fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

وزارت انرژی و آب: کار ساخت بند شاه و عروس تا ۵ ماه دیگر تکمیل می‌شود

خبرگزاری یاش: معین وزارت انرژی و آب می‌گوید کار بالای بند شاه و عروس به شدت جریان دارد و تا ۴ الی ۵ ماه دیگر کار آن تکمیل و به بهره‌برداری سپرده می‌‎شود.

خان محمد تکل، معین وزارت انرژی و آب، امروز (دوشنبه، ۲۶ سنبله) در نشست استجوابیه مجلس نمایندگان گفت بند شاه و عروس که ظرفیت ذخیره‌سازی ۹٫۳ میلیون متر مکعب آب را دارد، در کمتر از ۵ ماه دیگر کار ساخت آن تکمیل خواهد شد. به گفته او، هم‌زمان با این کار ساخت بند شاه توت نیز تا یک هفته دیگر از سوی کمپنی هندی آغاز می‌شود.

آقای تکل افزود: «مشکلاتی که در برابر ساخت بند شاه توت وجود داشت، حل شده و کار آن تا یک هفته دیگر از سوی کمپنی هندی آغاز می‌شود. در جریان چهار تا پنج سال آینده این پروژه که آب مورد نیاز ۲٫۲ میلیون پایتخت‌ نشینان را فراهم می‌کند تکمیل خواهد شد».

به گفته او، افغانستان ۶۲ درصد کمبود آب دارد و میزان بارندگی‌ها هم در سال جاری ۶۱ درصد می‌باشد. آقای تکل خاطرنشان کرد، برای حل مشکلات کم‌آبی شهر کابل، انتقال آب از ولسوالی‌های صیاد و قرباغ، دریای پنجشیر و  بخش‌هایی از ولایت لوگر در نظر گرفته شده است.

بند شاه توت که بالای دریای کابل در ساحه للندر ساخته می‌شود، ظرفیت ذخیره‌سازی ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب را دارد که برای تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز باشندگان شهر کابل در نظر گرفته شده است.

در همین حال مجلس نمایندگان، امروز وزرای احیا و انکشاف دهات، وزارت زراعت و مالداری و سرپرست وزارت انرژی و آب و رئیس آب رسانی کابل را در پیوند بحران کم‌آبی استجواب کرده بود.

مجیب الرحمن کریمی، وزیر احیا وانکشاف دهات می‌گوید، برای حل مشکلات کم‌آبی در روستاها ۷۶۸ حلقه چاه نیمه عمیق، ۵۴ حلقه چاه عمیق، ۱۳۲ شکبه آب‌رسانی و بیش از ۴ هزار کانال را تاکنون به بهره‌برداری سپرده است.

به گفته او، ۳۸ حلقه چاه نیمه عمیق، ۱۳۶ حلقه چاه عمیق و ۱۶۳ شبکه آب‌رسانی کار روی آن جریان دارد و تا پایان سال کار آن تکمیل خواهد شد.

بر بنیاد آماری که حدود یک ماه پیش از سوی وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی رسانه‌‌ای شد، در نتیجه خشکسالی ۳٫۳۰ میلیون مواشی با کمبود علوفه مواجه‌اند و ۱۴۰۰ نفر به کمک‌های عاجل نیاز دارند. این وزارت تخمین زده است که تا پایان سال شمار این افراد به بیشتر از ۳ میلیون نفر خواهد رسید.

در همین حال حشمت غفوری سرپرست معینیت آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت و مالداری می‌گوید، این وزارت ۲۰ هزار متریک تن علوفه را از منابع داخلی فراهم کرده و در مراحل مختلف به آسیب‌دیدگان خشکسالی کمک کرده است. به گفته او، در کنار علوفه تاکنون ۱۰۶ هزار متریک تن گندم نیز توزیع شده است.

آقای غفوری افزود: «در مرحله اول ۶ هزار و ۷۵۰ متریک تن مواد علوفه خریداری و در ولایات مختلف توزیع شد. در مرحله دوم و سوم ۱۸ هزار و ۹۴۵ متریک تن مواد علوفه در ۱۵ ولایت توزیع خواهد شد. همچنان ۱۴۴ هزار متریک تن مواد علوفه در زمستان پیش رو نیاز است که پیشنهاد آن را به ریاست جمهوری فرستاده شده است».

وی افزود، سال آینده ۲۰ هزار متریک تن مواد علوفه ضرورت است که هزینه آن از بودجه سال مالی پرداخت خواهد شد.

غفوری بیان داشت، برای جلوگیری از آسیب‌های خشکسالی در سال پیش‌رو، وزارت زراعت، احیا و انکشاف دهات و انرژی و آب روی طرح ایجاد زیربناهای عاجل کار می‌کنند تا خشکسالی سال آینده تکرار نشود. به گفته او، این طرح ۳۰ میلیون دالر نیاز دارد و قرار است در آینده نزدیک پیشنهاد آن به ریاست جمهوری فرستاده شود.

پیش از این وزارت دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی گفته بود که ۲۲ ولایت در شمال، شمال غرب، و مناطق مرکزی در اثر خشکسالی آسیب دیده‌اند.

با این همه شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که حکومت برای جلوگیری از بحران کم‌آبی هیچ برنامه‌ای ندارد. به گفته آنان خشکسالی در مناطق دوردست باعث بیجا شدن روستانشینان شده و آنها برای ادامه حیات‌شان به شهرها رو آورده‌اند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن