتر که از روابط نزدیک با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا برخوردار است تلاش دارد تا کاخ سفید را متقاعد به سپردن جنگ افغانستان به این شرکت امنیتی کند.

تازه‌ترین گزارش دیدبان حقوق بشر از دولت‌های امریکا و افغانستان خواسته است تا مانع طرح‌هایی که نقض حقوق غیرنظامی‌ها را شدت بخشیده و به نظام قضایی آسیب می‌رسانند، شوند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید، در جنگ طولانی افغانستان طرف‌های درگیر مرتکب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر شده‌اند و خصوصی‌سازی جنگ، نقض حقوق بشر را وخیم‌تر می‌سازد.

طی چند ماه گذشته آقای پرنس تلاش داشت تا دولت ترامپ را قانع کند تا اداره جنگ امریکا در افغانستان را به نظامیان قراردادی بسپارد.

آقای پرنس اخیرا در مصاحبه‌ای با تلویزیون طلوع نیوز به مردم افغانستان اطمینان داد که با پذیرفته شدن طرح وی، ظرف مدت شش ماه جنگ را پایان خواهد داد.

او با دفاع از طرح امنیتی خود گفت، ترامپ و مردم امریکا از جنگ طولانی افغانستان خسته‌اند و با قبول شدن طرح وی، سربازان قراردادی جایگزین سربازان امریکایی و ناتو در افغانستان خواهند شد.

دو روز قبل اشرف غنی رئیس جمهوری با ابراز مخالفت با این طرح پیرامون تلاش‌های اریک پرنس گفت: «کاری که مردم افغانستان می‌توانند انجام دهند هیچ مسیونری خارجی انجام داده نمی‌تواند و به هیچ مسیونری خارجی هیچ‌وقت اجازه داده نخواهد شد».

دفتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه نیز طرح خصوصی‌سازی جنگ توسط شرکت بلک واتر را مناسب و عملی ندانسته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین نیز واگذاری جنگ به شرکت‌های خصوصی را نقض حاکمیت و قانون اساسی خوانده است.

ماموریت امریکا در افغانستان در حالی وارد هفدهمین سال می‌شود که آمار تلفات غیرنظامی‌ها طی سال‌های اخیر رو به افزایش است.

گفته می‌شود دونالد ترامپ نیز درصدد خارج کردن سربازان امریکایی از افغانستان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن