fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

رئیس مجلس: دادگاه عالی حذف شدن نام ۳۵ نامزد از فهرست نهایی را بررسی کند

خبرگزاری یاش: پس از آن‌که رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی برای پاسخگوی به مجلس نمایندگان حاضر نشد، شماری از اعضای مجلس از دادگاه عالی خواستند تا تصمیم  این کمیسیون در مورد حذف نام ۳۵ کاندید احتمالی پارلمان از فهرست نهایی را بررسی کند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان امروز (شنبه، ۳۱سنبله) در نشست عمومی مجلس گفت: «تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی برای مجلس نمایندگان قابل پذیرش نیست». آقای ابراهیمی از دادگاه عالی خواست تا حذف نام کاندیدان از فهرست نهایی را بررسی کند.

وی افزود: «حضور نیافتن رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی خلاف صریح قانون اساسی و صلاحیتی که قانون به آنها داده است، انجام نداده و اجراآت این کمیسیون از نظر ما قابل قبول نیست؛ بنأ ما طی مکتوبی جداگانه از کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و ستره محکمه می‌خواهیم، نظر خود را در مورد تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی ابراز کند که آیا قانونی است یا خیر؟».

محمد علی علی‌زاده، نماینده مردم غزنی در این رابطه گفت : «ما باید از ستره محکمه بخواهیم که تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی را بررسی کند که آیا مطابق به قانون اساسی افغانستان است یا خیر؟».

به گفته او، در صورتی که حذف نام کاندیدان احتمالی از فهرست نهایی جدی گرفته نشود در آینده، کمیسیون شکایات انتخاباتی به دستور ارگ نام بسیاری از نمایندگان دیگر را نیز حذف خواهد کرد.

مجلس نمایندگان امروز، عبدالعزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی را در پیوند به حذف نام ۳۵ تن از کاندیدان احتمالی از فهرست نهایی به مجلس فراخوانده بود، اما آقای آریایی در این جلسه حضور نیافت.

در همین حال شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان حضور نیافتن آقای آریایی را اهانت به خانه ملت تلقی کردند. به گفته‌ آنان کمیسیون‌های انتخاباتی استقلالیت ندارد و بر اساس فرمایشات ریاست جمهوری تصمیم می‌گیرند.

معصومه خاوری، عضو کنونی مجلس نمایندگان و یکی از کاندیدان حذف شده گفت: «هیچ‌گونه سند و شواهدی که نشان دهد من افراد مسلح غیر مسئول دارم کمیسیون شکایات انتخاباتی در دست ندارد. تمام این تصمیم بر مبنای معاملات پولی، سیاسی و سلیقه‌ای شخصی است».

وی از کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی خواست تا هر چه زودتر دیدگاه خود را در مورد تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کند.

مریم کوفی، نماینده مردم تخار و یکی دیگر از کاندیدان حذف شده می‌گوید، پس از آن‌که به خواست‌های رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی چراغ سبز نشان نداد، نامش از فهرست نهایی کاندیدان حذف شده است. خانم کوفی در کنار ۳۴ کاندید احتمالی مجلس نمایندگان به اتهام عضویت و رهبری افراد مسلح غیر مسئول از فهرست نهایی حذف شدند.

خانم کوفی افزود، فرماندهی امنیه ولایات تخار و بدخشان داشتن افراد مسلح غیر مسئول از جانب او را رد کرده است. وی تأکید کرد، در صورتی که کمیسیون شکایات انتخاباتی اتهام داشتن افراد مسلح غیر مسئول وی را ثابت نکند خود را در داخل تالار مجلس نمایندگان آتش می‌زند.

گفته می‌شود تاکنون ۳ تن به اتهام اخذ پول در ازای درج نام کاندیدان حذف شده در فهرست نهایی از سوی نیروهای کشفی و استخباراتی بازداشت شده‌اند.

قیس حسن، یکی دیگر از نمایندگان حذف شده گفت، دو عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی از دادستانی کل خواسته‌اند تا پرونده فساد سیستماتیک در کمیسیون را بررسی نکند.

با این همه نعیم لالی حمیدزی، نماینده مردم قندهار، تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی را فرمایشی خوانده گفت، بر بنیاد ماده ۸۵ قانون اساسی به جز محکمه با صلاحیت هیچ نهادی دیگری حق محروم کردن افراد را از حقوق مدنی‌شان ندارد.

این در حالی است که روز شنبه هفته گذشته کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در نشست استجوابیه مجلس نمایندگان گفته بود، دلایل کمیسیون شکایات انتخاباتی برای حذف نام کاندیدان از فهرست نهایی، منطقی نیست و این کمیسیون از نهادهای امنیتی و ارگان‌های محلی در این زمینه در خواست اسناد کرده است. مجلس نمایندگان از این کمیسیون خواسته بود تا دیدگاه حقوقی خود را در در عرض دو یا سه روز دیگر به مجلس ارائه کند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن