fbpx
اسلایداقتصادجهانخبر خارجیسیاست

روزنامه هندلزبلات: ایران هیچ راه‌حلی برای بیرون‌رفت از مشکلات تحریم‌ها ندارد

خبرگزاری یاش: روزنامه اقتصادی هندلزبلات با بررسی وضعیت بازار تهران پس از وضع تحریم‌های امریکا بر ایران می‌گوید هیچ راه‌حلی برای بیرون‌رفت از این بحران به چشم نمی‌خورد.

ماتیاس بروگمان، گزارشگر روزنامه آلمانی زبان هندلزبلات در سفرش به ایران با بررسی پیامدهای مالی و اقتصادی ناشی از این تحریم‌ها، وضعیت اقتصادی این کشور را بسیار وخیم گزارش داده است.

این گزارش می‌گوید، علاوه بر کمبود مواد مصرفی در بازارهای تهران، دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها نیز روز به روز در ایران دشوارتر شده است.

نویسنده گزارش گفته است تفاوت بین نرخ رسمی دالر و نرخ آن در بازار ثانویه و آزاد، عاملی برای گسترش فساد مالی شده است که برخی از مردم ایران با دالری که با نرخ رسمی در دسترس‌شان است به راحتی خرید و فروش و تجارت می‌کنند اما عده‌ای نیز مایحتاج تولید و مصرف خود را با ارز بازار آزاد تأمین می‌کنند و فشار اقتصادی زیادی را متحمل می‌شوند.

گزارش می‌افزاید، مردم ایران از ترس گرانتر شدن و کمیاب شدن کالاهای مورد نیاز خود به خرید و انبار کردن کالاها اقدام کرده‌اند و این موضوع، به گرانی و کمیاب شدن بیشتر کالاها در بازار تهران انجامیده است.

روزنامه تصریح می‌کند که کمیابی کالاها در ایران صرفا در اثر هجوم شهروندان به فروشگاه‌ها و بازارهای داخلی پدید نیامده است و خرید بی‌سابقه کالاهای ایرانی توسط تاجران افغان در نقاط مرزی بین دو کشور نیز یکی از عامل‌های آن است.

گزارش به نقل از یک شهروند ایرانی در بازار تهران می‌گوید، ایران در وضعیت فعلی موشک برای جنگ دارد، اما پمپرز برای اطفال خانواده‌ها ندارد.

این شهروند ایرانی با تشریح وضعیت گفته است که همسایه او ساعت‌ها در صف شیرخشک و پمپرز می‌ایستد.

نویسنده گزارش، نارضایتی عمومی، اعتصابات و اعتراض‌های روزانه در ایران را از جمله مسائلی خوانده است که به باور او، باعث تضعیف موقعیت حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران شده است.

او همچنین افزوده است، زمزمه برکناری آقای روحانی و حتی شایعه کودتا توسط سپاه پاسداران به یکی از موضعات داغ گفت‌وگو در ایران بدل شده است.

گزارش اشاره می‌کند که مرحله بعدی تحریم‌های امریکا علیه ایران از روز ۱۳ عقرب سال جاری به اجرا گذاشته خواهد شد و این مرحله، وضعیت اقتصادی ایران را به وخامت بیشتر خواهد برد.

مرحله بازگشت تحریم‌ها شامل تحریم مبادلات دالری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع موترسازی ایران و تحریم تأمین قطعات و خرید و فروش طیاره‌های مسافربری بود و مرحله بعد نیز فعالیت‌های صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن