fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نگرانی اعضای مجلس نمایندگان از تقلب گسترده در سیستم بایومتریک

خبرگزاری یاش: استفاده از بایومتریک در روز رأی‌دهی انتخابات پارلمانی، هم‌زمان با استقبال و نگرانی‌های اعضای مجلس نمایندگان روبه‌رو شد. شماری از اعضای مجلس می‌گویند، در صورتی که سیستم بایومتریک به‌گونه آنلاین و ماشین‌های آن از طریق انترنت باهم وصل نباشد، جلو تقلب گسترده در انتخابات نمی‌توان گرفت.

نصرالله صادقی زاده نیلی، امروز (شنبه، ۳۱ سنبله) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت، استفاده از بایومتریک در روز انتخابات باید به‌گونه‌ای باشد که یک فرد تنها بتواند یک بار رأی خود را استفاده کند.

آقای نیلی افزود: «سیستم بایومتریک با استفاده از انترنت آنلاین می‌تواند از تقلب و تکرار رأی دادن جلوگیری کند. اگر تنها انگشت نگاری باشد و سیستم به صورت آفلاین باشد، وضعیت هیچ با تذکره‌های تقلبی تفاوتی نخواهد داشت، زیرا یک فرد می‌تواند، در چند مرکز رأی‌دهی رأی ‌بدهد.»

حبیبه سادات، نماینده مردم هلمند در این رابطه گفت: «استفاده از بایومتریک در روز انتخابات باید در چارچوب سیستم باشد تا یک فرد یک‌بار رأی خود را استفاده کند، این‌گونه نباشد که یک فرد در چندین مرکز رأی‌دهی بتواند که رأی‌ دهد».

به گفته‌ این نمایندگان انتخابات پارلمانی باید شفاف برگزاری شود، در غیر آن نتایج انتخابات کشور را به بحران خواهد برد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه روز گذشته در مراسم گرامیداشت از سالروز ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح، از استفاده بایومتریک در روز انتخابات خبر داد. آقای عبدالله گفته بود، بایومتریک رأی‌دهندگان در روز انتخابات می‌تواند تشویش احزاب سیاسی و مردم را از تقلب گسترده در انتخابات رفع کند.

در همین حال شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان که نسبت به برگزاری انتخابات شفاف از سوی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات بی باور هستند، می‌گویند حکومت در مورد شفافیت انتخابات به گونه‌ای پروژه‌ا‌ی عمل می‌کند.

عبدالرحیم رهین، نماینده مردم بادغیس در نشست امروز گفت: «‌بایومتریک یقینا شفافیت را به میان خواهد آورد، به شرط این‌که بایومتریک مطابق به اصول و معیارهای بین المللی باشد تا مردم بتواند به شکل درست از حق رأی خود استفاده کند».

خلیل احمد شهیدزاده، نماینده مردم هرات گفت: «استفاده از بایومتریک به نحوی نباشد حکومت مخالفین خود را قناعت داده باشد، باید به‌گونه سیستماتیک از آن کار گرفته شود، تا از تقلب‌ها جلوگیری شود».

به گفته او، کسانی که دست به توزیع تذکره جعلی زدند باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

با این همه عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در نشست امروز مجلس گفت: «استفاده از بایومتریک برای برگزاری انتخابات شفاف یک ضرورت عاجل است. امیدواریم کمیسیون انتخابات به حیث کیمسیون مستقل، رسالتی که برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه دارد در این زمینه به‌گونه جدی عمل کند تا نتیجه آن قابل پذیرش مردم باشد».

 به گفته او، درصوتی که به‌گونه درست از آن استفاده شود می‌تواند اعتبار از دست رفته کمیسیون را نزد مردم احیا کرد.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این احزاب سیاسی گفته بودند در صورتی که سیستم بایومتریک از سوی حکومت مدیریت شود، احتمال تقلب گسترده در آن وجود دارد.

از سویی ‌هم کمیسیون مستقل انتخابات می‌‎گوید ۷۰ درصد مطالعات در باره استفاده از بایومتریک در روز انتخابات تکمیل شده و تأمین بودجه استفاده از تکنالوژی به دوش حکومت است.

 هرچند ریاست جمهوری در مورد تأمین بودجه تکنالوژی بایومتریک چیزی نمی‌گوید اما پیش از این گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی گفته بود، رئیس جمهور ۱۵ میلیون دالر هزینه استفاده از تکنالوژی را از منابع داخلی تهیه کرده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن