fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

در دیدار عبدالله و روحانی بر نهایی شدن توافق‌نامه جامع میان افغانستان و ایران تأکید شد

خبرگزاری یاش: عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی روز گذشته دوشنبه (۲ میزان) در حاشیه حضور در اجلاس سالانه‌ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نیویارک ملاقات کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار حسن روحانی خواهان نهایی شدن توافق‌نامه جامع میان دو کشور گردید و از آمادگی کشورش برای بهره‌برداری از بندر چابهار و امتداد راه آهن تا مرز افغانستان خبر داد. وی تأکید کرد که کشورش آماده است در مورد امنیت مرزهای دو کشور و مبارزه با قاچاق مواد مخدر با افغانستان همکاری نزدیک نماید.

رئیس اجرائیه کشور با استقبال از پیشنهادات و صحبت‌های آقای روحانی تأکید نمود که در مذاکرات روی نهایی ساختن توافق جامع میان ایران و افغانستان پیشرفت‌های صورت گرفته است. او ابراز امیدواری نمود که این توافق‌نامه به زودی میان دو کشور به امضاء برسد.

در ادامه هر دو طرف در این نشست روابط میان دو کشور را خوب و حسنه خواندند و خواهان حفظ روابط دوستانه و همکاری بیشتر‌ میان دو کشور برای استفاده بهتر از فرصت‌های اقتصادی شدند.

دیدار رئیس اجرائیه با انتونی گوتریش دبیرکل سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویارک

رئیس اجرائیه در این سفر همچنان با انتونی گوتریش دبیرکل سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویارک ملاقات کرد.

در این دیدار هر دو طرف بر برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار در افغانستان تأکید کردند.

دبیرکل سازمان ملل تأکید نمود که برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار می‌تواند به ثبات و استقرار سیاسی کمک کند.  

رئیس اجرائیه افزود که حکومت وحدت ملی به برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار با استفاده از بایومیتریک پایبند است و با سازمان ملل و سایر نهادهای همکار در این زمینه همکاری می‌کند.

داکتر عبدالله همچنان از آمادگی‌های حکومت برای حضور و گزارش‌دهی در نشست ژنیو خبردارد. وی در ارتباط به تحولات منطقه‌ای تأکید نمود که تاکنون شاهد تحول جدی در سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان و مبارزه با دهشت‌افکنی نیست و راه بیرون رفت از چالش‌های موجود را همکاری صادقانه میان کشورهای منطقه به‌ویژه افغانستان و پاکستان خواند.

آقای عبدالله قرار است روز چهارشنبه در مجمع عمومی ملل متحد سخنرانی بکند. وی را در این سفر صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه همراهی می‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن