fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

وزارت امور داخله یونیفورم و رنگ وسایط پولیس کابل را تغییر می‌دهد

خبرگزاری یاش: فرمانده امنیه کابل می‌گوید، یونیفورم و رنگ وسایط پولیس کابل برای تفکیک از پولیس سایر ولایات تغییر داده می‌شود.

لوی پاسوال سید محمد روشن‌دل، فرمانده امنیه کابل امروز (یک‌شنبه، ۸ میزان) در نشست گفتمان شهروندی پایتخت گفت، برخورد زشت و تخلفات پولیس سایر ولایات در پایتخت باعث بدنامی  پولیس کابل شده است.

آقای روشن‌دل افزود: «سربازان پولیسی که در ولایت دیگر در جنگ هستند زمانی که به کابل می‌آیند، تمام مردم فکر می‌کنند، آنها پولیس کابل هستند. اگر آنها با مردم برخورد زشت و یا تخلف می‌کنند، ذهنیت مردم نسبت به پولیس کابل خدشه‌دار می‌شود. ما پیشنهاد کردیم که یونیفورم پولیس کابل و رنگ وسایط آنها متفاوت‌تر از سایر ولایات باشد و به آسانی تفکیک شوند، رئیس‌جمهور و رهبری وزارت از این طرح ما حمایت کرده‌اند».

برای تأمین امنیت بهتر کابل، حکومت و وزارت امور داخله زون پایتخت را توسعه می‌دهند. بر بنیاد این طرح ولایات همجوار کابل شامل زون پایتخت خواهند شد.

 فرمانده امنیه کابل افزود، پس از این تمرکز پولیس در تحکیم کمربندهای بیرون از شهر است. به گفته او، اکثر کمربندهای امنیتی در داخل شهر به جزء ایجاد ترافیک سنگنین مؤثریت چندانی نداشته است.

روشن‌دل تصریح کرد: «برای بهبود در تأمین امنیت ۳۶۰ پایه کمره دیگر در نقاط مختلف پایتخت نصب می‌شود. اولویت ما ساحات مزدحم شهر، مکان های دیپلمات نشین است. در قدم بعدی اطراف شهر نیز تحت پوشش این دوربین‌ها قرار خواهد گرفت».

پیش ازاین فرماندهی امنیه کابل با ۱۵۰ دوربین مدار بسته که گفته می‌شود ۲۰ درصد پایتخت را به واسطه آن رصد می‌کرد، چندان تأثیری بر شناسایی و پیگیری حمله کنندگان انتحاری و گشت‌وگذار افراد مسلح غیرمسؤل در مرکز شهر نداشته است. حمله بر چهار راهی زنبق در سال گذشته و حمله در برابر دروازه ورودی ساختمان جدید وزارت امور داخله گواه این ادعا است.

با این همه فرمانده امنیه کابل می‌گوید، تأمین امنیت بدون همکاری مردم با نهادهای امنیتی ناممکن است.

به باور باشندگان پایتخت، تا زمانی‌که نیروهای کشفی و استخباراتی از ظرفیت و توانایی بالایی برخودار نباشند، نصب دوربین‌های ‌مداربسته تأثیری در بهبود امنیت نخواهند داشت.

حمید وقایی، یکی از وکلای گذر که در این گفتمان شرکت کرده بود گفت: «تهدیداتی که امروز در کابل و سایر ولایات وجود دارد ناشی شده از مشکلات کشفی و استخباراتی است. اگر یک حمله کننده انتحاری داخل شهر کابل می‌شود جلوگیری از آن دشوار است». به گفته او، اگر حکومت می‌خواهد که کار بنیادی در بخش تأمین امنیت انجام دهد باید ظرفیت نیروهای کشفی و استخباراتی را بلند ببرد.

گفتمان شهروندی پایتخت برای اولین بار از سوی شهرداری ، فرماندهی امنیه و ریاست امنیت کابل برگزار شد.

احمد شعیب رهین، معاون و سرپرست شهرداری کابل هدف این نشست را برداشتن فاصله از میان مردم و حکومت عنوان کرد. به گفته او، با راه اندازی چنین نشست‌ها مردم طرح‌های و پیشنهادات خود را برای بهبود وضعیت کنونی، به ویژه در چگونگی تأمین امنیت پایتخت و عرضه خدمات از سوی شهرداری با نهاد‌های سه‌گانه شریک کنند.

قرار است پس از این، گفتمان میان مسئولان شهرداری فرماندهی امنیه و ریاست امنیت کابل در سطح نواحی ۲۲ گانه پایتخت در هر ماه یک بار برگزار شود.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن