fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

حکمیتار: سیستم کنونی انتخابات ناعادلانه است

خبرگزاری یاش: گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امروز (چهارشنبه، ۴ میزان) در نشستی با علمای دینی سیستم کنونی انتخابات را ناعادلانه خوانده و می‌گوید که در این انتخابات بیش از ۱۵ میلیون افغان در روند رأی‌گیری نمی‌توانند شرکت کنند.

رهبر حزب اسلامی می‌گوید که بیشتر این افراد مهاجرین یا بیجاشدگان هستند و یا این‌که در مناطق ناامن کشور زندگی می‌کنند. به گفته او ۴۰ درصد خاک کشور از کنترول دولت خارج است.

گلبدین حکمتیار گفت که هر گروه قومی در افغانستان باید در پارلمان نماینده داشته باشد. او با اشاره به ولسوالی‌های شرقی کشور گفت: «با این‌که بعضی از این ولسوالی‌ها نفوسشان بیشتر از ولایت بامیان است اما هیچ نماینده‌ای در پارلمان ندارند».

 به باور وی سیستم انتخابات کنونی زمینه انتخاباتی را فراهم می‌کند که عادلانه و منصفانه نیست.

آقای حکمتیار تأکید دارد که انتخابات پارلمانی باید به گونه‌ای برگزار شود که هیچ رأی‌دهنده واجد شرایط از رأی‌گیری محروم نشود.

با این‌حال، رهبر حزب اسلامی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو گفت که پس از مشاوره با علما و احزاب سیاسی، یک کاندیدای مشخص را در این انتخابات معرفی می‌کند.

آقای حکمتیار در سخنان خود اظهار داشت که حدود ۴۰ هزار افغان در نتیجه درگیری‌های چندین ساله کشور کشته شدند. وی استخبارات کشورهای خارجی را مسئول جنگ و خون‌ریزی در کشور می‌داند.

رهبر حزب اسلامی در ادامه تصریح کرد که  برخی از کشورها زبان خود را به افغان‌ها تحمیل می‌کنند و برخی از رسانه‌ها در کشور توسط کشورهای خارجی کنترل می‌شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن