fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادبرگزیدهخبر داخلی

نخستین محموله تولیدات افغانستان از طریق هوا به اروپا صادر شد

خبرگزاری یاش: دهلیز هوایی میان افغانستان و کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه، امارات متحده عربی، چین و تمام شهرهای هندوستان امروز (پنجشنبه، ۵ میزان) افتتاح گردید. نخستین محموله تولیدات داخلی کشور، از طريق این دهليز هوايی جدید به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر گردید.

اجمل عبدالرحیم‌زی، معاون مالی و اداری وزارت تجارت و صنایع در مراسم افتتاح دهلیز هوایی افغانستان-اروپا گفت: «صادرات افغانستان در سال جاری ۳۲ درصد افزایش یافته است و دلیل آن ایجاد دهلیزهای هوایی و راه‌های ترانزیتی مختلف است».

وی افزود حکومت می‌خواهد بر اساس چارچوب صلح و انکشاف ملی، نقش صادراتی افغانستان را فعال‌تر کند.

عبدالرحیم‌زی تصریح کرد که حکومت افغانستان برای ایجاد سهولت به تاجران این کشور، متعهد است و از سکتور خصوصی حمایت می‌کند.

از سویی هم، نمايندگان كشورهای عضو اتحاديه اروپا ايجاد دهليز هوايی ميان افغانستان و كشورهای اروپايی را گام مهمی در تقويت مناسبات اقتصادی ميان افغانستان و اتحاديه اروپا عنوان کردند.

اندرس فیچر، معاون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان نیز با استقبال از گشایش این دهلیز هوایی گفت که کشورهای اروپایی به افزایش روابط تجارتی با افغانستان علاقمنداند.

حکومت افغانستان طی یک سال اخیر شش دهلیز هوایی ایجاد کرده است. در آخرین مورد، حکومت افغانستان چندی قبل تولیدات داخلی‌اش را از طریق هوا به ترکیه فرستاد.

پیش از این افغانستان با کشورهای هند، ترکیه و قزاقستان از طریق دهلیز هوایی تجارت داشت که بر بنیاد آمار اتاق تجارت و صنایع افغانستان، از زمان ایجاد این دهلیزهای هوایی تاکنون، ۳۲ هزار تُن به ارزش ۶۰ میلیون دالر تولیدات افغانستان به این کشورها صادر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن