fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

شروع رقابت‌های انتخاباتی و نگرانی‌ها از تقلب در انتخابات

خبرگزاری یاش: کارزار انتخابات پارلمانی امروز (جمعه، ۶ میزان) به صورت رسمی آغاز شد و بیش از ۲۵۰۰ نامزد برای احراز کرسی‌های مجلس نمایندگان به رقابت پرداختند.

انتخابات پارلمانی مطابق به قانون اساسی، می‌بایست در سال ۱۳۹۴ برگزار می‌شد و در حال حاضر قرار است سه سال دیرتر از موعد قانونی برگزار شود.

تقلب‌های گسترده در انتخابات ۱۳۹۳ ریاست جمهوری باعث گردید تا تعدیل و اصلاح سیستم انتخاباتی برای جلوگیری از تقلب‌های انتخابات‌های آینده یکی از موارد مهم در توافقنامه حکومت وحدت ملی میان سران دولت باشد.

مشکلات فراروی اصلاحات در نظام انتخاباتی و ناامنی گسترده، موجب شد تا انتخابات پیش رو با تأخیر مواجه شود؛ اما هنوز هم نسبت به عدم شفافیت در انتخابات پارلمانی نگرانی‌های جدی وجود دارد.

کمیسیون انتخابات که اعلام کرد از دستگاه‌های بایومتریک در انتخابات استفاده می‌کند تا از احتمال تقلب‌ها جلوگیری شود، تأکید کرده که در صورت نرسیدن دستگاه های بایومتریک، همچنان این انتخابات با سیستم قبلی برگزار خواهد شد.

خواست استفاده از سیستم بایومتریک در روند انتخابات از سوی احزاب سیاسی دولت مطرح شده و کمیسیون نیز تحت فشارهای اپوزیسیون، آنرا پذیرفته است.

این ائتلاف‌های ضد دولتی چندین روز شماری از دفترهای کمیسیون انتخابات را در برخی ولایات مسدود کردند، اما پس از قبول پیشنهاد آنها در مورد استفاده از سیستم بایومتریک از سوی دولت، بحث‌های انتخاباتی دوباره در محافل سیاسی و خبری داغ شد.

مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان گفته‌اند از ۲۲ هزار دستگاه بایومتریک که آلمان وعده آنرا داده است، تاکنون تنها ۴۴۰۰ دستگاه بیومتریک در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گذاشته شده است.

کرسی‌های مجلس نمایندگان، ۲۵۰ کرسی است و قرار است انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان برگزار گردد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن