fbpx
اسلایدجهانخبر خارجیسیاست

ترامپ: دستاورد من بیشتر از دولت‌های قبلی امریکا بوده است

خبرگزاری یاش: دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده سخنرانی امروزش در مجمع عمومی سازمان ملل را با این جمله شروع کرد که او و دولتش در کمتر از دو سالی که وارد کاخ سفید شده‌اند دستاوردی بسیار فراتر از تمام دولت‌های قبلی امریکا داشته‌اند.

آقای ترامپ در حالی این صحبت‌ها را بیان می‌کند که در سال گذشته با کوریای شمالی به توافقاتی دست یافت، اما در بحران‌هایی مثل سوریه و افغانستان همچنان درگیر است و همچنین با خارج شدن از توافقنامه برجام و وضع تحریم‌ها علیه ایران، روابط سردی را با تهران دنبال می‌کند.

برخی از حاضران به این گفته دونالد ترامپ خندیدند، برخی هم لحظاتی بعد او را تشویق کردند.

رئیس جمهوری امریکا بیشترین بخش سخنانش را پیرامون ایران بیان کرد. او گفت دولت ایران تلاش می‌کند یک دیکتاتوری فاسد را پشت ماسک دموکراسی پنهان کند.

او با اشاره به جنگ‌های نیابتی در سوریه، یمن و لبنان که ایران پشت پرده آنها ارزیابی می‌شود گفت، منابع غنی که در ایران وجود دارد به جای آنکه صرف بهبود زندگی ایرانیان شود، صرف کمک به حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی می‌شود که خون مسلمانان بی‌گناه و همسایگان عرب و اسرائیلی خود را می‌ریزند.

آقای ترامپ هشدار داد: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که این رژیم قاتل به بی‌ثبات کردن منطقه ادامه دهد آن هم در حالی که در حال پیشبرد برنامه موشکی خطرناک خود است و نمی‌توانستیم در توافقی بمانیم که به آنها اجازه می‌داد تحت پوشش آن در نهایت به مقاصد هسته‌ای خود برسند».

رئیس جمهوری امریکا ساعتی قبل از سخنرانی خود در مجمع عمومی در توییتر نوشته بود: «با وجود درخواست‌ها، برنامه‌ای برای ملاقات با رئیس جمهور حسن روحانی ندارم. شاید در آینده. مطمئنم که مرد نازنینی است».

سال گذشته هم رئیس جمهوری آمریکا بخشی از سخنرانی خود در مجمع عمومی را به انتقاد از ایران اختصاص داد هر چند حملات لفظی شدید او متمرکز بر علیه کیم جونگ-اون، رهبر کوریای شمالی بود و آن بخش از سخنرانی بیشتر مورد توجه رسانه‌های همگانی قرار گرفت.

چند ماه پس از آن سخنرانی و در پی یک دوره تشنج در روابط بین دو کشور، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی در ماه جون در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کردند.

روز گذشته هم آقای ترامپ همزمان با امضای معاهده جدید تجاری با کوریای جنوبی به خبرنگاران گفت که به زودی دیدار دومی با رهبر کوریای ‌شمالی خواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن