fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

وزارت کار و امور اجتماعی: ۷ میلیون کودک در معرض آسیب‌پذیری‌های جدی قرار دارد

 خبرگزاری یاش: مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی کشور می‌گویند، نزدیک به ۷ میلیون کودک در سراسر افغانستان در معرض آسیب‌پذیری‌های جدی قرار دارند.

عبدالرازق سالار، رئیس عمومی تنظیم و تأمینات اجتماعی این وزارت که امروز (سه‌شنبه، ۱۰ میزان) در کنفراس صدای اطفال صحبت می‌کرد، گفت: «محافظت اطفال، محافظت از کشور است. بر اساس سروی احصائیه مرکزی، ۴۷ درصد جمعیت کشور اطفال زیر سن ۱۵ سال است و ما مکلف به حفاظت از آن‌ها هستیم».

بر اساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی، همین اکنون ۶٫۵ میلیون طفل در سراسر کشور از قسمت قاچاق انسان، اختطاف، مهاجرت، ناامنی، سوءاستفاده جنسی، ازدواج‌های زود هنگام، اعتیاد به مواد مخدر، کارهای شاقه به شدت آسیب پذیر هستند.

در همین حال این وزارت از راه‌اندازی برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای رفع مشکل‌ها و چالش‌های فراروی کودکان کار خبر می‌دهد. تشکیل شبکه محافظت از اطفال که دوازده نهاد دولتی و غیردولتی در آن عضویت دارند بخشی از این‌ برنامه‌ها است.

این شبکه، در ۳۴ ولایت و ۱۱۸ ولسوالی کشور کار می‌کند و هدف از ایجاد آن رسیدگی به تمامی قضایای مربوط به اطفال می‌باشد. به گفته مسئولان، وزارت کار و امور اجتماعی، این شبکه به ۲۸ هزار قضیه خشونت علیه اطفال رسیدگی کرده است.

 ازسوی‌هم، وزارت امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان اعلام کرده است که در سال جاری، جنگ و ناامنی، فقر و خشکسالی، نزدیک به یک و نیم میلیون نفر را از مناطق‌شان بی‌جا کرده‌ است. بیشتر از نصف این بی‌جاشدگان کودکان هستند و در معرض آسیب پذیری‌های جدی قرار دارند و نیازمند اقدامات و رسیدگی فوری هستند.

نوراحمد حقجو، سرپرست ریاست بی‌جاشدگان داخلی وازرت امور مهاجرین، در این مورد به خبرگزاری یاش گفت: «در سال جاری در سطح کشور نزدیک به ۲۰۰ هزار خانواده، به دلیل ناامنی، جنگ، فقر و خشکسالی‌ محل اصلی سکونت‌‌شان را ترک کرده‌اند».

به گفته حقجو، وزارت امور مهاجرین، به وضعیت بی‌جاشدگان داخلی به خصوص اطفال به صورت فوری رسیدگی می‌کند. همین‌اکنون، در بسیاری از کمپ‌های بی‌جاشدگان داخلی، زمینه آموزش کودکان فراهم شده و تلاش‌ها برای فراهم سازی بازگشت دوباره بی‌جا شدگان داخلی به محل سکونت‌شان جریان دارد.

نشست صدای کودکان

شماری از نهاد‌های حامی حقوق کودکان نشستی را تحت نام «صدای کودکان» با اشتراک ده‌ها کودک از کمپ‌های مختلف مهاجرین در شهر کابل، برگزار کردند. هدف از این نشست، آن‌چنان‌که برگزار کنندگان آن می‌گویند، گوش دادن به آرزوهای کودکان و رساندن صدای آنان به مسئولان و مقام‌های حکومتی است.

بر اساس معلومات وزارت مهاجرین، بیش از ۱۰ هزار نفر در بیش از ۵۰ کمپ مهاجرتی در کابل زندگی می‌کنند و شرایط زندگی در این کمپ‌ها نگران کننده خوانده می‌شود. اما بیشترین آسیب‌ها متوجه کودکان این کمپ‌ها است. کودکانی که در کمپ‌ها زندگی می‌کنند، زندگی در این مکان‌ها را طاقت فرسا خوانده و از نبود مکتب و امکانات تفریحی شکایت دارند. شماری از آنان مدعی‌اند که از سوی خانواده‌هایشان وادار به انجام کارهای شاقه می‌شوند.

عابده رسولی، صنف پنجم مکتب است و در کمپ تصدی شهر کابل زندگی می‌کند. خانواده وی، به دلیل ناامنی از ولایت کاپیسا به این کمپ پناه آورده است. او می‌گوید، زندگی در کمپ دشوار است و مردم از ناگزیری فرزندان‌شان را به کار‌های شاقه می‌فرستند. عابده می‌گوید: «ما باید بالای اطفال‌ ما کارهای شاقه را انجام ندهیم. باید بگذاریم درس بخوانند، آن‌ها را به درس خواندن تشویق کنیم».

کودکانی‌که از چند کمپ مهاجرتی شهر کابل، در این برنامه شرکت کرده، مدعی‌اند که خانواده‌هایشان به دلیل تنگدستی و فقر، آن‌ها را به کارهای شاقه گماشته‌اند. احمد رشاد صنف هشتم مکتب است. او می‌گوید: «به سختی به مکتب می‌روم. ناچارم برای جمع آوری سوخت زمستان، زباله‌ها را بگردم. مجبورم می‌کنند که باید کار کنم. هیچ کودکی‌ خود را نفهمیدم».

در سال‌های اخیر، در اثر جنگ و خشکسالی، شمار زیادی مناطق‌شان را ترک کرده‌اند. این افراد که نظر به آمار رسمی وزارت مهاجرین در سال جاری، نزدیک به یک و نیم میلیون نفر می‌رسند که اکثرا در مراکز شهر‌ها مسکن گزین شده‌اند. همچنان در سال جاری، شمار بازگشت‌های داوطلبانه مهاجران از کشورهای ایران و پاکستان نیز افزایش یافته است.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن