fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

ضیاءالحق امرخیل به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور تعیین شد

خبرگزاری یاش: ضیاءالحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات به دستور اشرف غنی به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور مردمی و سیاسی مقرر شد.

در فرمان رئیس جمهور در این‌باره که امروز (چهارشنبه، ۴ میران) منتشر شده، گفته شده است که این سمت ویژه به همین منظور ایجاد و آقای امرخیل در این سمت تعیین شده است.

ضیاءالحق امرخیل اخیرا به حیث کاندیدا برای رقابت پارلمانی ثبت‌نام کرده بود که توسط کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی رد صلاحیت شده و از فهرست کاندیداها حذف شد.

آقای امرخیل، قصر سپیدار که دفتر رئیس اجراییه است را متهم به این کرد که مانع ورود او به رقابت انتخابات پارلمانی شده است.

رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، یکی از چهره‌های جنجالی انتخابات ۲۰۱۴ بود که از سوی تیم عبدالله عبدالله یکی از عاملین اصلی تقلب به نفع تیم اشرف غنی خوانده شد.

تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله، پس از اینکه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گذشته آرای پایین‌تری نسبت به تیم آقای غنی کسب کرد، سلسله نوارهای صوتی منسوب به آقای امرخیل که ثابت می‌کرد او در تقلب‌های گسترده به نفع تیم اشرف غنی که در دور اول آرای کمتری نسبت به آقای عبدالله داشت، دست دارد.

پس از انتشار این نوارها، اعتراض‌ها علیه کمیسیون انتخابات و به ویژه آقای امرخیل شدت گرفت و او مجبور به استعفا شد.

پس از جایگزین شدن افراد جدید در کمیسیون انتخابات، تمامی اعضای کمیسیون قبلی به عنوان مشاوران رئیس جمهوری تعیین شدند.

همچنین گفته می‌شود آقای غنی تصمیم داشت تا یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخاباتی که مسئولیت انتخابات ۲۰۱۴ را داشت، به عنوان سفیر تعیین کند اما با مخالفت آقای عبدالله و وزیر خارجه روبرو شد.

در ماه گذشته، ریاست جمهوری آقای نورستانی را به عنوان عضو مجلس سنا منصوب کرد.

با انتصاب آقای امرخیل به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور، تمامی مسئولان درجه یک کمیسیون انتخابات افغانستان در انتخابات ۲۰۱۴ که متهم به تقلب انتخاباتی به نفع تیم اشرف غنی بودند، به عنوان مشاورین آقای غنی مشغول به کار هستند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن