fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهجهان

داستان شگفت‌انگیز دختر افغان که قاچاقی به بریتانیا رفته و در دانشگاه کمبریج تحصیل می‌کند

کمبریج نیوز

وقتی که پدر و مادر رابعه، خانه‌ی خود در افغانستان را ترک کردند، راه قاچاق را به پیش گرفتند. آن‌ها، خود و دختر خردسال‌شان را در یک موتر لاری مخفی کردند تا به مقصد برسند. این خانواده، هیچ تصور مثبتی در مورد آینده‎ی خود، نداشتند.

اکنون رابعه ۲۳ سال سن دارد. او پس از رسیدن به انگلستان، حالا دانشجوی دکترا در دانشگاه کمبریج بریتانیا است. رابعه امیدوار است تا از موفقیت‌هایی که کسب کرده، روزی برای مردم زادگاه خود، کمک کند.

رابعه، پنج ساله بود که والدینش، به دلیل تهدیدها و خشونت‌های طالبان در افغانستان، تمامی دارایی‌های خود را رها کرده و با سه فرزندشان به سوی اروپا مهاجر شدند. آن‌ها پس از یک ماه پیمودن راه‌های دشوار، به بریتانیا رسیدند.

خطرناک و بسیار خطرناک

رابعه می‌گوید: «سفری بسیار دشوار بود. برادرم فقط شش ماه سن داشت که ما در مسیر مهاجرت بودیم. برای خانواده‌هایی که طفل کوچک داشته باشند، سفر برای‌شان یک سفر معمولی نیست. بخشی از این سفر، از طریق آب بود. قایق‌های موتوری پُر از آب شده بودند. این قایق‌ها، برای دو یا سه نفر کافی بود؛ اما قاچاقچیان ۳۰ تا ۴۰ نفر را در آن، جابه‌جا کرده بودند. این کارشان خطرناک بود، بسیار خطرناک بود. پس از یک هفته، به سرزمین‌های بریتانیا وارد شدیم. داستان‌های گروهی از پناهنده‌گان چینی که اجساد آن‌ها در راه بریتانیا از یک لاری‌ باربری به‌دست آمده بود، باز گو می‌شد».

رابعه می‌افزاید: «من واقعا آن روز‌ها را به‌خاطر نمی‌آورم،؛ اما پدر و مادرم، همیشه در مورد داستان‌های سفر ما، برای ما قصه می‌کنند. من یادم می‌آید، زمانی که وارد لندن شدیم، از ما عکس می‌گرفتند. پولیس از ما پذیرایی کرد و به ما شیرینی می‌داد. این چیزی است که شما نیز به‌عنوان یک کودک، به یاد می‌آورید».

شما می توانید یک شهروند بریتانیایی باشید

پدر و مادر رابعه که هر دوی‌شان پس از حمله شوروی به افغانستان، تحصیلات خود را در مسکو به پایان رسانده‌اند. آن‌ها، حالا در لندن زندگی می‌کنند؛ جایی که خواهر کوچک رابعه نیز در آن‌جا به دنیا آمده و بزرگ شده است.

رابعه می‌گوید: «من فکر می‌کنم، زمانی که ما مهاجرت کردیم، مردم در مورد کشور‌های مختلف صحبت می‌کردند و بریتانیا، تنها کشوری است که برای آن‌ها دارای تنوع فرهنگی و فرصت‌های برابر بوده و در صورت لزوم، مردم را حمایت نیز می‌کند. شما می‌توانید که در بریتانیا هویت و مذهب خود را بر اساس مدل‌های ادغام مهاجرت، دنبال کنید و همچنین یک شهروند بریتانیایی باشید. این چیزی بود که بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی نداشتند».

پدر رابعه، داکتر نورالحق نسیمی، انجمن آسیای میانه (ACAA) را تاسیس کرده و این یک مؤسسه خیریه است که هدف آن آموزش و حمایت از مهاجرین اخیر، در بریتانیا می‌باشد.

رابعه توانسته است که از طریق صنف‌های زبان انگلیسی، ارتباط خود را با افغانستان تقویت کند و با فرهنگ ملی کشور خود آشنا شده و خود را وفق بدهد.

پس از موفقیت و علاقه به جامعه‌شناسی، او به عنوان دانشجوی مقطع لیسانس در دانشگاه گولد اسمیت شامل شد و سپس بحیث دانشجوی دوره ماستری در دانشگاه اقتصاد لندن(LSE) به تحصیل پرداخت. پس از آن، رابعه دانشجوی دکترای دانشگاه کمبریج شد و این خیلی برایش لذت بخش است که در بخش جامعه‌شناسی جایگاهی پیدا کند.

برداشت اول از کمبریج

 رابعه، به‌عنوان عضو در کالج لوسی کالاندیش پذیرفته شده است. او اکنون آماده است تا تحقیق خود را در مورد هویت افغانستان ادامه دهد. او گفت: «اولین‌بار است که من موفق به دیدن کمبریج شدم و کاملا متفاوت است با لندن».

بس‌ها تنها یک دروازه دارد. شما می‌توانید پول را به صورت نقد پرداخت کنید. بایسکل سواری نیز بخشی از فرهنگ مردم است که در اینجا بعضی‌ها از آن استفاده می‌کند.

رابعه امیدوار است که کارش در کمبریج، فرصتی را برایش فراهم سازد تا با فرهنگ افغانستان بیشتر آشنا شود و او بتواند برای شهروندان افغان کمک کند.

او گفت: «بسیاری‌ها از کار من در بریتانیا حمایت می‌کنند و من نیز بسیار علاقه‌مند به تحقیق در مورد هویت افغانستان هستم. تا کنون ۱۰ بار با خانواده در این مورد دیدار کرده‌ام و هر بار که از گذشته‌ها یاد می‌کنند، احساس می‌کنم چیز جدیدی در مورد کشورم یاد می‌گیرم و هر بار برایم خیلی تازگی دارد. افغانستان یک کشور چند ملیتی است. تفاوت‌ها در هویت نژادی وجود دارد؛ اما من فکر می‌کنم زمانی که با این‌گونه تفاوت‌ها مواجه هستند، به شما علاقه بیشتری به رفتن و تحقیق می‌دهد».

یک روند آهسته به پیش

رابعه می‌خواهد که علاوه بر تسلط کامل به زبان فارسی، مطالعات خود را در مورد افغانستان متمرکز کند. او امیدوار است در آینده با دولت بریتانیا در حمایت از پناهندگان کار کند. طالبان نیز زندگی را برای افغان‌ها تنگ ساخته و افغانستان، با آینده نا معلوم مواجه است.

هفته گذشته بیش از ۷۰ نفر در اثر حمله انتحاری در دو مسجد، کشته شده‌اند.

اما برای رابعه که در سال دوبار به افغانستان بر می‌گردد، افغانستان نشانه‌های آهسته پیشرفت را نشان می‌دهد. او گفت: «من فکر می‌کنم نباید بیش از حد منفی باشیم. همه سفر‌ها و بازدید‌هایی که در گذشته از افغانستان داشتم، برای من تصویر‌های کاملا متفاوت را نشان می‌دهد. افغانستان در حال بهبود و توسعه است. اما این روند آهسته است و هیچ چیز به سرعت پیش نمی‌رود. اما حمایت جامعه بین‌المللی به‌ویژه بریتانیا، نشان می‌دهد که تا هنوز جامعه جهانی می‌داند که افغانستان نیاز به کمک دارد».

رابعه امیدوار است تا زمانی که در دانشگاه کمبریج است به او کمک کند که از نیازمندی‌های افغانستان حمایت کنند.

مترجم: احمدضیاء علی‌جانی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن