fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

فوزیه کوفی: استفاده از بایومتریک در انتخابات پارلمانی ممکن نیست

خبرگزاری یاش: فوزیه کوفی، عضو کنونی مجلس نمایندگان و یکی از نامزدان حذف شده از فهرست نهایی انتخابات پارلمان می‌گوید با توجه به زمان باقی‌مانده، طرح استفاده از بایومتریک در انتخابات پارلمانی عملی نیست.

خانم کوفی امروز (پنج‌شنبه،۵ میزان) در نشستی تحت عنوان «آخرین تحولات و تغییرات در انتخابات افغانستان»گفت، احزاب سیاسی نباید فریب طرح‌های غیر عملی حکومت را بخورند.

وی افزود: «کمیسیون چگونه استفاده‌کنندگان ماشین بایومتریک را در ۲۰ روز باقی‌مانده آموزش می‌دهد؟ چگونه این ماشین‌ها را در ولسوالی‌های دور دست انتقال می‌دهد در حالی که به دلیل کمبود امکانات جنازه‌های نیروهای امنیتی روزها در سردخانه می‌ماند. متأسفانه این پروسه بسیار مضحک و خنده‌دار است، حکومت به هر قیمتی می‌خواهد یک تعداد افراد مورد اعتمادش را به پارلمان آینده بفرستد».

پیش از این تیفا یا بیناد انتخابات شفاف افغانستان در اعلامیه گفته بود که طرح استفاده از بایومتریک در انتخابات پارلمانی به دلیل محدودیت زمانی عملی نیست. دراین اعلامیه آمده تاکنون چنین پروژه‌ای با این سرعت و در چنین مدت زمان کوتاهی در سراسر جهان صورت نگرفته است.

به گفته خانم کوفی، مدیریت ماشین‌های بایومتریک در اختیار حکومت است و می‌تواند به آن دستبرد بزند به‌گونه‌ای که یک رقم قابل ملاحظه آمار رأی‌دهندگان را حذف و یا اضافه کند.

وی با اشاره به تقلب گسترده در پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان گفت، در صورتی که آمار واقعی رأی‌دهندگان مشخص نشود، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری توأم با تقلب برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: «ما تنها به خاطر انتخابات پارلمانی نمی‌خواهیم که رأی گوسفندی از رأی واقعی تصفیه شود، بلکه به‌خاطر انتخابات ریاست جمهوری است که ما می‌خواهیم رأی واقعی مردم تثبیت شود. اگر به ۹ میلیون رأی‌دهنده که واقعی نیست، صحه گذاشته شود، انتخابات ریاست جمهوری با همین آمار رأی‌دهندگان به اضافه چند میلیون دیگر برگزار خواهد شد که در نتیجه انتخابات متقلب، تیمی که تشکیل خواهد شد کسانی جز افرادی نیستند که از واقعیت‌های افغانستان کاملا دور و جدا از مردم خود هستند».

حدود یک ماه پیش ائتلاف بزرگ ملی افغانستان یک صد هزار تذکره جعلی با استیکر اصلی کمیسیون را فاش کرد.

به دنبال آن ریاست جمهوری به تاریخ ۱۳ سنبله هیئتی را تحت ریاست دادستانی کل برای بررسی توزیع تذکره‌های جعلی و چگونگی استفاده استیکرهای اصلی به این تذکره‌ها گماشت.

به گفته خانم کوفی، هیئتی که برای بررسی توزیع تذکره‌های جعلی برچسب خورده گماشته شده، مأمورین حکومتی هستند که هیچ صلاحیتی برای تثبیت رأی‌دهندگان واقعی ندارند.

 قرار بود، این هیئت یافته‌های خود را در جریان ۲۰ روز به پایان برساند و گزارش خود را به رئیس‌جمهور ارائه کند. 

وی رئیس کمیسیون‌های انتخاباتی را مهره‌های حکومت خوانده بیان داشت، تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی سیاسی و سلیقه‌ای است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی به تاریخ ۲۰ ماه اسد، نام ۳۵ تن را از فهرست نهایی به اتهام عضویت و رهبری افراد مسلح غیر مسئول حذف کرد.

به گفته او کمیسیون در این زمینه هیچ‌گونه اسناد و مدارکی در اختیار ندارد، در حالی که کمیسیون این ادعا را رد کرد است.

اخیرا کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و پارلمان افغانستان نیز گفته بود که دلایل کمیسیون مبنی بر حذف نام ۳۵ تن از نامزدان احتمالی از فهرست نهایی منطقی نیست.

محمد اسلام بهنوش            

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن