fbpx
اسلایداقتصادبرگزیدهجهانخبر خارجی

قیمت ارز در ایران کاهش یافته و به شدت در حال نوسان است

خبرگزاری یاش: رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی در ایران از کاهش غیرمنتظره قیمت ارز در ایران گزارش داده و گفته‌اند که نوسان‌های ناگهانی ارز منجر به بی‌ثباتی قیمت‌ها در بازارهای این کشور شده است.

این کاهش قیمت ارز باعث شده است تا بسیاری از صرافان در بازار تهران از خرید و فروش ارز خودداری کنند.

در همین حال بانک مرکزی ایران نیز از بانک‌های این کشور که مجاز به عملیات ارزی هستند، خواسته است تا نسبت به خرید ارز از شهروندان اقدام کنند.

این بانک با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به تمایل مردم به فروش ارزهای خود و امتناع دلالان ارز و برخی صرافی‌ها از خرید ارز، از مردم خواسته تا با مراجعه به شعبه‌های ارزی بانک‌ها به فروش ارزهای خود به قیمت اعلام شده اقدام کنند.

خبرگزاری ایسنا امروز (سه‌شنبه، ۱۰ میزان) در گزارشی نوشت که بازار ارز که فروشندگان خانگی نیز در آن دیده می‌شود، با نرخ ۱۰ تا ۱۱ هزار تومانی برای دالر آغاز شد و تا ظهر روند کاهشی را طی کرد اما بعدازظهر این روند تغییر کرد.

محسن حاجی‌بابا، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران به ایسنا گفته است، احتمال تصویب FATF این اطمینان را ایجاد می‌کند که در روابط بین ایران و اروپا مانعی وجود نخواهد داشت.

وی می‌افزاید: «وقتی برای دالر در اقتصاد جنبه ناامنیتی ایجاد شود، هزینه مبادله بالا می‌رود. ایران از نظر آمار دقیق نیست اما بالاخره مسئولان جسته و گریخته اعلام کردند که حدود ۲۵ میلیارد دالر در خانه‌ها وجود دارد که اکنون در بازار آزاد در حال عرضه است».

ایران در حالی کاهش غیرمنتظره نرخ ارز را تجربه می‌کند که هفته گذشته پس از اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا قیمت دالر در بازار تهران با جهشی تند به ۱۹ هزار تومان رسید.

طی چند ماه اخیر و پس از تحریم‌های یکجانبه امریکا بر علیه ایران، نگرانی شهروندان این کشور از کاهش ارزش ریال منجر به تقاضا برای تبدیل ریال به ارزهای خارجی شد.

نرخ دالر در اوایل سال ۱۳۹۶، در حدود ۳۷۵۰ تومان و در ابتدای سال جاری در حدود ۵ هزار تومان بود.

پس از تحریم امریکا شهروندان این کشور آغاز به تبدیل کردن ریال ایرانی به ارز و سکه طلا کردند.

کاهش ارز خارجی و افزایش تقاضا برای خرید دالر در بازارهای ایران، قاچاق دالر از افغانستان به ایران نیز به یک تجارت پرسود مبدل شده و طبق برخی گزارش‌ها روزانه تا ۵۰ میلیون دالر از افغانستان به ایران قاچاق می‌شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن