fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهمصاحبه

شکیب مصدق: برای برابری و جهانی بهتر می‌خوانم

خبرگزاری یاش: شکیب مصدق، موسیقی را در سایه ترس از گروه طالبان، در زیر زمین خانه‌اش در ولایت هرات در جنوب غرب افغانستان آغاز کرد و بعد از سقوط طالبان، جدی‌تر و هدفمند ادامه داد.

او در مدت بیست سال فعالیت در عرصه موسیقی، راه متفاوت از سایر هنرمندان را انتخابات کرده و به گفته خودش برای برابری و جهانی بهتر می‌خواند، آهنگ می‌سازد و می‌سراید.

شکیب مصدق اکنون در آلمان زندگی و فعالیت می‌کند. این گفت‌وگو با او به‌صورت آنلاین انجام شده و در مورد زندگی، موسیقی و کارهای آینده‌اش، از او پرسیده‌ایم.

شکیب مصدق از زبان خودش

از شکیب مصدق خواستیم که خود را معرفی کند. او گفت: «خواننده، آهنگساز و ترانه سرایی که برای جهانی بهتر می‌نویسد، آهنگ می‌سازد، می‌خواند و زندگی خود را وقف این هدف کرده است».

او می‌گوید، در زمان طالبان با یک کیبورد کوچک آموزش موسیقی را در زیر زمین خانه‌اش آغاز کرد و در مجالس شب نشینی آواز می‌خواند، اما ترس از اداره “امر به معروف” طالبان همواره همراهش بود؛ تا جایی‌که یک‌بار گرفتارش کردند، اما با وساطت یکی از نزدیکانش، آزاد شد.

او گفت بیشتر در مورد افغانستان خوانده، چون در آنجا متولد شده و شناخت بهتری از جامعه و جغرافیای افغانستان دارد، اما بعد از مهاجرت به آلمان، تلاش کرده که در رابطه به موضوعات جهانی چون بحران مهاجرت، ترانه بسراید و آهنگ بخواند.

موسیقی را به خیابان بردم

شکیب مصدق با آهنگ‌های اعتراضی، جایگاه ویژه‌اش در موسیقی افغانستان را تثبیت کرد. نشر چند آلبوم با گروه “مورچه‌ها” و اجرای چند کنسرت خیابانی، بر شهرت و محبوبیت او افزود.

او در پاسخ به این‌که چرا خیابان‌ را به عنوان یک استیژ برای اجرای آهنگ‌هایش انتخاب کرد، گفت: «در جهان امروز تنها میدان مبارزه و حق طلبی خیابان‌ها هستند، برای اعتراض و خواستن حق باید خیابانی بود، من موسیقی را با خود به خیابان‌ها بردم چون جای موسیقی اعتراضی خیابان‌ها است».

علاوه بر محل اجرای متفاوت، متحوای آهنگ‌های شکیب مصدق نیز متفاوت است. محتوای بسیاری از آهنگ‌های او رادیکال است و به تندی از وضعیت موجود، اعتراض می‌کند. او در این مورد می‌گوید: «ما در برابر یک وضعیت رادیکال مواجه هستیم و نمی‌شود به نرمی و زیبایی در برابر این اوضاع اعتراض کرد، وضعیت بی‌رحم، ترانه‌هایم را رادیکال‌تر کرد».

او می‌گوید به سبک‌های مختلف می‌خواند و محتوای ترانه برایش مهم‌تر از سبک و ژانر موسیقی است و بعد از انتخاب ترانه تصمیم می‌گیرد که به چه سبکی خوانده شود. وی بیشتر در سبک «پاپ راک» و «پاپ ارکسترال» خوانده، چون فکر می‌کند «انرژی بیشتری برای رساندن محتوای ترانه دارد».

بلاچاو به فارسی

آهنگ معروف بلاچاو (Bella ciao) که در زمان جنگ جهانی دوم و در بحبوحه جنگ داخلی ایتالیا از سوی پارتیزان‌ها و مخالفان فاشیسم خوانده می‌شد، برای اولین‌بار توسط شکیب مصدق به زبان فارسی خوانده شد. این آهنگ به نمادی برای مبارزات آزادی‌خواهانه تبدیل شده و تاکنون به زبان‌های مختلف دنیا با حفظ محتوای اصلی خوانده شده است.

از شکیب پرسیدیم چه چیز باعث شد که تصمیم بگیری این آهنگ را به زبان فارسی درآوری و به فارسی اجرا کنی. او گفت: «من فکر کردم چطور می‌توان محتوای ترانه را امروزی ساخت، برای همین مفهوم  چریک را به معترضین خیابانی و میدان مبارزه را به خیابان‌ها تغیر دادم تا مفهوم امروزی و واقعی داشته باشد».

وضعیت امروز موسیقی افغانستان

شکیب مصدق می‌گوید در مورد مارکت و تولیدات امروزی موسیقی افغانستان نظری ندارد، چون حوزه کاری‌اش جدا از مارکت موسیقی است.

اما به گفته او در «موسیقی محتوایی» و «اعتراضی» هنوز جریان ساز نشده‌ایم و باید بیشتر از این کار کنیم. به گفته او هنوز در برابر موسیقی آلترناتیو جهان، حرفی برای گفتن نداریم.

او در مورد آهنگ‌های رپ اعتراضی که از سوی شماری از خوانندگان جوان خوانده می‌شود خوش‌بین است، اما می‌گوید تاکنون کاری که بتواند «تکانش بدهد» نشنیده است.

شکیب می‌گوید: «وقتی در مورد موسیقی راک، رپ و سبک‌هایی که مربوط به آن حوزه نیست صحبت می‌کنیم باید این را در نظر بگیریم که ما برای رشد و بهبود این ژانرها کاری کرده نمی‌توانیم، چون در جهان به اندازه کافی رشد داده شده و از توانایی ما بالا است ولی تنها کاری که می‌توان کرد این است که این ژانرها را از نگاه محتوا و فرم می‌توان به فضای افغانستان نزدیک‌تر ساخت.

به باور او، موسیقی افغانستان بیشتر از هرچیز دیگر، نیاز به بازبینی متن و محتوا دارد تا بتواند رشد کند و دگرگون شود.

نگاه به زندگی

با توجه به محتوای تند و تلخ آهنگ‌های شکیب مصدق، از او پرسیدیم که نگاهت به زندگی چگونه است. او گفت: «من به زندگی باور دارم، زندگی همین یک بار است همین‌جا روی همین زمین و بعد تمام».

او می‌گوید برای زندگی کردن، زمین را باید بهشت و مملو از عشق، آزادی و برابری کرد. برای او جنگیدن برای اهدافش، مفهوم واقعی زندگی است و دوست دارد با حقایق روبه‌رو شود، حتی حقایق تلخ و کشنده.

شکیب مصدق می‌گوید که در زندگی شکست را بارها تجربه کرده و به باور او «تا شکست نباشد، موفقیت نیست». او همچنین اعتراف می‌کند که بارها ناامید شده و می‌‌افزاید اگر ناامیدی نبود، امیدها بی‌مفهوم بودند.

با آهنگ «صدای زمین» قدرت‌های جهان را به چالش می‌کشم

شکیب مصدق می‌گوید که در حال حاضر روی آهنگی به نام  صدای زمین کار می‌کند که به ده زبان دنیا ترجمه شده و قرار است انسان‌هایی که به جهان بدون مرز باور دارند، از گوشه‌های مختلف دنیا، تصاویر خود همراه با یک جمله از متن آهنگ را به زبان خودشان، برای کلیپ ویدئویی این آهنگ بفرستند.

او می‌گوید این آهنگ قدرت‌های منطقه و جهان را یکی یکی به چالش می‌کشد و می‌افزاید که که می‌خواهیم به همه ثابت کنیم وقتی می‌شود توسط یک آهنگ آدم‌های مختلفی را از کشورهای مختلف دور هم جمع کرد پس ایده جهانی بدون مرز در آینده‌ها برای موجودات زمین ایده غیر واقعی و تخیلی نیست.

نازنین شفایی – مهدی مدبر

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن