fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

مجلس نمایندگان: حکومت باید پیشرفت‌ها در مورد صلح را با نمایندگان در میان بگذارد

خبرگزاری یاش: اعضای مجلس نمایندگان از تک‌روی حکومت در تصمیم‌گیری پیرامون جنگ و صلح در کشور انتقاد کرده می‌گویند حکومت باید جزئیات و میکانیزم روند صلح را با خانه ملت شریک سازند.

شاه‌گل رضایی، نماینده مردم غزنی امروز (دو شنبه، ۹ میزان) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت، چگونگی پیش‌برد روند صلح، طرف‌های مذاکره کننده و موضوعات مورد بحث با طالبان نزد نمایندگان مبهم است. به گفته او، باید جزئیات جنگ و صلح تا حد ممکن با خانه ملت در میان گذاشته شود.

خانم رضایی افزود: «ما به‌عنوان نمایندگان مجلس نمی‎دانیم موضوعاتی که در مورد صلح میان امریکا و طالبان به صورت مستقیم مطرح می‌شود چه است؟ سمت‌وسوی افغانستان به کجا کشانده خواهد شد؛ گاهی بحث مذاکره با طالبان در روسیه، گاهی در ازبکستان، گاهی در امریکا و زمانی هم مقامات حکومت با طالبان مطرح می‌شود. در همه این موضوعات یک ابهام بسیار جدی وجود دارد که صلح افغانستان با کدام میکانیزیم پیش ‌می‌رود. روشنی انداختن و معلومات گرفتن در این مورد حق مجلس نمایندگان است».

سید علی کاظمی، نماینده مردم کابل در این رابطه گفت: «حکومت مؤظف است که همه قضایای جنگ و صلح را با مجلس نمایندگان در میان بگذارد. نشست‌هایی که در مورد صلح در کشورهای مختلف برگزار می‌شود، به کجا می‌انجامد و نتیجه آن چه می‌شود، پارلمان باید در جریان همه این بحث‌ها قرار داده شود».  

به گفته او، اختلافات سلیقه‌ای و شخصی میان حکومت و پارلمان نباید، منجر به انزوای خانه ملت از تصمیم‌گیری پیرامون جنگ و صلح شود.

جنگ و صلح افغانستان در یک‌ونیم دهه اخیر فاصله زمانی طولانی را پیموده که ظاهرا کار به جای نرسیده است. اخیرا گزارش‌هایی از نشست مستقیم امریکا با طالبان در قطر، و بگرامی کابل به نشر رسید. همزمان با این مسئله، خصوصی‌سازی جنگ افغانستان از سوی شرکت بلک واتر مطرح شد که با واکنش‌های تند شورای ملی روبه‌رو شد.

اعضای مجلس نمایندگان، خصوصی‌سازی جنگ افغانستان را به دور از منطق خوانده می‌گویند، خصوصی‌سازی جنگ افغانستان جز تباهی کشور و کشتار مردم چیزی دیگری در پی نخواهد داشت.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان گفت: «چگونه یک سکتور خصوصی می‌تواند امنیت افغانستان را تأمین کند در حالی که ما متأسفانه با داشتن پیمان امنیتی با ناتو که در رأس امریکا قرار دارد، هنوز نتوانستیم امنیت سرتاسری افغانستان را در ابعاد مختلف تأمین کنیم و در این قسمت کوتاه آمدیم».

غلام فاروق مجروح، نماینده مردم هرات در نشست امروز گفت: «جنگ افغانستان تنها جنگ طالبان نیست، جنگ کشورهای منطقه و جهان است؛ رقابت‌هایی که در منطقه و جهان وجود دارد و منافع خیلی از کشورها در افغانستان گره خورده است. شرکت بلک واتر چگونه می‌تواند جنگی را رهبری کند که امریکا و ناتو با ساز و برگ نظامی خود نتوانستند این جنگ را بیش ببرند».

این نخستین بار نیست که پیشنهاد خصوصی‌سازی جنگ افغانستان مطرح می‌شود. سال گذشته نیز رئیس شرکت بلک واتر این پیشنهادش را به مقام‎های بلند پایه امریکا پیشکش کرده بود. شرکت بلک واتر یک شرکت خصوصی نظامی است که پیش از این در جنگ عراق و افغانستان شرکت کرده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن